Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czego uczą nas pszczoły?

Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy pszczelarze i miłośnicy pszczół czczą swego patrona – św. Ambrożego.

Niedziela rzeszowska 1/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pszczelarz

Zbigniew Mijal

Pszczelarze wręczają dary ołtarza

Pszczelarze wręczają dary ołtarza

Liturgiczne wspomnienie patrona pszczelarzy przypada 7 grudnia. Dlatego w tym dniu i często w bliskości tej daty pszczelarze gromadzą się, by przez modlitwę wypraszać potrzebne łaski dla siebie i swoich „małych Bożych stworzeń”.

Rekolekcje z symbolem

W ub. roku również podjęto szereg inicjatyw duszpasterskich związanych z obchodami pszczelarskiego święta. W Rzeszowie w parafii akademickiej św. Jadwigi Królowej odbyły się rekolekcje, których hasłem była myśl: „Rój pszczół – symbolem Kościoła”. Oprócz pszczelarzy uczestniczyli w nich wierni w ramach parafialnych rekolekcji adwentowych, a także studenci z duszpasterstwa akademickiego. Mimo że pszczoły wśród Bożych stworzeń są małe, to możemy się od nich wiele nauczyć.

W pszczelej rodzinie

Podczas rekolekcyjnych nauk można było dowiedzieć się, że pszczoły przypominają nam bardzo podstawowe zasady, jakimi w życiu powinien kierować się każdy wierzący w Chrystusa. Pszczeli rój został ukazany tak, jak to czynili przed wiekami ojcowie Kościoła, jako przykład zorganizowanej społeczności. Tak jak w pszczelej rodzinie jest jedna królowa-matka, tak i my, jako wierzący mamy króla w osobie Jezusa Chrystusa. Podczas rekolekcji zwrócono uwagę także na relacje, jakie panują w pszczelej rodzinie. Obecność i troska o siebie na przykładzie pszczoły piastunki, która około 1300 razy na dobę, czyli średnio co minutę, sprawdza, czy u rozwijającej się larwy pszczelej wszystko jest w porządku, posłużyło w rekolekcyjnej nauce jako przypomnienie roli ojca i matki.

Przypatrujmy się pszczołom

Reklama

Pozwoliło to na wzbudzenie w sercach z jednej strony wdzięczności dla naszych rodziców, opiekunów za nasze wychowanie, ale także uświadomienie rodzicom, jak wielkie zadanie na nich spoczywa. Zadanie towarzyszenia swoim dzieciom, konieczność obecności matki i ojca do prawidłowego rozwoju dzieci; obecność, której nie da się zastąpić, której nie mogą przejąć telefony i tablety. Z pozoru małe pszczoły, ale przypominają nam o niesamowicie istotnych sprawach. Na przykładzie trutni i ich roli w pszczelej rodzinie ukazano jak powinno wyglądać prawidłowo realizowane ojcostwo. Truteń oddaje życie, by mogły na świat przyjść kolejne pokolenia pszczół. Ojciec rodziny będzie realizował się jako ojciec, gdy będzie dla rodziny poświęcał siebie, swoje siły, talenty, ale przede wszystkim czas na przebywanie i towarzyszenie rodzinie – co w dzisiejszym świecie jakże często jest zaniedbywane.

„Linie papilarne” Stwórcy

Pszczelarze spotykają się na Eucharystii z okazji wspomnienia ich patrona. Takie spotkanie co roku organizuje m.in. Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle oraz inne grupy pszczelarzy, dając przez to piękne świadectwo wiary. Niech praca przy pszczołach pozwala im jeszcze bardziej dostrzegać w tej społeczności „linie papilarne” Stwórcy, niech bliskość z pszczołami jeszcze bardziej przybliża ich do Boga.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostota i pracowitość

Niedziela łódzka 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pszczelarz

Archiwum parafii

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

W archidiecezji łódzkiej od wielu lat działają grupy pszczelarzy, którzy raz w roku spotykają się w centrum Polski, w sercu Łodzi – parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, by wspólnie podziękować za cały rok pracy.

Tym wyjątkowym owadom zawdzięczamy nie tylko miód. Ponad 70% gatunków roślin uprawnych wymaga zapylenia przez pszczoły. Dzięki pracy tych owadów możliwe jest utrzymanie bioróżnorodności na świecie, również w naszym najbliższym otoczeniu. Człowiek czerpie korzyści z pracy pszczół przez produkcję żywności, ale również wykorzystuje właściwości lecznicze miodu czy pyłku kwiatowego. Komunikacja pszczół, ustrój ula i sposoby zarządzania nie od dziś fascynują i inspirują naukowców.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję