Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzińska Wigilia

W sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu i jednocześnie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce odbyła się XVII Będzińska Wigilia.

Niedziela sosnowiecka 1/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wigilia

Polska Golgota Wschodu

Mikołaj Wójtowicz

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

Spotkanie z okazji tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zostało zorganizowane przez członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

– Bardzo serdecznie chciałem pogratulować Towarzystwu Przyjaciół Będzina za to, że nie ulegli trudnym i skomplikowanym czasom, w których nam przyszło żyć. Święty Jan Paweł II mówił „nie daj się zwyciężyć sytuacji zewnętrznej” i Towarzystwo Przyjaciół Będzina właśnie to uczyniło – powiedział podczas spotkania w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce pasterz Kościoła sosnowieckiego biskup Grzegorz Kaszak.

Na innej niż do tej pory Będzińskiej Wigilii obecni byli, oprócz Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka, także duszpasterze: dziekan dekanatu będzińskiego ks. kan. Andrzej Stępień, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Skipirzepa, przedstawiciele Rady Miasta Będzina i Sosnowca, a także wierni parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce. Do osób zgromadzonych we wnętrzu będzińskiej świątyni parafialnej – uczestników wigilii, płynące z serca życzenia skierował bp Grzegorz Kaszak. – Kiedy Boże Dziecię przyszło na świat, to wszyscy ci, którzy z Nim się spotkali, przemienili się wewnętrznie. Choć wrócili do swoich codziennych obowiązków i zajęć, to po spotkaniu z Dzieciątkiem wracali uradowani. Chciałem życzyć Państwu, aby te święta Bożego Narodzenia również przebiegły w atmosferze pełnej radości, pokoju i miłości. Niech Boża Dziecina wam błogosławi, wam i waszym bliskim. Nie tylko na te święta, ale niech dobry Bóg błogosławi nam także na nadchodzący Nowy Rok Pański 2022. Po to, aby pokonywać trudności z Jego pomocą. Rozwijacie dobro w sobie i na zewnątrz – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W tym roku spotkanie przebiegało w innej formie niż w latach ubiegłych. W części artystycznej odbyło się wspólne kolędowanie wraz z Sweet Voices Studio Art w Porębie.

Reklama

– Pierwsza Będzińska Wigilia odbyła się w roku 2004 na skwerze u podnóża kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Po niemal dekadzie przeniosła się na dwa lata do amfiteatru na Górze Zamkowej, by znaleźć dla siebie finalnie miejsce na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała trwającą od lat tradycję organizacji tego największego spotkania wigilijnego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo, obostrzenia i wymogi sanitarne związane z pandemią postanowiliśmy, że nie będziemy dzielić się opłatkiem, a zamiast ciepłego posiłku każdy uczestnik otrzyma na wigilijny stół dania na wynos – opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina Marcin Lazar.

Będzińska Wigilia to jedna z wielu inicjatyw organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Działa ono na rzecz miasta i jego mieszkańców nieprzerwanie od roku 1990. Przez trzydzieści lat tych aktywności przyświecał Towarzystwu Przyjaciół Będzina szczytny cel, zdefiniowany jeszcze w 1990 r. przez założycieli. W statucie Towarzystwa Przyjaciół Będzina zapisano wówczas, że działania te mają na celu „przywracanie historycznej godności królewskiemu miastu Będzin oraz rozsławiane jego dobrego imienia w kraju i na świecie”.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciaki z lampionami

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Zgaszone światła, klimat podekscytowania, zapalony lampion w dłoni i masa uśmiechniętych znajomych dookoła. Tak było dawniej, gdy byliśmy młodsi. A dziś? Zgaszone światło, klimat podenerwowania, zmuszający cię do zdobycia coraz większej liczby lajków, świecący ekran smartfona w dłoni i masa sztucznych uśmiechów na fejsie. Zgadłem?

Nie chodzi mi o pouczanie – chodzi raczej o dotarcie do prawdy, która jak adwentowy lampion wniesie w nasze życie trochę światła. Możemy iść z pędem tego świata i wyśmiewać wszystko, co związane z Bogiem i Kościołem. Możemy też, z odwagą i wrażliwością, spróbować odkryć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Rusza proces beatyfikacyjny br. Kaliksta Kłoczko, kapucyna i stolarza

2022-11-28 10:06

[ TEMATY ]

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

br Kłoczko

br Kłoczko

Watykańska Dykasteria ds. Spraw Świętych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego brata Kaliksta Kłoczko na poziomie diecezjalnym. Zmarły w opinii świętości w 2013 r. kapucyn przez niemal całe swe życie zakonne pracował jako stolarz, ujawniając przy tym niezwykły talent konstrukcyjny oraz łącząc swą aktywność zawodową z wytrwałą modlitwą i ogromną pokorą oraz miłością względem bliźnich.

Wielu ludziom święci kojarzą się z nieustanną modlitwą, działalnością duszpasterską, ewentualnie pomocą charytatywną lub świadectwem niezłomnego przywiązania do wiary w obliczu męczeństwa. Zanurzeni w świecie pobożności tacy święci oddziaływują na życie innych jakby pośrednio, przez dawanie dobrego przykładu otwartości na Boga i człowieka. Często jednak są traktowani jako odlegli od codziennego zabiegania zwyczajnych ludzi, którzy muszą zarabiać na chleb i utrzymywać swoje rodziny z pracy rąk własnych. Okazuje się jednak, że można zostać świętym przez spełnianie z miłością codziennych obowiązków polegających na przetwarzaniu materii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję