Reklama

Niedziela Częstochowska

W ogniu pytań

Nie był to ogień krzyżowy, niemniej jednak pytania były dość wymagające. Zmierzył się z nimi abp Wacław Depo.

Niedziela częstochowska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie

abp Wacław Depo

KSM

Archiwum prywatne ks. Andrzeja Witka

Młodzież ma nadzieję, że takich spotkań będzie więcej

Młodzież ma nadzieję, że takich spotkań będzie więcej

Podczas spotkania z młodzieżą metropolita częstochowski udzielał odpowiedzi reprezentującym m.in.: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Liturgiczną Służbę Ołtarza. – Jestem tu po to, żeby być razem z wami i cieszyć się wspólnotą Kościoła, która musi się tworzyć również przez mocne pytania, ale i te dotykające naszą codzienność – przyznał.

Potrzebne i budujące

Nawiązując do rozpoczętego synodu, abp Depo wyraził radość ze spotkania na tej drodze z młodzieżą i za papieżem Franciszkiem przypomniał, że „bez Ducha Świętego nie ma drogi synodalnej i nie ma drogi odnowienia Kościoła”. Zapytany o wrażenia z wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie odpowiedział: – Stanęliśmy u grobu św. Piotra, na którym Chrystus zbudował Kościół i który jest niezwyciężalny aż po krańce świata. Ta obietnica spełnia się w każdym następcy św. Piotra. Dodał również, że spotkanie z Ojcem Świętym, który przez prawie 3 godziny odpowiadał na pytania polskich biskupów, było „bardzo potrzebne i budujące”.

Bądźcie sobą

O zadania młodzieży podczas synodu zapytał Nikodem. Metropolita częstochowski wskazał, że przede wszystkim trzeba być sobą, abyśmy „trafiali do tej rzeczywistości, która jest i do ludzi, którzy są tacy, jacy są”. Zachęcił także młodzież do odważnego świadectwa wobec swoich kolegów. Odpowiadając Sylwii, jak młodzi mogą się jeszcze bardziej angażować w życie Kościoła, zwrócił uwagę na konieczność modlitwy do Ducha Świętego.

Obecność w sieci

Reklama

Czy nie zostaniemy odebrani jako ktoś, kto chce narzucać swoje poglądy innym? – to zagadnienie w kontekście ewangelizacji za pośrednictwem mediów społecznościowych poruszył Jakub. Arcybiskup Depo podkreślił, że nie można od nich uciekać, ale jednocześnie przestrzegał przed uzależnieniem się.

Komplementarność

Martę interesowało, jak młodzież należąca do różnych wspólnot może się łączyć i wzajemnie sobie pomagać w głoszeniu Ewangelii. – Marto, dobrze, że troszczysz się o tak wiele – uśmiechnął się metropolita częstochowski, nawiązując do spotkania Jezusa z Martą i Marią. Wezwał wszystkie wspólnoty do komplementarności. Wskazał również, że każdy z nas otrzymał łaskę nie tylko dla siebie i że będzie musiał zdać sprawę Bogu z tego, czy ją pomnożył.

Świadectwo

Zapytany o to, jak pokazać rówieśnikom normalny obraz Kościoła, abp Depo podzielił się świadectwem swojej posługi jako duszpasterza akademickiego w Radomiu wśród „mieszanego towarzystwa”. Zdradził również Idze, jak spędza swój wolny czas, a Michałowi opowiedział o tym, jak bardzo konkretnie Matka Boża spełniła jego prośbę z dzieciństwa.

Materiał wideo jest dostępny na: www.tv.niedziela.pl

2021-12-14 07:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć Bogu i Ojczyźnie gotów

Jutro przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, obok Matki Najświętszej i św. Stanisława Kostki – współpatronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) – a tym samym święto jednej z większych katolickich organizacji młodzieżowych. To dobra okazja, by przyjrzeć się KSM-owi w diecezji sandomierskiej

Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów! – to hasło w myśl którego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży chce kształtować swoich członków na dojrzałych chrześcijan. Do realizacji tego celu przyczyniają się cotygodniowe spotkania formacyjne w parafii oraz formacja ponadparafialna i diecezjalna, poprzez różnego typu szkolenia i zjazdy. KSM realizuje misję Kościoła, stąd program formacyjny Kościoła niejako automatycznie staje się programem formacyjnym KSM.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję