Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie Chrystusa i człowieka

Światowy Dzień Młodzieży, ustanowiony przez św. Jana Pawła II ze wskazaniem daty świętowania na Niedzielę Palmową, po raz pierwszy był obchodzony w nowym terminie.

Papież Franciszek zdecydował, by diecezjalne obchody zostały wpisane w uroczystość Chrystusa Króla. 34. odsłona święta młodych odbyła się pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. W Lublinie uroczystości zaplanowano na dwa dni, 20 i 21 listopada i połączono z patronalnym świętem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Dużo do zrobienia

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej z księżmi Damianem Szewczykiem i Krzysztofem Krzaczkiem zwróciło uwagę na dwa główne wymiary święta: spotkanie Chrystusa i potrzebującego człowieka. – Papież Franciszek przypominał, że życie Pawła Apostoła zmieniło się, kiedy spotkał osobiście Chrystusa, który zaprosił go do konkretnej misji. Tak przygotowaliśmy program ŚDM, aby młodzi mieli możliwość spotkania Chrystusa poprzez modlitwę, adorację, we wspólnocie wiary w obecności rówieśników, księży oraz biskupów. Drugi wymiar to odpowiedź na zaproszenie papieża, aby młodzi zmierzali ku wzniosłym celom z radością i odwagą, by w potrzebującym człowieku zobaczyli Chrystusa – wyjaśniają organizatorzy. Zgodnie z założeniami, w programie święta znalazł się czas na wspólną modlitwę, świadectwo życia przeżywanego z Bogiem, na dzielenie się doświadczeniem niesienia pomocy, a także na koncert i agapę. Przed młodymi z całej diecezji drzwi otworzył KUL, Caritas, Centrum Wolontariatu, stowarzyszenia niosące pomoc dzieciom, bezdomnym, ubogim. Niestety, trudna sytuacja związana ze wzrostem zakażeń sprawiła, że nie wszyscy dotarli na spotkania. Jak powiedział bp Adam Bab, ci, którzy mimo różnych trudności uczestniczyli w święcie to elitarne grono, przed którym stoi zadanie zaniesienia światła Ewangelii do swoich środowisk. – Niech nikt nie zwątpi w słuszność wyboru drogi życiowej z Chrystusem. On jest z nami; każdego chce mieć przy sobie. Ma nas, abyśmy tę prawdę zanieśli bliźnim. Jest dużo do zrobienia, niech nie opuszcza nas zapał – powiedział ksiądz biskup podczas spotkania w kościele garnizonowym. – Chrystusowi zależy na każdym młodym człowieku. Będziemy szukać nowych dróg, by dotrzeć do każdego – zapewnił ks. Damian Szewczyk.

Gotów!

W niedzielę Chrystusa Króla na pierwszy plan wysunęli się członkowie KSM. Organizacja w naszej diecezji świętuje 30-lecie istnienia. Posiada ok. 50 oddziałów w parafiach. 21 listopada uroczyste przyrzeczenie złożyło ponad 40 osób, które w obecności księdza biskupa, kapłanów, druhen i druhów przyrzekły, że całym życiem chcą wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro oraz być dobrym członkiem KSM. Podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej bp Bab wskazał młodym na osobę bł. Hanny Chrzanowskiej. Dzięki współpracy m.in. z kard. Wojtyłą rozwinęła ona działalność opiekuńczo-charytatywną i stała się pionierem domowej, rodzinnej i parafialnej opieki nad chorymi. Biskup wezwał młodych, by wykorzystali wrodzoną wrażliwość i otwarli się na działalnie dobrych ludzi, a także innych otwierali na Boga. /buk

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję