Reklama

Sztuka

W Kordegardzie niepublikowane wcześniej zdjęcia św. Jana Pawła II

Niepublikowane wcześniej prywatne fotografie św. Jana Pawła II z jego wycieczek po Alpach, wybrane spośród kilku tysięcy zdjęć, będzie można od wtorku oglądać w warszawskiej galerii Kordegarda. Zdjęcia autorstwa papieskiego fotografa Arturo Mariego zostały przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza autorom filmu dokumentalnego pt. „Apartament”, który 15 maja wejdzie do polskich kin.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Arturo Mari

Aosta – Jan Paweł II z ks. Stanisławem Dziwiszem

Aosta – Jan Paweł II
z ks. Stanisławem Dziwiszem

Zdjęcia pokazują św. Jana Pawła II w sytuacjach dostępnych dotychczas jedynie dla kilku osób z wąskiego kręgu najbliższych współpracowników i przyjaciół. Dotychczas nikt inny nie widział Papieża tak prywatnego – wędrującego górskimi ścieżkami po Alpach i Dolomitach, wdającego się w rozmowę z napotkanymi na szlaku pielgrzymami, pogrążonego w rozmyślaniach podczas odpoczynku.

Zdjęcia wykonał papieski fotograf Arturo Mari, który był jednym z uczestników górskich wypadów papieża Polaka. Filmy wideo, które stały się podstawą do nakręcenia dokumentu "Apartament", własną kamerą kręcił papieski kamerdyner Angelo Gugel.

Z archiwalnych zdjęć wyłania się portret papieża - niestrudzonego pielgrzyma alpejskich ścieżek, który prywatnie żył w sposób niebywale skromny, prosty, bez majestatu i celebry.

Reklama

Górskie wyprawy skupiły grono, które bez przesady Arturo Mari nazywa w filmie rodziną. Takie relacje z wieloma ludźmi Karol Wojtyła utrzymywał od czasów pierwszych wypraw w polskie góry i nie chciał z nich rezygnować nawet po wyborze na papieża. - To była rodzinna atmosfera. Ale rodziną stali się dla papieża ludzie na całym świecie - dodaje. Te słowa znajdują potwierdzenie w stosunku Jana Pawła II do napotkanych na szlaku ludzi. To on pierwszy ich pozdrawiał, przystawał, by nawiązać krótką rozmowę, pozdrawiał i błogosławił na dalszą drogę.

Zdjęcia składające się na ekspozycję zostały wybrane ze zbioru fotografii ważącego 13 kilogramów. Całość unikatowych archiwaliów przekazał realizatorom filmu kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz Jana Pawła II, towarzyszący papieżowi podczas wędrówek.

Wystawę uroczyście otworzy Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początek we wtorek 12 maja o godz. 17.00 w galerii Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

2015-05-11 15:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niczego nie robił na pokaz

O codziennej modlitwie Jana Pawła II, jego wrażliwości i świętości z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – Należymy do szczęśliwego pokolenia wiernych Kościoła, dla których Karol Wojtyła był papieżem. Ksiądz Arcybiskup jako sekretarz Jana Pawła II był bardzo blisko niego. Czy pomyślał Ekscelencja kiedyś, że człowiek, któremu posługuje, będzie w mszale widniał jako święty?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję