Reklama

Wiara

Orszaki wróciły

Trzej Królowie znów wyjdą na ulice polskich miast i wsi. Kolorowe i radosne świętowanie będzie jednak przebiegać w reżimie sanitarnym.

Orszak Trzech Króli po raz czternasty przejdzie przez Polskę, aby kolędowo i radośnie świętować Epifanię. Orszaki wyruszą w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”, a cały przebieg wydarzenia będzie zgodny z aktualnymi wytycznymi sanepidu i Ministerstwa Zdrowia – mówi w rozmowie z Niedzielą Anna Murawska, reżyser i scenarzystka orszaku Trzech Króli. Pomysłodawcy wyjaśniają także znaczenie tegorocznego hasła. – Scenariusz ma pokazać, jak ważne są dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. Dzień dziś wesoły! – śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań promienieć radością.

Światowa inicjatywa

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 r., a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z lokalną kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją.

Odbywa się w siarczystym mrozie czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci szkolne oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel: świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruje, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

– Udział w orszaku każdego roku pozwala mi jeszcze lepiej poczuć świąteczny klimat. Wychodząc na ulicę, mogę publicznie przyznać się do Jezusa i uwielbić Go razem z innymi w tajemnicy Wcielenia. To dla mnie zawsze wielka radość – mówi Niedzieli p. Krzysztof z Warszawy.

Miejsce dla rodzin

Organizatorzy zwracają także uwagę na liczny udział w orszakach rodzin z dziećmi. Te ostatnie stanowią największą grupę aktorów: są rycerzami i dwórkami, aniołkami i pastuszkami. To dzieci najgłośniej śpiewają kolędy i najszczerzej współczują marznącemu w szopce Dzieciątku. Warto przeżywać Święto Objawienia Pańskiego wraz z Orszakiem Trzech Króli i pokazywać dzieciom nadzieję, którą niesie Narodzenie Zbawiciela. W przygotowanie Orszaku Trzech Króli chętnie włącza się również młodzież.

Reklama

Tegoroczne wydarzenie będzie miało swoje miejsce w sieci. Dla każdego, kto nie będzie mógł wziąć w nim udziału osobiście, organizatorzy, we współpracy z młodzieżą, przygotowali szereg internetowych atrakcji. 6 stycznia na stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli” (OTK) zobaczymy „Orszak on-line”, a w nim Pokłon Trzech Króli w Warszawie, ciekawe teksty oraz nagrane wcześniej sceny jasełkowe przygotowane przez młodzież ze szkół podstawowych i średnich. – Zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania na rzecz dobra wspólnego przynoszą radość i uczą wspólnej pracy, dzielenia się swoim czasem, ofiarwywania wysiłku – informuje reżyser orszaku.

Żywe świadectwo

Barwne korowody orszaków są nie tylko dobrym sposobem na rodzinne spędzenie czasu w święto. To przede wszystkim odważne wyznanie wiary w tych niełatwych czasach. – Orszak Trzech Króli jest przyznaniem się do Jezusa. Jednocześnie przypomina, że do Jezusa może przyjść każdy. Pogańscy Mędrcy również zostali zaproszeni, aby pokłonić się Zbawicielowi. Dlatego świadectwem wiary jest nie tylko nasza obecność na tym wydarzeniu, ale również zaproszenie tych, którzy, jak Trzej Królowie, są jeszcze daleko od Boga – mówi z entuzjazmem Anna Murawska.

Zeszłoroczna edycja orszaku, ze względu na pandemię, miała inną niż zwykle formę. W tym roku zgłoszonych miast jest już sporo. Przemarszom towarzyszyć będzie także wiele atrakcji. – Dwa lata temu orszak wyruszył w 900 miastach, rok temu odbył się w uproszczonej formie w 2,5 tys. miejsc. W tym roku napływają zgłoszenia z setek miejscowości, co świadczy o niegasnącej potrzebie świętowania Epifanii wraz z orszakiem. Na stronie Fundacji jest mapa z zaznaczonymi miastami, w których się on odbędzie. Znajdziemy tam również zaproszenie do licznych konkursów: szopek, plastycznego, poetyckiego czy kolędowego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 6 stycznia na antenie TVP. Fundacja OTK przygotowała Grę Miejską dla rodzin – „Spacer Orszakowy”, zachęca również do wzięcia udziału w Challenge’u Kolędowym połączonym ze zbiórką pieniędzy dla szkoły Eastlands w Kenii. Szczegóły wszystkich propozycji można znaleźć na www.orszak.org – informuje Anna Murawska.

2021-12-27 12:46

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron dobroci

Niedziela lubelska 50/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

orszak

Urszula Buglewicz

Pomysłodawcą orszaku jest ks. Piotr Kawałko (z prawej)

Pomysłodawcą orszaku jest ks. Piotr Kawałko (z prawej)

W sobotę 3 grudnia ulicami Lublina już po raz 3. przeszedł Orszak św. Mikołaja. Wydarzenie zgromadziło setki rodzin z dziećmi. Uśmiechnięte buzie dzieci były najlepszą zapłatą za trud przygotowania spotkania ze św. Mikołajem

Spotkanie rozpoczęło się na placu katedralnym, gdzie wśród muzyki i śpiewu oczekiwano na przybycie karety ze św. Mikołajem. Zabawa animowana przez grupę Projekt Wodzirej, z muzycznym akompaniamentem zespołu Dominika Bojarskiego i Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki rozgrzała serca i nieco zmarznięte stopy i dłonie uczestników święta. Na przybycie gościa z nieba Lublin przystroił się w śnieżną szatę, mieniącą się w promieniach grudniowego słońca. Najmłodsi, oczekując na swojego ulubionego świętego, uczyli się piosenek i wierszyków. – Św. Mikołaju, drogi gościu z nieba, takich dobrych ludzi dzisiaj na potrzeba – skandowały dzieci. W odpowiedzi na ich zaproszenie przed katedrą pojawił się święty biskup z Miry. – Witam Mikołaja, mojego brata w biskupstwie – mówił abp Stanisław Budzik. – Cieszymy się z twojej obecności i kochamy ciebie, bo jesteś dobry i zawsze pomagasz tym, którzy potrzebują pomocy – zapewniał Ksiądz Arcybiskup. Zachęcając wszystkich do naśladowania św. Mikołaja w czynieniu dobra, abp Budzik apelował: – Idźmy za nim nie tylko w orszaku, ale także drogą naszego życia, naśladujmy jego subtelną i dyskretną dobroć. Błogosławiąc orszakowi, mówił: – Idziemy ze św. Mikołajem i jak on chcemy być dobrzy dla naszych bliskich, chcemy pomagać im i budować wspólnotę miłości w Kościele i mieście, w naszych parafiach i rodzinach.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję