Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Duchowość i dziedzictwo świętości

Niechorze Jednym ze śladów bł. Edmunda Bojanowskiego nad Odrą i Bałtykiem jest dom zakonny sióstr służebniczek starowiejskich.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2021, str. II

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Archiwum sióstr

Do 2015 r. w domu zakonnym mieściło się przedszkole

Do 2015 r. w domu zakonnym mieściło się przedszkole

Historia tego domu zakonnego nie jest zbyt długa. Siostry poszukiwały miejsca nad morzem, w którym mogłyby założyć nową placówkę służącą zakonnicom oraz tym, których mają pod opieką. Zgodnie z charyzmatem, który przekazał im ich założyciel bł. Edmund Bojanowski, siostry służą wszystkim, którzy potrzebują pomocy, także tej duchowej. Do takiego celu przeznaczony został dom zakupiony w 1986 r. Jego patronem został obrany św. Józef. Po remoncie i rozbudowie zaczął służyć jako dom rekolekcyjno-wypoczynkowy. Przez cały rok przybywają tu grupy lub osoby indywidualne, by w bliskości morza i w zaciszu zakonnej kaplicy przeżyć czas zamyślenia i modlitwy. W kaplicy domowej znajdują się relikwie założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego. Z domu zakonnego niedaleko jest także do kościoła parafialnego Matki Bożej Miłosierdzia, parafii św. Stanisława w Niechorzu.

Przez kilkanaście lat przy domu zakonnym działało Publiczne Przedszkole Sióstr Służebniczek im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Niechorzu. Do przedszkola uczęszczało, w zależności od rocznika, od 20 do 25 uczniów. Z przyczyn niezależnych od sióstr przedszkole zostało zamknięte w 2015 r., jednak siostry Renata, Bożena i Janina kontynuują duszpasterstwo dzieci w myśl charyzmatu bł. Edmunda.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: biskupi chcą Kościoła bardziej misyjnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Hiszpania

biskupi

Testament życia, edukacja oraz zapobieganie nadużyciom seksualnym wobec nieletnich to najważniejsze tematy wiosennej sesji plenarnej episkopatu Hiszpanii. Biskupi nakreślili też nowy plan duszpasterski, nastawiony na ewangelizację w zmieniającym się społeczeństwie.

Podczas obrad biskupi przyjęli nowych plan duszpasterski na lata 2021-2025, który nosi tytuł „Wierni misyjnemu posłaniu”. Odpowiedź na pytanie, jak głosić Ewangelię we współczesnym społeczeństwie hiszpańskim, „wymaga wejścia na drogę synodalną, aby rozeznać jak ewangelizować w społeczeństwie, które przeżywa tak wielką zmianę epoki” – powiedział bp Luis Argüello, sekretarz episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję