Reklama

Niedziela Legnicka

Dziękczynienie za nowych błogosławionych

W Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy miało miejsce diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Niedziela legnicka 49/2021, str. IV

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. dziękczynną, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. W modlitwie udział wzięli biskup senior Stefan Cichy, gość z Austrii bp Elmar Fischer, księża, siostry zakonne, senator Dorota Czudowska, klerycy oraz wierni świeccy.

W homilii bp Siemieniewski podkreślił, że ludzkie dziękczynienie jest pełne wtedy, kiedy człowiek patrzy na swoje życie, swoją historię i swoją przyszłość z Bożej perspektywy. Nowi błogosławieni, za których dokonuje się dziękczynienie diecezjalne są owocem łaski, jaka została nam dana przez Boga w Jezusie Chrystusie.

Po Eucharystii w auli seminaryjnej odbyła się część konferencyjna, w czasie której prelekcje wygłosili: ks. prof. Waldemar Chrostowski, znakomity polski biblista, red. Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7 oraz ks. dr Andrzej Gałka, duszpasterz niewidomych.

Ksiądz prof. Chrostowski podjął temat: Kardynał Stefan Wyszyński – droga do świętości. Był to nie tylko wykład, ale też świadectwo człowieka, kapłana, który spotkał na swojej drodze Prymasa Tysiąclecia. – Warto zaznaczyć, że mowa jest nie o świętości kard. Wyszyńskiego, ale o drodze do świętości. Świętość jest bowiem zawsze przed nami, jest celem do osiągnięcia – zaznaczył ksiądz profesor.

Z kolei red. Aneta Liberacka poruszyła temat: Soli Deo. Testament bł. Stefana Wyszyńskiego.

– Kardynał zostawił nam ogromną ilość swoich dzieł. Trudno jest ogarnąć wszystko w jednym wystąpieniu. Myślę, że każdy z nas powinien sam wybrać z tego duchowego bogactwa to, co najbardziej go porusza. Dla mnie aspektem, który obecnie zgłębiam jest duch pracy ludzkiej, o którym mówił i nauczał kardynał – mówiła Anna Liberacka. Prymas wskazywał na cnoty, które każdy człowiek powinien w sobie wyrabiać, są to m.in. cierpliwość, stałość, wytrwałość, nieskwapliwość – którą dziś trudno nam nawet zrozumieć, pracowitość i uczciwość.

Reklama

Ksiądz dr Andrzej Gałka przybliżył postać bł. matki Elżbiety Czackiej zakonnicy, która w młodości straciła wzrok. To jednak nie przeszkodziło jej w dokonaniu wielkich dzieł. Jednym z najważniejszych jest ośrodek dla niewidomych w Laskach pod Warszawą. Jako krajowy duszpasterz osób niewidomych, od wielu lat jest związany z tym dziełem. Zauważył, że życie i działalność matki Róży miała na celu nie tylko doraźną pomoc osobom w potrzebie, doświadczonym przez los, ale stworzyła przestrzeń, która stała się dla wielu środowiskiem życia i rozwoju. To właśnie tam i dzieci i dorośli przygotowują się do prowadzenia normalnego życia w świecie, mimo swojej niepełnosprawności.

– Matka Czacka mocno akcentowała również rozwój duchowy, aby ci, którzy byli niewidomi fizycznie, nie byli przy tym ślepcami duchowymi – podkreślił prelegent.

Wszystkie wykłady są do odsłuchania na stronie Radia Plus Legnica (www.legnica.fm)

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję