Reklama

Głos z Torunia

Kryzysowy święty

Pewnego razu w zakładzie leczniczym prowadzonym przez siostry józefitki zabrakło pieniędzy. Co robić? – załamała ręce przełożona. Uderzyły z modlitwą do świętego patrona. I nagle…

Niedziela toruńska 45/2021, str. VI

[ TEMATY ]

sympozjum

Renata Czerwińska

Do figurki wkładam prośby do św. Józefa. Wszystkie są wysłuchane! – mówi s. Bartłomieja

Do figurki wkładam prośby do św. Józefa. Wszystkie są wysłuchane! – mówi s. Bartłomieja

Przyszedł na furtę brodaty mężczyzna. Wyglądał ubogo, miał w ręku gazety i zachęcał przełożoną, żeby wzięła od niego jakąś kopertę – opowiada siostra Bartłomieja, toruńska józefitka. Dla świętego spokoju wzięła. Kiedy po południu do niej zajrzała, okazało się, że jest tam dokładnie taka suma, jakiej potrzebowały. Co najciekawsze, w tej małej miejscowości nikt go nie znał!

To tylko jedna z opowieści, jakich mogli wysłuchać uczestnicy sympozjum józefologicznego, które 23 października odbyło się w toruńskiej parafii św. Maksymiliana. Byli wśród nich członkowie Bractwa Świętego Józefa z Grudziądza i Torunia, a także ci, którzy chcieli posłuchać, jak działa św. Józef. Nie zawiedli się.

Znacząca cisza

Reklama

Księdza profesora Mirosława Mroza zaintrygowała cisza św. Józefa. To nie jest milczenie człowieka, który nie ma nic do powiedzenia. To wewnętrzna postawa świadka tajemnicy, zachowującego wewnętrzny pokój, dyskrecję, potrafiącego odróżnić sprawy ważne od błahych.

O spotkaniach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ze św. Józefem w czasie uwięzienia opowiedział dk. prof. Waldemar Rozynkowski. Choć w Zapiskach więziennych wymienia jego postać tylko kilka razy, są to spotkania znaczące – wstawiennictwo świętego dodaje nadziei, wspiera w trudnej drodze. Wstrząsające jest wspomnienie ze Stoczka Warmińskiego, gdzie nawet latem panowało tak przejmujące zimno i wilgoć, że prymas i jego współtowarzysze wciąż byli przeziębieni. Mimo to ich kapliczka żyła – śpiewem, codzienną Eucharystią, nowennami, także do św. Józefa. „Żyliśmy w ciągłej modlitwie, która pokonywała wszystkie nasze bóle, smutki i zawody”.

Twórcza odwaga

O kryzysie męskości mówi się od długiego czasu – zamiast jednak narzekać, warto zastanowić się nad drogami wyjścia. Jedną z nich, jak wskazali bp Józef Szamocki i ks. dr Sławomir Tykarski, jest naśladowanie św. Józefa. O czym mówi księdzu biskupowi jego święty patron? Przede wszystkim przypomina o darze życia i godności dziecka Bożego. – Jesteśmy wezwani, by dobrze odpowiedzieć na nasze powołanie i uznać je w kimś drugim – zachęcał podczas Mszy św.

Reklama

Ksiądz Tykarski z pasją opowiadał o twórczej odwadze św. Józefa. W obliczu prób, przeszkód, sytuacji, które nie do końca spełniają jego oczekiwania, „zamiast wycofać się, otwiera się na twórcze działanie”. Podobnie jak współczesny mężczyzna doświadczał kryzysów zawodowych, kiedy tak jak w Egipcie czy po powrocie do Nazaretu musiał zaczynać wszystko od nowa. Wybiera służbę Jezusowi i Maryi, jest mężny, wzbudzający poczucie bezpieczeństwa. To także nauczyciel wiary – choć w życiu nie widział żadnego cudu Jezusa.

– Tylu mężczyzn na spotkaniu w kościele? W sobotę rano, kiedy mogliby iść na grzyby czy myć samochód? To naprawdę dużo – cieszą się panie z parafii ojców franciszkanów, które w o wiele mniejszej liczbie przybyły na spotkanie o św. Józefie. – Teraz, kiedy powierzam mu różne sprawy, stał mi się o wiele bliższy – zaświadcza jedna z nich. Ciekawe, czy za rok na kolejnym sympozjum usłyszymy jej świadectwo.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naukowo o jubileuszu diecezji

Niedziela sosnowiecka 49/2017, str. VI

[ TEMATY ]

sympozjum

Piotr Lorenc

Uczestnicy sympozjum

Uczestnicy sympozjum

Srebrny jubileusz diecezji można obchodzić na różne sposoby. Kapłani i świeccy zrzeszeni w sosnowieckim oddziale Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie zorganizowali sympozjum naukowe. Odbyło się ono 18 listopada w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Konferencję poprowadził szef sosnowieckiego oddziału PTT prof. dr hab. Jan Orzeszyna, zaś o sprawy organizacyjne i logistyczne zadbał ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego, a zarazem sekretarz PTT.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze pytają papieża o to, czego oczekuje ws. migrantów od takich krajów jak Polska, Rosja i Niemcy

2021-12-07 07:14

[ TEMATY ]

samolot

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

W drodze powrotnej do Rzymu papież spotkał się na pokładzie samolotu z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży. Franciszek odpowiedział m.in. na pytanie o sytuację migracyjną w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, oraz o powody dymisji arcybiskupa Paryża.

Pierwsze pytanie dotyczyło dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia.„To anachronizm - odpowiedział Ojciec Święty. - W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło w historii. Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która jak sądzę, jest konieczna. Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej. Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzna strukturę. [Musi respektować] różnorodność krajów, a nie je ujednolicać. Myślę, że tego nie zrobią, nie taka jest ich intencja. Ale trzeba uważać, bo niekiedy wychodzą programy takie jak ten, i nie wiedzą co z tym zrobić. Nie, każdy kraj ma swoją charakterystykę, ale każdy kraj jest też otwarty na inne kraje w Unii Europejskiej. Ma własną suwerenność. Suwerenność braci, w jedności która respektuje odrębność każdego kraju. I trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana. Wynalazek Boga

2021-12-07 20:05

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana

Matka Boża Niepokalana

Karol Porwich/Niedziela

Z prawdami wiary dzieje się tak: najpierw są fakty, czyli to, co czyni Bóg; to my potem szukamy słów, aby opisać to, co się stało. Niepokalane Poczęcie Maryi jest tego przykładem. Co to pojęcie oznacza?

Zanim przejdę dalej, dwie uwagi wstępne. Po pierwsze – prawda o Niepokalanym Poczęciu nie może być mylona z dziewiczym narodzeniem Jezusa z Maryi. Niestety, często tak bywa. Niepokalane poczęcie stoi bliżej prawdy o grzechu pierworodnym niż prawdy o czystości seksualnej. Po drugie – gdy szukam dziś obrazów ze współczesnego świata, znajduję kilka, którymi chcę się podzielić. Zaznaczam jednak: to obrazy, jakieś modele, a nie rzeczywistość. Rzeczywistość zostanie tajemnicą wiary – nie zgłębimy jej do końca, ale możemy ją przyjąć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję