Reklama

Niedziela Małopolska

Orszak po staremu?

Mamy nadzieję, że tradycyjny Orszak Trzech Króli wróci na ulice Krakowa – mówi Niedzieli Jacek Koźliński z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Niedziela małopolska 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Andrzej Płachetko

6 stycznia o godz. 10 Orszak Trzech Króli wyruszy z Wawelu, pl. Matejki i Dębnik

6 stycznia o godz. 10 Orszak Trzech Króli wyruszy z Wawelu, pl. Matejki i Dębnik

Celem organizowanego nieprzerwanie od 12 lat wydarzenia jest uczczenie święta Trzech Króli oraz pielęgnowanie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Hasłem przewodnim tegorocznego pochodu są słowa zaczerpnięte z kolędy Z narodzenia Pana – Dzień dziś wesoły. – Orszak Trzech Króli to już stały element krakowskiego okołoświątecznego krajobrazu. Przed pandemią był to drugi, co do wielkości, tego typu pochód w Polsce. Jeśli wszystko się dobrze ułoży, to w czwartek 6 stycznia przejdziemy starymi szlakami i spotkamy się na Rynku Głównym, żeby oddać pokłon Najświętszej Rodzinie – mówi z nadzieją Jacek Koźliński.

Trasy do stajenki wiodą ze wzgórza wawelskiego, kościoła salezjanów na Dębnikach (św. Stanisława Kostki) oraz spod świątyni św. Floriana. Radosny tłum przechodzi ulicami miasta, śpiewając kolędy i pastorałki. Uczniowie występują w kolorowych strojach dworzan, rycerzy i giermków. Na czele każdego orszaku (afrykańskiego, azjatyckiego i europejskiego) jedzie król.

Śpiewniki oraz papierowe korony rozdawać będą krakowianom i gościom wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, współorganizatora wydarzenia. Pojawi się możliwość złożenia ofiary na cele statutowe organizacji, która wspiera osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Styczniowy pochód swoją pracą wspomagają również salezjanie, pijarzy, nazaretanki, szkoły Źródło oraz Wierchy, a także wiele podstawówek.

Reklama

– Zależy nam na tym, żeby wydarzenie przebiegło bez zakłóceń. Planujemy, aby trzy pochody się nie spotkały, jak dotychczas, o godz. 12 pod stajenką na Rynku Głównym, ale żeby przychodziły oddać pokłon o różnych porach. Poprowadzimy orszaki tak, aby między uczestnikami były odstępy. Pomogą nam w tym skauci i harcerze. Oczywiście, zastosujemy się do wszelkich zaleceń rządowych. Bazując na doświadczeniach z ubiegłego roku i samotnego przejścia królów przez Kraków, tym razem chcemy przeżyć ten dzień we wspólnocie i o to się modlimy – podkreśla p. Koźliński, koordynator wydarzenia.

Przejście, niezależnie od przyjętej formuły, będzie transmitowane na kanale na YouTube „Orszak Trzech Króli Kraków”. Bieżące informacje publikowane są na FB: www.facebook.pl/orszak.trzech.kroli.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzej Królowie w dobrych rękach

Niedziela warszawska 1/2016, str. 2

[ TEMATY ]

wywiad

Orszak Trzech Króli

Artur Stelmasiak

Agnieszka Dyć

Agnieszka Dyć

Z Agnieszką Dyć, koordynatorem artystycznym warszawskiego Orszaku Trzech Króli, rozmawia Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: – Dlaczego Pani zajęła się organizacją Orszaku Trzech Króli?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję