Reklama

Niedziela Przemyska

Za pośrednictwem św. Andrzeja Boboli

30 listopada przypada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja. Data urodzin jest umownie przyjęta, gdyż w dokumentach, jakie dotychczas znamy, trudno napotkać wiadomości na ten temat. Tego dnia odbędą się uroczystości ku czci świętego.

Dziwnym się wydaje, że zakon jezuitów, który znany jest w Polsce z bogatego archiwum, nie posiada dokumentu, który podaje datę urodzenia, miejsce i imiona najbliżej rodziny św. Andrzeja Boboli. Stąd przez lata powstawały różne hipotezy, szczególnie dotyczące miejsca jego urodzenia, zaś z ustaleniem daty urodzin nie było większych trudności. Dziś generalnie, jako miejsce urodzin przyjmuje się Strachocinę, parafię w archidiecezji przemyskiej na Podkarpaciu. Wpływ na tę decyzję miała praca ks. Jana Poplatka, jezuity, o bł. Andrzeju Boboli z roku 1936, ale decydujący wydarzenie z 16 maja 1987 r., gdy podobnie jak w Pińsku i Wilnie, św. Andrzej ponownie objawił się i powiedział, że trzeba go tutaj zacząć czcić. Kult świętego w parafii rozpoczął się w roku 1988. Dziś Strachocina staje się ważnym ośrodkiem w szerzeniu jego kultu w naszej Ojczyźnie.

Tutaj odbywają się comiesięczne modlitewne spotkania ze św. Andrzejem Bobolą, a Bobolówka, miejsce zamieszkania szlacheckiej rodziny Bobolów w parafii, nabrała charakteru sakralnego. Gromadzą się w niej patrioci i ci wszyscy, którym na sercu leży katolickie oblicze Ojczyzny. Modlitwy wznoszone w tym miejscu już nie raz okazały się skuteczne i owocne zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym. Dzięki temu istnieje przekonanie, które tu się potwierdza, że na św. Andrzeja zawsze możemy liczyć, szczególnie wówczas, gdy ludzkie możliwości okazują się już niewystarczające.

Reklama

Dziś, gdy Polską targają liczne podziały, wzajemne oskarżanie się i posądzenia, a zachowania niektórych Polaków zakrawa na zdradę narodową – to sami nie potrafimy z tym sobie poradzić. Ponadto środowiska liberalne na zachodzie Europy, stosujące dyktat wobec Polski i nie przyjmujące żadnych sensownych argumentów, nie zmieniają nastawienia do Polski. Potrzebna więc jest pomoc z nieba.

Świadomi jesteśmy Cudu na Wisłą w roku 1920, który uprosili mieszkańcy Warszawy przez wstawiennictwo błogosławionego wówczas Andrzeja Boboli. Za udział w tym cudzie bł. Andrzej został kanonizowany. Dziś są inne zagrożenia dla Ojczyzny, dlatego podjęliśmy z racji rocznicy urodzin św. Andrzeja Boboli modlitwę nowennową w dniach od 22 do 30 listopada w intencji naszej Ojczyzny w nadziei, że Patron Polski i tym razem nie zawiedzie oczekiwań Polaków.

Na zakończenie nowenny, 30 listopada o godz. 15.00 odprawimy Drogę Krzyżową na Bobolówce, a o godz. 17.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Andrzej Dzięga, metropolita kamieńsko-szczeciński. Cieszyć się należy i dziękować Panu Bogu, że w modlitwę nowennową włączyli się Wojownicy Maryi, którzy w rocznicę urodzin św. Andrzeja Boboli pielgrzymować będą do Strachociny.

Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny do udziału w tej modlitwie na Bobolówce za przyczyną św. Andrzeja Boboli.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Niedziela rzeszowska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica urodzin

bł. ks. Stefan Frelichowski

Archiwum Zgromadzenia

Zgromadzenie cieszy się nowymi powołaniami

Zgromadzenie cieszy się nowymi powołaniami

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi rozpoczęło świętowanie 200. rocznicy urodzin swojego założyciela św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce na Jasnej Górze 21 listopada br. Do Częstochowy przybyły siostry z domów zakonnych z całej Polski. Razem z siostrami modlili się kapłani, młodzież, a także czciciele św. Zygmunta. W uroczystym rozpoczęciu obchodów 200. rocznicy jego urodzin brał udział także bp Andrzej Przybylski, który wygłosił konferencję, a o północy odprawił Eucharystię. W głoszonym słowie biskup wyjaśnił, dlaczego św. Zygmunt Szczęsny Feliński jest nam dzisiaj potrzebny.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę ingresu nowego biskupa polowego Wojska Polskiego

2022-01-19 15:12

[ TEMATY ]

Wojsko Polskie

P. Tracz / KPRM

Ingres nowego biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza do katedry polowej WP odbędzie się w sobotę 12 lutego 2022 roku o godz. 11. Uroczystości odbędą się z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Decyzję Ojca Świętego o nominacji bp. Wiesława Lechowicza na biskupa polowego WP ogłosiła 15 stycznia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Goście z Berdyczowa

2022-01-19 23:35

[ TEMATY ]

Ukraina

Marian Florek

Matka Boża z Berdyczowa

Matka Boża z Berdyczowa

Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie odwiedziła 19 stycznia delegacja samorządowców i nauczycieli z ukraińskiego Berdyczowa.

Goście ze wschodu, będący w Częstochowie po raz pierwszy, swoją wizytę rozpoczęli od spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję