Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ziemia przez świętych wybrana

Pierwsze dni listopada przypominają nam o niezwykłej tajemnicy, która łączy niebo z ziemią. To tajemnica świętych obcowania.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Graziako

Sanktuarium w Radecznicy

Sanktuarium w Radecznicy

Jednym z pragnień człowieka jest to, by być szczęśliwym. Takie pragnienie nieustannie towarzyszy człowiekowi różnych epok i pokoleń. Jest to możliwe, a warunkiem szczęścia ludzkiego jest życie w łasce Bożej, czyli w świętości. Poprzednie wieki pokazały, że można być świętym w małżeństwie, kapłaństwie, życiu zakonnym czy w samotności. Do świętości wzrastamy w konkretnych sytuacjach życiowych, na ziemi, w której przyszło nam żyć.

Ziemia zamojsko-lubaczowska to ziemia, która naznaczona jest obecnością świętych i błogosławionych, nie tylko tych, którzy tu żyli, ale też tych, którzy się tu objawiali. Świadczy to o wyjątkowości tej ziemi: jest to ziemia wybrana przez Najświętszą Maryję Pannę i świętych, ziemia na której przekazywali widzącym wolę Boga Wszechmogącego. Jest to ziemia, po której chodzili święci i błogosławieni, ziemia przesiąknięta krwią tych, którzy oddali życie za wiarę… Takie świadectwa pozostawiają nam: Najświętsza Maryja Panna ukazująca się w Krasnobrodzie i Nowinach Horynieckich. Wraz z Nią wolę Bożą ukazują nam św. Antoni Padewski ukazujący się w Radecznicy, św. Stanisław objawiający się w Górecku Kościelnym czy św. Maria Magdalena z Biłgorajskiej Puszczy. Swoją obecność na tej ziemi zaznaczają też: św. Brat Albert wraz z bł. Marią Bernardyną Jabłońską. Ślad męczeńskiej śmierci pozostawiają nam bł. ks. Zygmunt Pisarski i bł. Stanisław Kostka Starowieyski.

Reklama

Mając w świadomości prawdę o obecności świętych na naszej rodzinnej ziemi, aż chce się wyśpiewać słowa znanej pieśni, napisanej w XVIII wieku przez Franciszka Karpińskiego:

Święci! niebieskiej mieszkańcy krainy!

Do Was bieżymy w czasie złej godziny;

Reklama

Których za własnych współziomków ogłasza

Ojczyzna nasza!

Po tejże ziemi z namiście chodzili!

Z tych samych źródeł wodę nasze pili;

Czuła Was matka mlekiem swym karmiła,

Rola żywiła.

Jeśli głód, wojna i powietrze srogie,

Nawiedzić zechcą krainy ubogie,

Brońcie nas, stojąc na kraju granicy,

Święci strażnicy.

Niech orędownictwo naszych świętych i błogosławionych wspomaga nas w realizowaniu naszego powołania do świętości.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek spotkał się z Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego

2021-12-03 09:56

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

podróż apostolska

radiomaryja.pl

O pielęgnowanie więzi braterskich i pokorne pomaganie sobie nawzajem zaapelował papież Franciszek podczas spotkania ze Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w katedrze pw. św. św. Jana Teologa i św. Jana Apostoła w Nikozji.

Witając Ojca Świętego zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, Chryzostom II przypomniał głębokie chrześcijańskie korzenie tego kraju, a także dramat podziału kraju, którego 38 proc. zaanektowała w 1974 orku Turcja. Na skutek tych wydarzeń 200 tys. chrześcijan zostało wypędzonych ze swych domów, zaś wiele świątyń uległo profanacji i zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję