Reklama

Książki

Piękna ludzka solidarność

To album, który – jak pisze we wstępie do niego abp Wacław Depo – w słowach i obrazach ukazuje „ducha prawdziwej solidarności z Bogiem i pomiędzy ludźmi”.

Przypadająca w ubiegłym roku 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego stała się okazją do przygotowania okolicznościowego albumu Trwamy niezłomni. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W pierwszej części albumu opublikowanych zostało dziewięć wierszy Tadeusza Szymy (1942 – 2019) – dziennikarza, reżysera, krytyka filmowego i poety. Posłużyły one za warstwę tekstową poematu wokalnego Miejsca bezdomne, który obok albumu wszedł w skład projektu pod tym samym tytułem. Jak pisze Grzegorz Majka, poezja ta powstawała w czasie rzeczywistym, wiersze Szymy są zatem „realnym świadectwem historii, poetycką relacją z ponurego biegu wydarzeń”, z której mimo wszystko przebija się promień nadziei. W wierszu Aksjomaty poeta pisze m.in.: Piękna jest solidarność ludzka i niezwyciężona./ Ani zdrada, ni fałsz, ni zbrojne ramię przemocy,/ List gończy, ani ukaz – nie zerwą czułych jej więzów.

Na drugą część publikacji składa się pięć tekstów publicystycznych autorstwa kolejno: Grzegorza Majki – kompozytora, dyrygenta, prof. Jana Żaryna – historyka, Mateusza Wyrwicha – politologa i publicysty, prof. Krystyny Czuby – medioznawczyni oraz Lidii Dudkiewicz – byłej redaktor naczelnej Niedzieli. Autorzy ci z różnych perspektyw wracają wspomnieniami do tragicznych wydarzeń sprzed 40 lat.

Reklama

Tłem dla warstwy tekstowej albumu są przejmujące czarno-białe zdjęcia autorstwa Stanisława Markowskiego – fotografa dokumentalisty, filmowca i kompozytora, autora m.in. muzyki do hymnu Solidarności.

Projekt uzyskał patronat narodowy Prezydenta RP. Jednym z jego patronów medialnych była Niedziela.

Trwamy niezłomni. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Red. Lidia Dudkiewicz
Wydawca: Stowarzyszenie Wspólnota
Gaude Mater
Liczba stron: 96

2021-12-27 12:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Album z konkatedry

Z ks. Grzegorzem Gruszeckim – proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, o nowym wydawnictwie „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca” – rozmawia Mariusz Rzymek

MARIUSZ RZYMEK: – Co było powodem wydania okolicznościowego albumu pt. „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca”?

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję