Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rotmistrz upamiętniony!

Mural, który powstał z inicjatywy władz gminy Gryfino, jest wyrazem pamięci o tej wybitnej postaci polskiego ruchu oporu, skazanej na stracenie przez komunistów w 1948 r.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

mural

Gryfino

rotmistrz Witold Pilecki

Ks. Robert Gołębiowski

Nowy mural pojawił się w Gryfinie przy ul. bł.ks. Jerzego Popiełuszki

Nowy mural pojawił się w Gryfinie przy ul. bł.ks. Jerzego Popiełuszki

Historia naszego narodu mocno akcentuje tych bohaterów, którzy swoją postawą ukazali prawdziwy patriotyzm i heroizm postępowania. Większość z nich to pokolenia żołnierzy, którzy przynieśli nam wolność i niepodległość. Jednym z najwspanialszych wzorców jest rotmistrz Witold Pilecki, który 4 grudnia został uhonorowany w Gryfinie odsłonięciem pamiątkowego murala.

Los rotmistrza

Przypomnijmy, że Witold Pilecki (1901– 48) był polskim żołnierzem i rotmistrzem kawalerii. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. i był współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej. W 1940 r., na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 r. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, brał udział w Powstaniu Warszawskim a po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. W grudniu 1945 r. wysłano go do Polski, by zorganizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 r. Poddano go torturom i postawiono przed sądem pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 r.

Uroczystości

Środowiska patriotyczne Gryfina wraz z władzami samorządowymi podjęły inicjatywę, by ta świetlana postać została na trwale upamiętniona w krajobrazie miasta. Powstały mural jest pracą zbiorową. Do jego powstania przyczyniło się wiele znamienitych osób: Maciej Waliński, Jakub Sieradzki, Mirosław Lebuda, Barbara Lefik, Andrzej Wiśniewski, Kamil Frelichowski, których wspomogło wielu ludzi dobrej woli. Obok portretu rotmistrza zacytowano zdanie, które wypowiedział po usłyszeniu wyroku śmierci: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in.: Wojciech Nicpan, działacz opozycji antykomunistycznej, wojewoda Zbigniew Bogucki, Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna, radni Rady Miejskiej w Gryfinie.

Reklama

W obchodach uczestniczył również 95-letni kpt. Bronisław Pakuła ps. Lis, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jest jednym z ostatnich Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie. Bardzo znamienne jest to, że mural usytuowany został przy ulicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a niedaleko znajdują się: rondo Powstańców Warszawskich, ulica Żołnierzy Wyklętych, a za nią – Plac Solidarności.

Jak podkreśla zastępca burmistrza Gryfina Paweł Nikityński: –Utożsamiamy się z wartościami patriotycznymi, czego wyrazem jest i mural i oprawa uroczystości, rzetelne propagowanie historycznej pamięci, zarówno państwowej jak i regionalnej. Cieszę się, że potrafimy robić to w atmosferze zgody i szacunku do indywidualnych, bardzo różnych przekonań.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznicowy mural

Niedziela podlaska 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

mural

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczyście odsłonięto mural na ścianie szkoły

Uroczyście odsłonięto mural na ścianie szkoły

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim obchodziło 104. rocznicę powstania.

Szkoła została powołana 7 listopada 1918 r. na plebanii w Osmoli przez grupę osób reprezentujących duchowieństwo, ziemiaństwo i działaczy lokalnych. Rocznicę połączono z obchodami Święta Niepodległości Polski oraz z odsłonięciem i poświęceniem na frontonie szkoły pamiątkowego muralu.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję