Reklama

Alfabet 2021

W starym roku działo się sporo, ale które wydarzenia były najważniejsze? Z pewnością hybrydowa agresja Białorusi – wspierana przez Rosję – na polską granicę, pandemia COVID-19 i jej skutki oraz rosnące ceny. Co poza tym? Wydarzenia 2021 r. według alfabetu – od A do Ż.

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 5-8

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ad limina

Po 1,5-rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Watykanie wznowione zostały wizyty ad limina Apostolorum. Jako pierwsi do Stolicy Apostolskiej przybyli biskupi francuscy, którzy mieli tam być w marcu 2020 r. Polscy hierarchowie udali się do Watykanu w czterech grupach.

Beatyfikacje

Najważniejsze i długo oczekiwane było wyniesienie na ołtarze Stefana Kardynała Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej. – Nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii za wszelką cenę i wzór służby bliźniemu – powiedział podczas uroczystości beatyfikacji w Warszawie kard. Marcello Semeraro, wysłannik papieski.

Chopina dobrze zagrał

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego – Bruce Liu, reprezentant Kanady, od początku był jednym z faworytów. Klasę pianisty dostrzegali członkowie jury konkursu i publiczność. „Lekuchno pływające po klawiaturze palce. Ledwo dotykają klawiszy, a jednak wydobywają perliste dźwięki... Pięknie” – napisała o grze Liu na Twitterze jedna ze słuchaczek.

Dziedzictwo

Trzeba pilnie ratować dziedzictwo chrześcijańskie w Turcji – apelują naukowcy ze stambulskiego Centrum Badań nad Anatolią. Pilnego ratunku wymaga 5 tys. kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów. Ratowanie chrześcijańskiego dziedzictwa nie jest działaniem tylko religijnym – chodzi bowiem o zachowanie tożsamości i kultury tych terenów.

Etyczna i konieczna

Papież Franciszek okazał się entuzjastą szczepień. Wyraził przekonanie, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, bo stawką jest zdrowie i życie, także życie innych.

Fałszowanie prawdy

Fałszowanie historii w Rosji nie ma granic. Podczas spotkania z kombatantami szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przekonywał, że krytykowanie Stalina jest atakiem na Rosję. Stwierdził, że mamy do czynienia z „pisaniem historii na nowo”, którego celem jest osłabienie Rosji, a cała akcja jest inspirowana przez zagranicę.

Grillowanie

Grillowanie Polski wkroczyło w nową fazę. W przyjętej rezolucji Parlamentu Europejskiego europosłowie ubolewają nad decyzją polskiego TK, która przyznaje prymat Konstytucji RP nad traktatami europejskimi. Twierdzą oni, że trybunał został przekształcony w narzędzie legalizacji działań władz. Oskarżyli też premiera Mateusza Morawieckiego o nadużywanie władzy sądowniczej do realizacji jego programu politycznego. PE domaga się wszczęcia postępowania przeciwko Polsce i zastosowania środków tymczasowych przez TSUE.

Homoseksualnie i genderowo

Środowiska postępowe i homoseksualne rozpychają się we wszystkich zakątkach Europy i świata. W szkockim parlamencie zaprezentowano projekt ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym, w którym uznaje się wszelką krytykę ideologii gender – głoszącej, że płeć jest płynna i zmienna – za przestępstwo.

Inflacja

Obniżenie VAT na gaz do ogrzewania, niższa akcyza na paliwa silnikowe i zawieszenie podatku od ich sprzedaży detalicznej oraz zerowa akcyza na energię elektryczną – to wszystko zakłada rządowy plan antyinflacyjny. Ale zwalczanie inflacji jest trudne – i z ekonomicznego, i z politycznego punktu widzenia.

Joe Biden

Nowy prezydent urzędowanie w Białym Domu rozpoczął od wielu decyzji sprzecznych z linią i poglądami Donalda Trumpa. Rok zakończył z rekordowo niskim poparciem Amerykanów: aż trzy czwarte z nich uważa, że USA zmierzają w złym kierunku.

Kryzys graniczny

Spadek liczby prób nielegalnego przejścia z Białorusi na stronę polską jest wyraźny, ale nie powinno się wyciągać z tego zbyt pochopnego wniosku, że kryzys wygasa. Należy się raczej spodziewać wejścia w fazę pełzającej destabilizacji i wysyłania wspieranych przez służby białoruskie małych grup migrantów w różne miejsca naszej granicy, po to, by szukać miejsc gorzej chronionych.

Liban

Ogólna sytuacja w tym kraju, a także katastrofa gospodarcza po eksplozji, która zniszczyła port i część stolicy – Bejrutu, spowodowały, że tysiące chrześcijan zdecydowało się na emigrację. Tym, którzy zostali, oraz całej społeczności Libanu potrzebne jest wsparcie. – Wierzymy, że Jezus jest Panem historii i że nasze życie jest w Jego rękach – powiedział ks. Jad Chlouk, proboszcz maronickiej katedry św. Jerzego w Bejrucie.

Manewry

Największe w Europie od 40 lat rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021 przyciągnęły uwagę nie tylko w Polsce. Rozgrywały się m.in. w pobliżu granicy z Polską, a wzięło w nich udział ponad 200 tys. żołnierzy. Obserwowano je szczególnie uważnie – wzdłuż granic z Rosją i Białorusią pojawiły się samoloty obserwacyjne NATO.

Niebezpieczna koalicja

Zapisy umowy koalicyjnej rządu nowego kanclerza Niemiec Olafa Scholza jeżą włos na głowie. Zapowiada się m.in. zniesienie zakazu reklamowania aborcji, rodziny z dwiema matkami mają być traktowane jak te normalne, a koszty zmiany płci będą pokrywane przez ubezpieczenie. Koalicjanci wzywają Komisję Europejską do uzależnienia korzystania z funduszy UE od tzw. praworządności i proponują przekształcenie UE w państwo federalne.

Obrona JP2

Kolejne polskie środowiska broniły św. Jana Pawła II. „Wyrażamy swój sprzeciw wobec działań usiłujących zniszczyć nieskazitelny wizerunek Jana Pawła II, który najlepiej wyraziły tysiące ludzi w czasie jego pogrzebu okrzykiem Santo subito” – czytaliśmy w liście polskich adwokatów. „Święty Jan Paweł II (...), tak wrażliwy w kwestiach etyki seksualnej, nie jest w żadnym stopniu odpowiedzialny za nadużycia w tej dziedzinie ze strony niektórych kapłanów”.

Putin truciciel

O aresztowaniu i umieszczeniu w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty, zadecydowały nienawiść do niego i strach przed nim odczuwane przez prezydenta Władimira Putina – taką ocenę sam Nawalny przedstawił podczas procesu w Moskwie. Jak stwierdził, musiał obrazić Putina tym, że cudem przeżył po próbie otrucia, z którą, według niego, związek miał prezydent Rosji. – Putin przejdzie do historii jako truciciel. Był u nas Jarosław Mądry, a teraz będziemy mieli Władimira Truciciela – powiedział opozycjonista.

Rekompensata

Słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, że budowa Nord Stream 2 to rekompensata dla Rosji za zbrodnie i zniszczenia dokonane przez Niemcy w czasach Hitlera, wywołały burzę. Pokazały, że dla Niemiec argumenty historyczne są o tyle ważne, o ile są przydatne w realizacji ich własnej polityki.

Sakramenty

W 2020 r. nastąpił drastyczny spadek udzielania niektórych sakramentów – wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Raport ISKK pokazuje, jak pandemia wpływa na życie religijne Polaków. W 2020 r. liczba chrztów spadła o 16% w porównaniu z 2019 r., małżeństw – o jedną czwartą, z kolei do bierzmowania przystąpiło o jedną trzecią mniej osób niż rok wcześniej.

Święci uśmiechnięci

Papież Franciszek dokonał zmian w Ogólnym kalendarzu rzymskim, który ustala święta i wspomnienia liturgiczne dla Kościoła obrządku łacińskiego. Wpisał do niego wspomnienia sześciorga świętych. Troje z nich to doktorzy Kościoła: Grzegorz z Nareku – mistyk, teolog, uczony i poeta Kościoła ormiańskiego z przełomu IX i X wieku; Jan z Ávili – hiszpański mistyk i teolog z XVI wieku; Hildegarda z Bingen – niemiecka benedyktynka, mistyczka i kompozytorka, która żyła na przełomie XI i XII wieku.

Tomy św. Tomasza

Projekt jest bardzo ambitny: wydanie 70 tomów Dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu. Umowę w tej sprawie podpisały Fundacja „Pro Futuro Theologiae”, Instytut Tomistyczny oraz wydawnictwo „W drodze”. Większość dzieł będzie przetłumaczona na język polski po raz pierwszy. Premiera pierwszego tomu – najpewniej w nowym roku.

Ukraina

Czy informacje o nieodległym ataku Rosji na Ukrainę są prawdziwe czy to tylko sposób nacisku na Zachód? Rosjanie dają sygnały, że inwazja jest nieunikniona, jeśli Ukraina nie porzuci rzekomych planów odbicia okupowanego Donbasu i przyłączonego do Rosji Krymu, a NATO nie zagwarantuje, że pozostawi Ukrainę samą sobie. Plan inwazji przewiduje ponoć najpierw opanowanie południowej Ukrainy, by zabezpieczyć dostawy dla Krymu i odciąć kraj od morza i dostaw.

Wideokonferencja

Rozmowa Joego Bidena i Władimira Putina trwała 2 godziny, ale jej skutki możemy jeszcze długo pamiętać. Amerykański prezydent zgodził się na rozmowy z Rosją o jej obawach dotyczących działań NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. To wyraźne ustępstwo USA i zwycięstwo Putina, który domagał się gwarancji NATO, że Ukraina nigdy nie stanie się jego członkiem oraz że nie będzie przez niego wzmacniana militarnie.

Życie za miliard lat

Według naukowców z Japonii i USA, życie na Ziemi zakończy się za miliard lat. Powód? Słońce, w miarę starzenia się, będzie się stawało coraz gorętsze i będzie uwalniało więcej energii. Doprowadzi to do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Organizmy fotosyntetyzujące, w tym rośliny, nie będą w stanie przetrwać ani produkować tlenu. Czy rzeczywiście tak będzie? Pożyjemy, zobaczymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-12-27 12:46

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję