Reklama

Niedziela Lubelska

Dzień dziś wesoły!

Ulicami Lublina i wielu miejscowości przejdą radosne Orszaki Trzech Króli.

Niedziela lubelska 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Paweł Wysoki

W uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach znów pojawią się Trzej Królowie

W uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach znów pojawią się Trzej Królowie

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły!” 6 stycznia w kościołach, na ulicach i placach zgromadzą się mieszkańcy miast i wiosek, by radować się z narodzenia Jezusa Chrystusa i ogłaszać tę nowinę całemu światu. To bardzo oczekiwane wydarzenie, bo po latach wspólnego kolędowania i podążania za betlejemską gwiazdą, w ubiegłym roku z powodu pandemii organizacja orszaków była znacznie utrudniona. W Lublinie wielotysięczny orszak zastąpiła rodzinna gra miejska, przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Tym razem młodzież z KSM zdecydowała się powrócić do tradycyjnej formy orszaku i przygotować radosny pochód zgodnie z aktualnymi wytycznymi ministerstwa zdrowia i sanepidu. Zaproszenie do udziału we wspólnej modlitwie i kolędowaniu skierowane jest do wszystkich ludzi dobrej woli. Jak wyjaśniają organizatorzy, „Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry czy pozycji społecznej. W betlejemskiej stajence zmieszczą się wszyscy, ubogi lud z pobliskich pastwisk oraz bogaci Mędrcy ze Wschodu, którzy przybywają z daleka; zmieszczą się zarówno prości pracownicy, jak i wykształceni władcy. Każdy może przybyć do Zbawiciela z pokłonem i cieszyć się radością spotkania”. Głównym tematem orszaku jest świętowanie Bożego Narodzenia, które dobrze przeżyte, wypełnia serca pokojem i radością nawet w trudnych czasach. O tym mówi także przewodnia kolęda „Z narodzenia Pana” i orszakowe okrzyki z niej zaczerpnięte: Wyśpiewują chwałę – Bogu żywioły czy Radość ludzi – wszędzie słynie.

Lubelski Orszak Trzech Króli rozpocznie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika o godz. 10.00 w archikatedrze lubelskiej. Jak informuje Katarzyna Kaczor z KSM, bezpośrednio po Eucharystii zgromadzeni wraz z Mędrcami ze Wschodu udadzą się w drogę na spotkanie ze Świętą Rodziną. Ulicami miasta, m.in. Krakowskim Przedmieściem, Świętoduską i Lubartowską przejdą na plac Zamkowy, gdzie zaplanowane jest radosne kolędowanie z artystami z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Zapraszamy!

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszowskie Betlejem

Kolędy, korony, dzieci, dorośli, Królowie, konie i wielbłąd. I wielka radość ze wspólnoty, jaką stworzyli uczestnicy drugiego już Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Rzeszowa w święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br. Ponad 10 tys. ludzi wzięło udział w „największych ulicznych jasełkach na świecie”, jak określane są Orszaki, dając tym samym świadectwo swojej wiary

Marsz rozpoczął z balkonu plebanii kościoła Świętego Krzyża biskup rzeszowski Jan Wątroba witając „wszystkie koronowane głowy”. – Każdy z nas zasługuje na to miano i te korony, bo „należy do królestwa Chrystusa” – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję