Reklama

Wiadomości

Żeby Polska...

Nasz redaktor honorowy nagrodzony

Podczas uroczystej gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie 7 listopada Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka ogłosiło tegorocznych laureatów nagrody „Żeby Polska była Polską”. Wśród nagrodzonych, obok Jerzego Kropiwnickiego – solidarnościowego działacza opozycyjnego, poety Jana Długosza, Józefa Ruszara – dyrektora Instytutu Literatury w Krakowie i aktorki Ewy Dałkowskiej, znalazł się ks. inf. Ireneusz Skubiś – przez wiele lat redaktor naczelny Niedzieli, założyciel międzynarodowego już Ruchu „Europa Christi”. – Statuetki otrzymały osoby, które szczególnie przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce – powiedział Jan Pietrzak, pomysłodawca nagrody, i podkreślił, że laureaci to wspaniali Polacy, bo dzięki nim Polska staje się Polską na naszych oczach.

Laudację na temat osoby ks. Skubisia wygłosił prof. Jan Żaryn, historyk, publicysta Niedzieli. Wskazał na trzy cechy charakterystyczne księdza infułata. Pierwszą z nich było oddanie młodzieży, wprowadzanie jej na właściwe drogi w czasach, kiedy był duszpasterzem akademickim. Druga – to korzystanie z niezwykłego narzędzia oddziaływania duszpasterskiego, którym jest prasa katolicka – reaktywowany i prowadzony przez niego przez lata Tygodnik Katolicki Niedziela. Kolejną cechą jest rozumienie znaków czasu, czego efektem jest ostatnie dzieło ks. Skubisia – Ruch „Europa Christi”, który w obliczu zagrożeń podejmuje działania na rzecz obrony chrześcijańskich korzeni Europy.

W imieniu nieobecnego na uroczystości księdza infułata nagrodę odebrał Piotr Grzybowski, publicysta Niedzieli, który odczytał list laureata. „Przyjmując nagrodę, pragnę wyrazić solidarność z postawą pana Jana Pietrzaka, będącego niezłomnym strażnikiem prawdy i polskości. W mojej 33-letniej służbie Bogu i ojczyźnie na stanowisku redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela w duchu umiłowania Kościoła Chrystusowego zawsze chciałem dostrzec też naszą wspólną ojczyznę Polskę” – napisał ksiądz infułat. „Są to dwie miłości mojego życia: Kościół i ojczyzna. Mamy tak wspaniałych bohaterów i świętych, tak wspaniałą kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich, tak niezwykłą historię, nad którą pochylał się Jan Paweł II, że nie można w mrocznym niekiedy dziś czasie tego nie przypominać, na tym się nie opierać”.

Nagrody „Żeby Polska była Polską” przyznano w tym roku po raz dziewiąty. Towarzystwo Patriotyczne w poprzednich latach wyróżniło nimi m.in.: premiera Jarosława Kaczyńskiego, reżysera filmowego Antoniego Krazuego oraz pisarza Marka Nowakowskiego.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O nowy Cud nad Wisłą

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 44

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

Ks. Ireneusz Skubiś

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś

Ks. inf. Ireneusz Skubiś

Dziś, gdy ateizm o bolszewickich barwach zachłannie i fałszywie wkrada się do Europy oraz chce zniszczyć jej tożsamość, trzeba się modlić o następny Cud nad Wisłą.

Święty Andrzej Bobola przypomina nam, że my – Polacy powinniśmy modlić się do Maryi, Matki Jezusa, jako do Królowej Polski, gdyż tytuł ten pochodzi z woli Bożej Opatrzności. Potwierdzają to objawienia prywatne, choćby o. Juliusza Mancinellego w XVI wieku. Do nich też nawiązuje św. Andrzej Bobola, który należy do świętych patronów Polski.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję