Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie Chrystusa i człowieka

Światowy Dzień Młodzieży, ustanowiony przez św. Jana Pawła II ze wskazaniem daty świętowania na Niedzielę Palmową, po raz pierwszy był obchodzony w nowym terminie.

Papież Franciszek zdecydował, by diecezjalne obchody zostały wpisane w uroczystość Chrystusa Króla. 34. odsłona święta młodych odbyła się pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. W Lublinie uroczystości zaplanowano na dwa dni, 20 i 21 listopada i połączono z patronalnym świętem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Dużo do zrobienia

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej z księżmi Damianem Szewczykiem i Krzysztofem Krzaczkiem zwróciło uwagę na dwa główne wymiary święta: spotkanie Chrystusa i potrzebującego człowieka. – Papież Franciszek przypominał, że życie Pawła Apostoła zmieniło się, kiedy spotkał osobiście Chrystusa, który zaprosił go do konkretnej misji. Tak przygotowaliśmy program ŚDM, aby młodzi mieli możliwość spotkania Chrystusa poprzez modlitwę, adorację, we wspólnocie wiary w obecności rówieśników, księży oraz biskupów. Drugi wymiar to odpowiedź na zaproszenie papieża, aby młodzi zmierzali ku wzniosłym celom z radością i odwagą, by w potrzebującym człowieku zobaczyli Chrystusa – wyjaśniają organizatorzy. Zgodnie z założeniami, w programie święta znalazł się czas na wspólną modlitwę, świadectwo życia przeżywanego z Bogiem, na dzielenie się doświadczeniem niesienia pomocy, a także na koncert i agapę. Przed młodymi z całej diecezji drzwi otworzył KUL, Caritas, Centrum Wolontariatu, stowarzyszenia niosące pomoc dzieciom, bezdomnym, ubogim. Niestety, trudna sytuacja związana ze wzrostem zakażeń sprawiła, że nie wszyscy dotarli na spotkania. Jak powiedział bp Adam Bab, ci, którzy mimo różnych trudności uczestniczyli w święcie to elitarne grono, przed którym stoi zadanie zaniesienia światła Ewangelii do swoich środowisk. – Niech nikt nie zwątpi w słuszność wyboru drogi życiowej z Chrystusem. On jest z nami; każdego chce mieć przy sobie. Ma nas, abyśmy tę prawdę zanieśli bliźnim. Jest dużo do zrobienia, niech nie opuszcza nas zapał – powiedział ksiądz biskup podczas spotkania w kościele garnizonowym. – Chrystusowi zależy na każdym młodym człowieku. Będziemy szukać nowych dróg, by dotrzeć do każdego – zapewnił ks. Damian Szewczyk.

Gotów!

W niedzielę Chrystusa Króla na pierwszy plan wysunęli się członkowie KSM. Organizacja w naszej diecezji świętuje 30-lecie istnienia. Posiada ok. 50 oddziałów w parafiach. 21 listopada uroczyste przyrzeczenie złożyło ponad 40 osób, które w obecności księdza biskupa, kapłanów, druhen i druhów przyrzekły, że całym życiem chcą wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro oraz być dobrym członkiem KSM. Podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej bp Bab wskazał młodym na osobę bł. Hanny Chrzanowskiej. Dzięki współpracy m.in. z kard. Wojtyłą rozwinęła ona działalność opiekuńczo-charytatywną i stała się pionierem domowej, rodzinnej i parafialnej opieki nad chorymi. Biskup wezwał młodych, by wykorzystali wrodzoną wrażliwość i otwarli się na działalnie dobrych ludzi, a także innych otwierali na Boga. /buk

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję