Reklama

Niedziela Kielecka

Miejsce obecności Boga

Ten kościół, przez świadectwo waszej wiary, będzie znakiem miłości do Pana – mówił bp Jan Piotrowski w kościele bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach.

Niedziela kielecka 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

konsekracja ołtarza

K.D.

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Z bp. Janem, proboszczem i budowniczym ks. kan. Bogdanem Pękackim modlili się za wspólnotę licznie zgromadzeni kapłani, posługujący i związani z parafią. Uroczystość poświęcenia kościoła (odbyła się 12 grudnia ub.r.) wpisuje się w jubileusz 30-lecia parafii.

W słowach powitania proboszcz przypomniał historię erygowania parafii. Jak zauważył, był to owoc pielgrzymki Jana Pawła II na ziemię świętokrzyską w 1991 r. 3 sierpnia 1991 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię bł. Jerzego Matulewicza, w trosce o osiedlające się na Ślichowicach rodziny, które potrzebowały duszpasterstwa.

Boża Opatrzność wskazała moment

W homilii bp Jan zauważył, że czasy powstawania świątyni nie były łatwe pod wieloma względami. – Jednak Boża Opatrzność, przewidująca bardziej niż ludzkie widzenie świata, wskazała ten moment, aby był czasem odważnego świadectwa wiary ludzi osiedla na Ślichowicach oraz mieszkańców miasta i diecezji – powiedział. Wskazywał na orędownictwo patrona kościoła bł. Jerzego Matulewicza – kapłana pochodzenia litewskiego, związanego z naszą diecezją. Czasy przemian społecznych domagały się takiego odważnego bezkompromisowego patrona – podkreślał. Mówił, że zawsze należy pamiętać o trudach i wyrzeczeniach tysięcy osób, o pokonywanych zwątpieniach i nieprzychylnych komentarzach. Wezwał wspólnotę do dawania świadectwa wiary, „by łaska chrztu owocowała na drodze świętości”. – Otwierajcie serca dla Boga i wybierajcie Boga codziennie, nie zniechęcajcie się trudnościami, ponieważ macie moc Ducha Świętego, aby żyć lepiej. Wszystkim, którzy tutaj przyjdą, potrzebna jest świadomość, że Jezus żyje i jest obecny w darze Bożego Słowa, Eucharystii. Chce być w nas i dla nas – tłumaczył.

Po homilii nadszedł czas mających teologiczną wymowę obrzędów, dokonanych przez bp. Jana: pokropienia obecnych wiernych i murów świątyni, namaszczenia ołtarza i ścian świątyni olejem krzyżma, okadzenia ołtarza oraz wiernych zgromadzenia, namaszczenie zacheuszek i zapalanie świec w poświęconej świątyni.

Reklama

Miejsce doświadczenia obecności Boga

Na zakończenie przedstawiciele wspólnoty podziękowali bp. Janowi za dar poświęcenia kościoła, słowa wdzięczności skierowali również do księdza proboszcza i wszystkich kapłanów posługujących przez lata w parafii, jak i obecnie w niej pracujących.

Ks. Bogdan Pękacki ze wzruszeniem wyraził wdzięczność biskupowi za poświęcenie kościoła. Dziękował w sposób szczególny swoim parafianom za ich zaangażowanie, modlitwę, ofiarność oraz budowniczym kościoła, projektantom, architektom, wykonawcom i pracownikom i wielu ludziom dobrej woli. – Niech ten kościół będzie miejscem spotkania i doświadczenia obecności i działania Boga, który uświęca i zbawia człowieka – powiedział.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsze miejsce w świątyni

Niedziela kielecka 8/2021, str. I

[ TEMATY ]

konsekracja ołtarza

TER

Biskup Jan namaszcza ołtarz

Biskup Jan namaszcza ołtarz

We wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, bp Jan Piotrowski konsekrował nowy ołtarz w kościele św. Mikołaja w Imielnie.

Biskupa Jana powitał ks. proboszcz Mariusz Koza. – Gdy przeszło pięć lat temu posyłałeś mnie tutaj, jako przewodnika tej wspólnoty – mówił – przychodziłem tu z ogromnymi planami i marzeniami. Dzisiaj witam Cię w progach tej odnowionej świątyni, prosząc o konsekrację, poświęcenie ołtarza do sprawowania świętej liturgii, którą codziennie tutaj sprawujemy za nasze zbawienie i zbawienie całego świata, zawsze pamiętając o Tobie i wszystkich kapłanach.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję