Reklama

Niedziela Małopolska

Niosą pomoc rodzinom

Od października 2021 r. w Chrzanowie i Wadowicach działają poradnie świadczące nieodpłatną pomoc rodzinom.

W 2020 r. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie otworzyła przy ul. Faustyny 70 w Krakowie specjalistyczną poradnię rodzinną – informuje dr Urszula Miernik. Dodaje, że w czasie działania poradni pracujący w niej specjaliści zauważyli, że wiele rodzin przyjeżdżało z odległych miejscowości, aby uzyskać specjalistyczną pomoc.

Cel projektu

Te spostrzeżenia miały wpływ na otwarcie poradni w powiatowych miastach. – Fundacja Towarzyszenia Rodzinie w drodze konkursowej otrzymała wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego – zaznacza Urszula Miernik i wyjaśnia: – Celem projektu „Rodzina mimo wszystko – poradnictwo rodzinne w obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich” jest poprawa jakości funkcjonowania rodzin w powiecie chrzanowskim i wadowickim poprzez bezpłatne świadczenie poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, terapię rodzinną i indywidualną, mediacje rodzinne, poradnictwo uzależnień.

Przedstawiciele działających w Chrzanowie i Wadowicach poradni podkreślają, że ich celem jest niesienie różnorodnej pomocy rodzinom, w tym małżeństwom, w ramach pilotażowego programu poradnictwa rodzinnego. Zainteresowani mogą skorzystać m. in. z pomocy doradcy rodzinnego, z konsultacji pedagogicznych czy z psychoterapii zarówno indywidualnej, jak i rodzinnej.

Chrzanów i Wadowice

W Chrzanowie poradnia działa przy kościele św. Mikołaja (ul. Mickiewicza 7). Pracująca w niej Justyna Czaja przyznaje w rozmowie z Niedzielą, że szybko pojawiły się osoby chcące skorzystać z poradni. – Zgłaszają się do nas potrzebujący konkretnej pomocy skierowani np. przez MOPS czy szkoły – informuje Justyna Czaja. I dodaje: – To są rodziny mające np. trudności wychowawcze. Zgłaszają się także osoby w kryzysie czy z problemami w relacjach małżeńskich. Zaznacza, że poradnia jest w stałym kontakcie z krakowską poradnią i gdyby zaistniała taka potrzeba, to w konkretnych sytuacjach istnieje możliwość skierowania osób do specjalistów prowadzących tam terapię.

Reklama

Z kolei w Wadowicach poradnia mieści się przy kościele Ofiarowania NMP (ul. Karola i Emilii Wojtyłów 13). Pracujący tu Grzegorz Frytek informuje, że jest duże zainteresowanie ofertą poradni, chociaż przyznaje, że o pomoc najczęściej zwracają się rodzice, którzy mają problemy z wychowywaniem dzieci, z ich funkcjonowaniem np w szkole, społeczeństwie. – Odczytuję to jako rys pandemii – stwierdza mój rozmówca. I zauważa: – Mam też takie poczucie, że są osoby, które mogłyby skorzystać z naszej pomocy, ale nie do końca są na to gotowe. Wciąż istnieje potrzeba uświadamiania, że istnieją takie aspekty naszego życia, które mogą być wsparte przez osoby z zewnątrz.

Holistyczne podejście

Moi rozmówcy zapewniają, że utworzone w ich powiatach poradnie są potrzebne. – Działamy od niedawna, ale jest wiele osób, które zwracają się do nas po pomoc – zaznacza Justyna Czaja, a Grzegorz Frytek przekonuje: – Przyjście z pomocą psychologiczną może sprawić, że nie będzie potrzebne leczenie psychiatryczne. Podkreśla też podejście holistyczne specjalistów w pomaganiu rodzinom.

Informacje o zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy w tych poradniach, ich godzinach otwarcia, znajdują się na: ftrodzinie.pl (w zakładce projekty). Rejestracja pod numerem telefonu 512 180 000 od poniedziałku do piątku w godz. 17-20).

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Módlmy się za oczekujące pary

W tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” zaprasza parafie i wspólnoty do zaangażowania się w Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. O akcji modlitewnej zaplanowanej na 5 grudnia opowiada Izabela Salata, wiceprezes stowarzyszenia i instruktor modelu Creightona.

Anna Bandura: Ok. 20% małżeństw boryka się z niepłodnością. Często nie wiemy nawet, że w naszym środowisku są pary, które od miesięcy czy lat starają się o potomstwo. Znaleźliście sposób, aby choć częściowo zaradzić ich cierpieniu…

Izabela Salata: Dzień Modlitw o Dar Potomstwa ma być formą zaangażowania wszystkich ludzi wierzących w modlitwę za pary doświadczające problemów z płodnością. Chcemy uwrażliwić Kościół na tę kwestię. Tak często w świątyniach zanosimy do Boga prośby za dzieci, młodzież, chorych, a tak rzadko pojawiają się intencje za małżonków pragnących potomstwa… Nasza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością abp. Marka Jędraszewskiego, który zaprasza do tej modlitwy wszystkich archidiecezjan.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję