Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnicka Kolęda ze światłem nadziei

Do tegorocznego hasła przekazania Światełka Pokoju nawiązywali składający życzenia mieszkańcom przedstawiciele władz i Kościoła.

Niedziela świdnicka 1/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Świdniccy harcerze z Betlejemskim Światłem

Świdniccy harcerze z Betlejemskim Światłem

Świąteczne popołudnie 19 grudnia na świdnickim Rynku rozpoczęło się od zabaw i animacji dla dzieci. Przebrani za zimowe bajkowe postacie aktorzy zachęcali maluchy do wspólnych zdjęć i innych atrakcji.

Muzyka i teatr

Następnie uwaga widzów skoncentrowała się na scenie plenerowej. Tam pojawili się najmłodsi wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury, którzy zaśpiewali kilka znanych świątecznych piosenek. Starsi natomiast zaprezentowali przedstawienie Ach, zła Ewa narobiła, w którym pokazali historię zbawienia od grzechu pierworodnego aż do narodzin Chrystusa. Kuszenie Adama, by porzucił grzeszną Ewę, plany diabelskich orszaków i podpowiedzi anioła intrygowały i obrazowały również współczesne dylematy wierzących. Nie brakło też tradycyjnej Świętej Rodziny, którą odwiedzili pasterze i trzej mędrcy ze swoimi darami.

Po nich w świąteczną atmosferę wprowadzał Zespół Muzyki Łowieckiej i Leśnej okręgu wałbrzyskiego Polskiego Związku Łowieckiego „Odgłosy Kniei”. Wygrane na rogach i instrumentach dętych kolędy świdniczanie słuchali przy przygotowanych przez harcerzy gulaszu z dziczyzny i kojarzącym się z Bożym Narodzeniem czerwonym barszczu.

Światło i słowo

Reklama

Kulminacyjnym punktem „Świdnickiej Kolędy” było przekazanie Światełka Pokoju przedstawicielom władz samorządowych i przedstawicielom Kościoła. – W Grocie Narodzenia Pana w Betlejem pali się wieczny ogień. To od niego od 1986 r. odpalany jest maleńki płomień, który na pokładzie austriackich linii lotniczych jest transportowany do Wiednia. Tam podczas ekumenicznego spotkania przekazywany jest organizacjom harcerskim z całej Europy. Trafia też na granicę polsko-słowacką. 12 grudnia światło trafiło do Wrocławia, a następnie do Świdnicy. Od zawsze towarzyszyła mu też idea. W tym roku postawiono na światło nadziei, które ma nas wyprowadzić z czasu pandemii – mówiła Mariola Pamuła przed wręczeniem gościom lampionów.

Gdy to już uczyniono, zaproszeni mogli zebranym złożyć świąteczne życzenia. – Za nami rok, w którym przeżywaliśmy wiele lęków, strachu, obaw. W którym wywróciło się wszystko, w tym nasz uporządkowany świat. Nie spotkaliśmy się rok temu na świdnickim Rynku. Pandemia dalej nas nie opuszcza. Dziś też jest nas mniej, bo te lęki są wciąż z nami. Martwimy się o najbliższych, o słabszych w naszych rodzinach. Każdy z nas pod koniec roku będzie robił rachunek strat, myśląc o tym, kogo pożegnaliśmy za wcześnie. Jednak dzisiaj mówimy o nadziei, że wszystko wróci na tory, do których się przyzwyczailiśmy. Że świat będzie się toczył w dobrą stronę. Ale nie stanie się tak, jeśli my nie będziemy w nim lepsi – zauważyła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent miasta.

Głos zabrali też przedstawiciele Kościoła, a wśród nich bp Marek Mendyk. – W klimacie zbliżających się świąt pragniemy złożyć sobie najlepsze życzenia i potwierdzić radość, która płynie z przeżywania tajemnicy Boga, który wszedł w życie człowieka. Będziemy w najbliższym czasie sięgać po słowo Boże, a w nim znajdujemy m.in. Prolog św. Jana, który jest hymnem na cześć Logosu, Słowa, które stało się ciałem. Logos to mądrość, która przyszła do swoich, a swoi jej nie przyjęli. Potrzeba zatem, aby słowo Bożej miłości i sensu naprawdę stało się ciałem w naszym życiu. Nie bójcie się otworzyć drzwi waszego serca na Boga, który przychodzi. Pozwólcie Mu zamieszkać w waszych domach, miejscach pracy, tam gdzie odpoczywacie i się modlicie. Chrystus na prawdę żyje i jest naszą nadzieją. Wszystko czego Jezus dotyka staje się po prostu nowe, nabiera sensu, wypełnia się życiem.

2021-12-28 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło, które łączy

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Marian Florek/Niedziela

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju bp. Andrzejowi Przybylskiemu

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju bp. Andrzejowi Przybylskiemu

W dniu 16 grudnia 2018 r. na Jasnej Górze już po raz 28. zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: Potrzebuje was Chrystus! Potrzebuje Kościół!

2023-02-02 12:19

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nawet jeśli doświadczamy znużenia czy zwątpienia, jeszcze raz zaufajmy drodze Chrystusa, zaufajmy Jego wezwaniu” - mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Cieszę się waszą obecnością, dziś, tutaj w naszej katedrze. Cieszę się ze spotkania z wami. Cieszę się i bardzo wam dziękuję, że przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi jesteście w naszym świętowojciechowym Kościele świadkami spotkania. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i miłości do Jezusa, ale także za świadectwo wiary i miłości do naszych sióstr i braci” - mówił do osób konsekrowanych abp Wojciech Polak przyznając, że jest to często miłość trudna i wymagająca, ale przecież jakże ważna i dziś tak bardzo w świecie potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję