Reklama

Niedziela Kielecka

Piękno stworzenia

Wydarzenie zainspirowało pisarzy i poetów, aby uczcić pamięć o św. Janie Pawle II, szczególnie jej wątki lokalne.

Niedziela kielecka 1/2022, str. VI

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

T.D.

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Sześćdziesiąt jeden osób starszych i młodszych zmierzyło się z materią słowa, uczestnicząc w konkursie „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”.

Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas gali w grudniowy wieczór, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, z udziałem ludzi pióra oraz bp. Mariana Florczyka, inspiratora wydarzenia.

Idea

– Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy uczcić 30-lecie obecności Jana Pawła II na Ziemi Świętego Krzyża – mówił bp Marian Florczyk, podkreślając znaczenie piękna i poezji w przestrzeni publicznej oraz zaangażowanie w inicjatywę tak wielu ludzi. – Byli to nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, co mnie raduje, bo dzięki temu uczciliśmy wizytę Jana Pawła II w Kielcach nie tylko w sposób religijny, celebrując w Masłowie Eucharystię z niepełnosprawnymi, ale też społecznie, literacko – podkreślił bp Florczyk.

Teraz wspólnie z organizatorami zachęcamy do twórczych przemyśleń a propos drugiej edycji w 2022 r.

Konkurs miał zasięg wojewódzki. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub opowiadania/wspomnienia. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: do 19 lat i od 20 lat. Nadesłano 22 opowiadania i 39 wierszy.

Chwilo, trwaj

Utwory inspirowane życiem i twórczością Jana Pawła II zaprezentowali artyści, związani z okręgiem kieleckim Związku Literatów Polskich. Rangę pierwszej edycji konkursu podkreślił jego prezes Stanisław Nyczaj, który przeczytał swój wiersz Z listu do Jana Pawła. Twórczością związaną z utrwaleniem pamięci o papieżu Polaku podzieliły się także poetki i pisarki Beata Kępińska z Kielc i Zofia Walas z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wiersze Anny Błachuckiej z Małogoszczy, Ireny Paździerz, Władysławy Szproch, Romualda Bielendy z Kielc odczytał aktor Lech Sulimierski. Spotkanie z literatami zakończyła poetka i przewodnicząca jury konkursowego, Anna Zielińska-Brudek, której opowiadanie W jesienne wykopki zdarzył się cud, znalazło się w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia. Autorka oczami nastolatki odtworzyła historyczne chwile sprzed lat – wybuch radości po wyborze kard. Wojtyły na papieża. Publiczność mogła też usłyszeć fragment opowiadania napisanego przez bp. M. Florczyka, pt. Był taki wieczór, opublikowanego w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia, w której ponad 300 osób z całego świata: polityków, artystów, pisarzy czy naukowców odtworzyło swoje przeżycia po pamiętnym konklawe.

Reklama

Zielińska-Brudek ocenia: – Prace konkursowe w różny sposób pokazały głębię wrażliwości, zadumy, refleksji, piękno przyrody i – najważniejsze – piękno człowieka. „Nie lękajcie się, znam drogę/ostrożnie kamienie bywają śliskie/między nimi ciernie/spokojnie, jestem przewodnikiem” – pisze Łukasz Wilczkowski z Kielc, laureat I miejsca w kategorii poezja, od lat 20. Z kolei 10-letni Jakub Kołomański ze Skorzeszyc, laureat II miejsca, przekonuje, że „myśli biegną ku ziemi/wiara ulatuje ku górze”.

Jury oceniające opowiadania nie miało wątpliwości przy wyborze zwycięzcy I miejsca w kategorii do lat 20. Została nią Michalina Ryńska z Jędrzejowa. Jej przejmujące opowiadanie „To, co jest najważniejsze” z przesłaniem „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje – JP II” jest przekazem uniwersalnym.

Atutem wielu nagrodzonych prac jest odwołanie się do miejsc i tradycji lokalnych, wspomnień rodzinnych o fenomenie papieża Polaka, dobrze prowadzona narracja, spójna fabuła i ponadczasowe przesłania. – Jestem przekonana, że konkurs jest dobrym punktem wyjścia do doskonalenia potencjału twórczego, szczególnie dzieci i młodzieży. Laureaci są na początku swojej pisarskiej drogi, ich talent został zauważony – ocenia jurorka, poetka.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, bliskości oraz miłującym sprawiedliwość

Na św. Jana Pawła II jako człowieka modlitwy, bliskości wobec ludu oraz miłującego sprawiedliwość wskazał papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej, przy doczesnych szczątkach Jana Pawła II, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

W improwizowanej homilii Franciszek nawiązał do słów psalmu responsorialnego: „Pan lud swój miłuje”, będących jakby refrenem. Tę prawdę lubił powtarzać lud Izraela: „Pan lud swój miłuje”. Także w chwilach złych Pan stale miłuje swój lud, w ludzie swoim upodobał sobie. Tak mówiły rzesze, które poszły za Jezusem, widząc to, co uczynił: „Pan nawiedził swój lud”. A dziś możemy tutaj powiedzieć: sto lat temu Pan nawiedził swój lud, posłał człowieka, przygotował go, aby był biskupem i przewodził Kościołowi" – zaznaczył papież.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

W dobrych zawodach wystąpił. Śp. ks. Józef Huzar

2023-01-30 06:22

Archiwum parafii

Życie śp. ks. Józefa Huzara było czasem solidnej pracy, dawania świadectwa i walki o ocalenie najważniejszych wartości - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję