Reklama

Europa

Czy wiecie, że...jednym z najdłużej budowanych kościołów w Europie była katedra w Kolonii?

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 31

Wikipedia.org

...jednym z najdłużej budowanych kościołów w Europie była katedra w Kolonii? Prace nad nią rozpoczęły się w 1248 r., ale kryzys finansowy, który dotknął miasto, oraz przemiany społeczno-religijne związane z reformacją sprawiły, że prace budowlane przerwano na kilka stuleci. Na początku XIX wieku niewielu mieszkańców Kolonii wierzyło w to, że katedra kiedykolwiek zostanie w pełni ukończona – mawiano nawet, że pewniejszy jest koniec świata niż dokończenie świątyni. Impulsem do wznowienia prac budowlanych było zainteresowanie w okresie romantyzmu gotykiem. Ostatecznie prace nad katedrą ukończono w 1880 r. Wynik okazał się imponujący – katedra osiągnęła długość 144 m i szerokość 86 m. Dzięki strzelistej wieży wznoszącej się na wysokość 157 m kolońska świątynia do 1884 r. była uznawana za najwyższy budynek na świecie.

O wyjątkowości tego miejsca nie decydują jednak monumentalne wymiary katedry ani jej spójność architektoniczna, lecz to, co kryją mury świątyni: relikwie Trzech Króli. Przywieziono je do Niemiec z Mediolanu. Za sprawą tych relikwii średniowieczna Kolonia dołączyła do grona najważniejszych miejsc pielgrzymkowych. Obecnie ruch pielgrzymkowy nie ma tu tak dużej dynamiki jak 600-700 lat temu, mimo to kolońską katedrę odwiedza corocznie do 6 mln osób. We wnętrzu świątyni znajdują się liczne unikatowe dzieła sztuki sakralnej. W wieży kościelnej wisi jeden z największych dzwonów na świecie. W katedrze znajduje się również grób polskiej królowej – Rychezy, żony Mieszka II.

2021-11-30 08:34

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję