Reklama

Niedziela Legnicka

Papieska muzyka w Karkonoszach

W jeleniogórskich kościołach odbyły się koncerty poświęcone umiłowaniom muzycznym wielkiego Polaka Jana Pawła II.

2021-11-03 07:09

Niedziela legnicka 45/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

koncerty

Przemysław Kaczałko

Występ zespołu Karkonoski Dixieland

Występ zespołu Karkonoski Dixieland

Na pomysł zorganizowania takich koncertów wpadło kilku parafian z sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, którzy urodzili się 16 października, to jest w dniu rozpoczęcia wielkiego pontyfikatu przez kard. Karola Wojtyłę.

Historia

Trud przygotowania tych muzycznych imprez spoczął na Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i dawnej parafii garnizonowej, czyli parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W pierwszych koncertach w 2018 r. wystąpiło sześciu artystów z muzyką i pieśniami liturgicznymi klasyków baroku. Drugi koncert miał charakter offertorium musicale, a dedykowany był trzem papieżom: Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi, w którym siedemnastu wykonawców z Europy, Izraela i Kazachstanu zaprezentowało najpiękniejsze utwory mistrzów włoskich, niemieckich, polskich i południowoamerykańskich.

Reklama

Płyty z tych zdarzeń muzycznych dotarły do papieża Franciszka, od którego organizatorzy otrzymali specjalne błogosławieństwo.

Pandemia

Okres obostrzeń związanych z pandemią uniemożliwił zorganizowanie mega koncertu III Dni Papieskich, w którym miano wspólnie z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze zaprezentować Mszę koronacyjną Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wydano jednak płytę z wybranymi utworami z poprzednich koncertów i trafnym komentarzem ks. dr Andrzeja Bokieja.

Obecnie

Tegoroczne IV Dni Muzyki Papieskiej w Karkonoszach, obfitowały w jeszcze ciekawsze wydarzenia muzyczne. W dwóch kościołach, to jest w dawnym kościele garnizonowym w Jeleniej Górze i kościele św. Jana Chrzciciela w Cieplicach, zaprezentowano północnoamerykańską chrześcijańską muzykę liturgiczną, w wykonaniu zespołu Karkonoski Dixieland w jazzowym stylu, oraz wokalno – instrumentalnego zespołu Fides, z pięknymi refleksyjnymi pieśniami. Całość narracją oraz cytatami z przesłań Jana Pawła II i papieża Franciszka opatrzył aktor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze – Jacek Paruszyński.

Reklama

Była mowa o miłosierdziu, o potrzebie życia w pokoju. Ta edycja przyjęła za motto zawołanie z Aleksandra Fredry: „Zgoda – zgoda, a Pan Bóg wtedy rękę poda”. To właśnie, jak podkreślają organizatorzy, potrzeba modlitwy o pokój, zgodę i łagodność wynikającą z najpiękniejszego przykazania, mówiącego o potrzebie miłości bliźniego i szacunku dla drugiego człowieka, stała się motywem przewodnim wszystkich koncertów.

Na koniec, połączeni muzycy wykonali Barkę, co obecni nagrodzili brawami na stojąco. Młodzież z jeleniogórskiej „Handlówki”, przygotowała na tę uroczystość już po raz drugi, ponad 200 specjalnych kremówek.

Już za rok

Podobnie jak w minionych latach nagrano film, który w formie płyty DVD dystrybuowany zostanie przez parafię, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który był finansującym przedsięwzięcie partnerem projektu.

Do zobaczenia za rok – mamy nadzieje, że na V Dniach Muzyki Papieskiej – którego roboczy tytuł to: Błogosławieni Pokój Miłujący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debiuty 2019 - zgłoszenia do konkursu tylko do 30 marca

[ TEMATY ]

muzyka

koncerty

Fundacja „Chrześcijańskie Granie”

"Po raz dziewiąty w listopadzie ramach festiwalu Chrześcijańskie Granie odbędzie się Koncert Debiuty im. Moniki Brzozy. Dlatego już dzisiaj szukamy nowych i dobrych wykonawców, którzy będą miały szansę stać się Debiutem. Tylko do 30 marca 2019 roku przyjmujemy zgłoszenia od zespołów i wykonawców chętnych do udziału w konkursie." - informują organizatorzy festiwalu.

„Chętnych wykonawców prosimy o maila na adres: fundacja@chrzescijanskiegranie.pl wraz ze zgłoszeniem (załączniki mogą mieć max. 20 mb). Spośród zgłoszonych zespołów zostaną wyłonione te, które wezmą udział w plebiscycie Wyłoni on zespół, który weźmie udział w Koncercie Debiuty 2019. Dwa pozostałe zostaną wybrane poprzez fundację „Chrześcijańskie Granie” oraz Listę z Mocą”- mówi Michał Guzek, prezes fundacji „Chrześcijańskie Granie”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przybył na Cypr

2021-12-02 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek przybył na Cypr. O godz. 14.50 samolot Airbus 320 włoskich linii lotniczych Ita Airway z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku "Glafcos Clerides" w Larnace.

W dniach 2-4 grudnia Franciszek będzie przebywał w stolicy Cypru, Nikozji. 35. zagraniczna podróż apostolska papieża przebiega pod znakiem ekumenizmu i migracji. Spotka się on z licznymi przedstawicielami prawosławia oraz z młodymi ludźmi, migrantami i uchodźcami. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. W 2010 r., jako pierwszy papież, odwiedził Cypr, Benedykt XVI. Drugim etapem papieskiej pielgrzymki będzie Gracja, gdzie Ojciec Święty odwiedzi Ateny i wyspę Lesobs.

CZYTAJ DALEJ

Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy

2021-12-03 11:30

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

SilentObserver / Foter / CC BY

SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem miał kilkanaście miesięcy, dwoje kolejnych - 2 i 3 lata - mówi neurolog dr Łukasz Przysło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

"Wirus Sars-CoV-2 ma w swojej naturze działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu mogą zdarzać się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym po przebytym COVID-19 miał zaledwie kilkanaście miesięcy, poza nim mieliśmy jeszcze dwa przypadki udaru pocovidowego u 2- i 3-latka. Wszystkie te trzy historie miały happy end, ale już sam incydent ostrego naczyniowego zaburzenia w obrębie mózgu każe nam myśleć o tej chorobie - w perspektywie dzieci - w zupełnie inny sposób" - powiedział PAP dr Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję