Reklama

Watykan

Tymczasowy Statut Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

Z upoważnienia Papieża Franciszka kard. Pietro Parolin zaaprobował ad experimentum na trzy lata Statut Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Prace nad nimi trwały od czasu ustanowienia Komisji przez Ojca Świętego 22 marca 2014 r. Zadaniem tego ciała jest przeciwdziałanie w Kościele zjawisku nadużyć wobec nieletnich. W jej skład wchodzi m.in. była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej prof. Hanna Suchocka.

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Statut określa naturę i kompetencje Komisji, jej skład, zadania zwoływanego dwa razy w roku spotkania plenarnego, podział funkcji jej członków, charakterystykę grup roboczych i pewne zasady ogólne normujące jej funkcjonowanie.

Reklama

Jak się podkreśla, Komisja spełnia rolę konsultacyjną. Ma proponować Ojcu Świętemu konkretne inicjatywy związane z ochroną nieletnich, co jest kwestią priorytetową.

Wszyscy członkowie, których może być do osiemnastu, są mianowani przez Papieża na trzyletnią kadencję. Tematy i propozycje konkretnych działań, zanim zostaną poddane aprobacie Komisji, będą opracowywane przez odpowiednie grupy robocze. Każda z nich winna dogłębnie przeanalizować dane zagadnienie. W tym celu możliwe jest powołanie współpracowników mających odpowiednie kompetencje w materii danego zagadnienia.

Za trzy lata, po zakończeniu okresu ad experimentum, Statut ma zostać poddany weryfikacji. Jego ewentualne korekty zostaną wtedy przedstawione do aprobaty Ojcu Świętemu.

2015-05-08 18:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gallagher: bycie papieskim dyplomatą to nie powołanie

[ TEMATY ]

Watykan

Graziako

"Zupełnie nie wierzę, że bycie papieskim dyplomatą jest powołaniem. Myślę raczej, że przede wszystkim najważniejsze jest zachowanie w tej służbie swego kapłańskiego powołania, aby rzeczywiście dokonać czegoś dobrego i to po obu stronach: wyjaśnić czym jest Kościół lokalny w Rzymie i czym jest Rzym dla Kościoła lokalnego" - powiedział abp Paul Gallagher w rozmowie z Radiem Watykańskim. Abp Gallagher jest pierwszym szefem watykańskiej dyplomacji pochodzącym z Anglii.

Papież Franciszek mianował 8 listopada podchodzącego z Liverpoolu 60-letniego hierarchę nowym sekretarzem ds. stosunków z państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher zastąpił na tym stanowisku abp. Dominique Mambertiego, który podobnie jak jego poprzednicy pochodził z Francji. Abp Gallagher ma 60 lat, jest doświadczonym dyplomatą i był ostatnio nuncjuszem apostolskim w Australii a wcześniej reprezentował papieża w Burundi i Gwatemali.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Synod plenarny w Australii: „szukamy nowej drogi”

2021-09-24 16:39

[ TEMATY ]

synod

Australia

Vatican News

Z początkiem października rozpocznie się w Adelajdzie piąty Synod plenarny Kościoła katolickiego w Australii. Jego celem jest przygotowanie katolików w tym kraju do nowego sposobu przeżywania wspólnoty Kościoła i sposobów działania w czasach ogólnoświatowych przemian. „Po raz pierwszy świeccy zostaną członkami Rady Plenarnej” – powiedział Gavid Abraham, rzecznik episkopatu Australii.

Synod odbędzie się w nowym kształcie, w duchu proponowanego stylu działania Kościoła, określanego przez Papieża Franciszka jako „naznaczonego na każdym poziomie przez wzajemnie słuchanie i postawę duszpasterską”. Podczas przeprowadzonej już fazy słuchania i dialogu, 220 tys. Australijczyków odpowiedziało na pytanie: „Jak myślisz, o co Bóg prosi nas w Australii w tym czasie?”. Podczas obrad Rady zostaną poruszone kwestie kształtu Kościoła i sposobu jego misyjności we współczesnym świecie, tak by iść na peryferie i sprostać potrzebom najsłabszych, a także odpowiedzialność za uleczenie ran ofiar nadużyć wykorzystywania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję