Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Zaczęło się od marzenia...

Od 20 lat swoją grą uświetniają lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe uroczystości. Mieszkańcy Sobolowa, malowniczej wsi na Pogórzu Karpackim, wkrótce będą obchodzić wielki jubileusz.

Niedziela małopolska 49/2021, str. IV

Archiwum orkiestry

Gra w orkiestrze kształtuje w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności

Gra w orkiestrze kształtuje w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności

Orkiestra Dęta w Sobolowie, czyli coś z niczego. Tak określają zespół jego twórcy i dzisiejsi następcy. Grupa powstała we wrześniu 2001 r. z inicjatywy proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie – ks. Stanisława Jachyma oraz organisty Stanisława Chmielka. Nie było instrumentów, a zainteresowani wstąpieniem w szeregi orkiestry nie posiadali przygotowania muzycznego. Dziś grupa liczy 50 wykształconych muzyków i wygrywa polskie i międzynarodowe konkursy.

Krok po kroku

– Mimo wielu przeciwności, w naszej 20-letniej historii, dziś jesteśmy we wspaniałym miejscu. Czujemy dumę – mówi Justyna Chmielek-Korbut, dyrygentka, związana z orkiestrą od ponad 15 lat.

A początki nie były łatwe. Bez zaplecza, instrumentów, sali do prób, ktoś mógłby stwierdzić, że decyzja o utworzeniu orkiestry była szalonym pomysłem. Jednak pierwszy dyrygent oraz proboszcz nie porzucili swoich planów. Inicjatorzy muzycznej idei zmobilizowali do współpracy ówczesnego wójta gminy Bogusława Wiśniewskiego i pozyskali pierwsze fundusze. Najpierw zakupiono instrumenty. Później, z kolejnych grantów i z pomocą wójta Jana Kuliga sfinansowano zatrudnienie dwóch instruktorów. – Trzeba mieć na uwadze to, że funkcjonowanie orkiestry wymaga sporych nakładów finansowych. Przygotowanie sali, mundury, instrumenty – to są za duże koszty dla kilkunastu wiejskich rodzin. Wkładamy wiele pracy i pokazujemy, że potrafimy godnie reprezentować gminę, diecezję, a nawet całe województwo – tłumaczy pani dyrygent. – Teraz jesteśmy niezmiernie wdzięczni za okazywaną pomoc obecnemu wójtowi gminy Łapanów p. Andrzejowi Śliwie. To człowiek o wielkim sercu, niezwykłej wrażliwości na piękno i muzykę – dodaje.

Szkoła muzyczna i sukcesy

Punktem zwrotnym rozwoju orkiestry było utworzenie w Sobolowie Szkoły Muzycznej I stopnia. – To dla nas duże ułatwienie. Osoby, które wstępują w nasze szeregi, są już wykształcone. Można się skupić na interpretacji utworów, a nie uczeniu gry na instrumentach. Istnienie szkoły daje też nadzieję, że orkiestra będzie trwać mimo ciągłej migracji osobowej… – wyznaje p. Justyna.

Reklama

Wśród ostatnich sukcesów grupy znajduje się m.in. wicemistrzostwo Polski w konkurencji koncert Dywizji III na I Mistrzostwach Polski Orkiestr Dętych 2021 czy I miejsce na IV Międzynarodowym Festiwalu „Golden Sardana” w Barcelonie. – Jesteśmy szczęśliwi! Dodatkowo wciąż przekonujemy się, że konkursy bardzo jednoczą nasz zespół – mówi p. Justyna.

Ksiądz Stanisław Jachym podkreśla, że cieszy przede wszystkim zaangażowanie młodych. To dzięki grze w orkiestrze młodzi ludzie kształtują w sobie cnoty: odpowiedzialność czy dyscyplinę wewnętrzną. – Ważne jest także, by od małego wyzwolić w człowieku poczucie wrażliwości, empatii – zaznacza pani dyrygent.

Jubileusz

Od tygodni trwają przygotowania do wielkiego koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia Orkiestry Dętej Sobolów. Uroczystość miała się odbyć w tym roku, ale ze względu na pandemię została przeniesiona na 2022 r. (wydarzenie prawdopodobnie odbędzie się 13 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni). Jubileusz poprzedzą koncerty w kościele w Sobolowie (w grudniu i styczniu). – Do tego czasu uczestniczymy w próbach oraz nagrywamy płytę w naszym profesjonalnym studio – mówi pani dyrygent i dodaje: – Czytelników zapraszamy do udziału w najbliższym koncercie – tym bożonarodzeniowym, zaplanowanym na 26 grudnia w świątyni w Sobolowie.

Więcej informacji: www.facebook.pl/orkiestra.sobolow

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 30-lecie kaplicy w Caritas

2023-01-30 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Gdybyśmy nie obchodzili tej rocznicy, to nie rozumielibyśmy, skąd się bierze czyn miłosierny Caritas. Nie ma kaplicy – nie ma doświadczenia spotkania z Panem, to byśmy byli takim kościelnym MOPS- em. Ci wielcy, o których mówi pierwsze czytanie osiągnęli to, co osiągnęli przez wiarę! Wiara i relacja z Bogiem owocowała przez nich wielkimi czynami. To miejsce – kaplica - jest kluczem do zrozumienia Caritas. Caritas to jest wiara owocująca przez miłość! – mówił abp Ryś podczas jubileuszu 30 – lecia erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Gdańskiej 111.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję