Reklama

Niedziela Podlaska

Odpowiedź na kryzys migracyjny

Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas spotkania dotyczącego kwestii uchodźców.

Niedziela podlaska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

imigranci

kryzys

migracja

Ks. Marcin Gołębiewski

Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania wynikających z sytuacji migracyjnej

Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania wynikających
z sytuacji migracyjnej

Do parafii dziekańskiej w Siemiatyczach 15 października przybył dyrektor Caritas Polska wraz ze współpracownikami oraz księża proboszczowie parafii bezpośrednio graniczących z Białorusią. Celem spotkania było omówienie sposobów i możliwości działania w kryzysowej sytuacji migracyjnej. Księża proboszczowie mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z ostatnich tygodni. W niektórych miejscach sytuacja nie jest łatwa. Trudne warunki, w jakich znaleźli się uchodźcy, spotykają się z obawami lokalnych społeczności.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki zwrócił uwagę na długofalowe działania na rzecz potrzebujących, które od lat podejmuje Caritas na różnych płaszczyznach. Następnie przedstawił propozycję wsparcia przygranicznych parafii, aby mogły dysponować odpowiednimi środkami pomocy. W najbliższym czasie księża proboszczowie, przy współpracy ze Strażą Graniczną, będą mogli wesprzeć osoby potrzebujące przygotowanymi help bags – torbami pomocy zawierającymi produkty pierwszej potrzeby. Pomoc ma być niesiona przy współpracy z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwszy krok, aby wesprzeć osoby potrzebujące. Oprócz diecezji drohiczyńskiej w podobny sposób pomoc będzie niesiona w archidiecezji białostockiej oraz diecezji siedleckiej.

Biskup Piotr Sawczuk zachęcał, aby angażować w niesienie pomocy osoby świeckie, zwłaszcza parafialne zespoły Caritas. Przypomniał, że Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii, tzn. otworzyć swoje serce i wyciągnąć pomocną dłoń w takim stopniu, w jakim będzie to możliwe. Rolą Kościoła jest również uspokajać ludzi i przygotować ich duchowo do spotkania z osobami, którzy przybywają z bardzo daleka, z różnych religii i kultur. Ordynariusz podziękował za zorganizowane spotkanie i możliwość wymiany spostrzeżeń. Podkreślił, że jest to dobry krok ku temu, aby wspólnie działać i w miarę możliwości nieść innym pomoc.

Reklama

W spotkaniu wziął również udział wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski oraz dziekan siemiatycki ks. prał. Jerzy Cudny.

W diecezji drohiczyńskiej do parafii leżących wzdłuż granicy z Białorusią należą: Czeremcha, Gnojno, Hajnówka, Kleszczele, Niemirów oraz Tokary. Natomiast placówki Podlaskich Oddziałów Straży Granicznej ulokowane są w Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: migracja to kwestia polityczna, uszanujmy to

[ TEMATY ]

kardynał

migracja

Monika Książek/Niedziela

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Jest sprawą oczywistą, że trzeba przyjmować migrantów, ale Kościół nie może się utożsamiać z jedną tylko polityką, bo ludzie tego nie rozumieją i są zdezorientowani – powiedział kard. Gerhard Müller.

W powyborczym wywiadzie dla dziennika „Corriere della sera” odniósł się on do ostentacyjnego ostracyzmu, z jakim spotyka się we włoskim Kościele Matteo Salvini lider wiodącego dziś we Włoszech ugrupowania politycznego Ligi Północnej (34 proc. głosów w wyborach europejskich). Salvini jest krytykowany za ograniczenie napływu nielegalnych imigrantów i odwoływanie się do symboliki chrześcijańskiej. Na wiecach wyborczych polityk pokazywał się z różańcem i zawierzył losy Włoch Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję