Reklama

Niedziela w Warszawie

Kościół z otwartą bramą

Zadbany teren wokół świątyni, z parkiem i placem zabaw dla dzieci, zaprasza swoich, ale też i gości, którzy chcą spotkać się ze sprawującym tu opiekę św. Klemensem.

Niedziela warszawska 1/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum Wojciech Kotoński

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Urok tych terenów przyciągnął niejednego warszawiaka do osiedlenia się nad Zimną Wodą. A istniejąca z przerwami od XV wieku parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie wita wszystkich neogotycką świątynią z 1806 r.

Oddolne inicjatywy

Wśród wiernych nie brakuje młodych rodzin, jak i seniorów. Stąd różne potrzeby duszpasterskie. – Wychodzimy naprzeciw oddolnym inicjatywom wiernych. Była potrzeba udostępnienia parafialnej salki na naukę języka angielskiego dla dzieci. A że mamy dość spory teren wokół kościoła, stworzyliśmy także plac zabaw i park, gdzie mogą przychodzić rodzice z dziećmi. Brama jest cały czas otwarta – mówi ks. Andrzej Wieczorek, proboszcz parafii.

Cenną inicjatywą duchową, podjętą przez wiernych, jest comiesięczna, całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z I czwartku na I piątek miesiąca. Duszpasterskim novum jest wspólnota dzieci „Rycerze Maryi”, która zrodziła się z ich licznego uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych. Parafia współpracuje z gminą, z GOPS-em, realizując wspólne inicjatywy na rzecz mieszkańców Nadarzyna, jak np. parafialna świetlica dla dzieci.

Jedną z prężnie działających grup jest Parafialny Zespół Caritas. Dwa razy w tygodniu czynny jest punkt, w którym potrzebujący otrzymają pomoc materialną. Wolontariusze wspierają ubogich, chorych, pamiętają o seniorach. Pośredniczą także w przekazywaniu pomocy dla chrześcijan w Syrii.

Odpowiedzialną za prace Caritas jest Stefania Łęcka, emerytowana nauczycielka. – Wspiera mnie wielu wolontariuszy, z którymi wspólnie realizujemy różne inicjatywy. W czasie pandemii utrzymywaliśmy kontakty zdalne z naszymi podopiecznymi, wzajemnie podtrzymując się na duchu – opowiada.

Pani Stefania podkreśla, że to dzięki życzliwej społeczności i otwartości darczyńców mogą nieść pomoc potrzebującym. Kiedy przeżywany był Dzień Ubogiego i Dzień Seniora, parafialny Caritas zorganizował „Dzień dzielenia się dobrem”, na którym rozdano ponad 250 upominków.

Reklama

Budowanie wspólnoty

Nadarzyńska parafia jest dla wielu jak parasol ochronny Pana Boga. Przez udział we wspólnocie, we wspólnej Liturgii tworzą się relacje, nikt nie jest anonimowy. A jak podkreśla Wojciech Kotoński, który wraz z żoną od 30 lat mieszka w Nadarzynie, tylko znając potrzeby drugiego, możemy mu konkretnie pomóc.

– Kiedyś mówiło się, że wieża strażacka i kościelna były centrum integracji społeczności lokalnej. Dzisiaj, gdy ktoś nowy przyjeżdża do Nadarzyna to pierwsze kroki kieruje do kościoła – podkreśla pan Wojciech. Będąc od 27 lat nadzwyczajnym szafarzem Komunii św., podkreśla wartość codziennego uczestnictwa w Eucharystii, we wspólnocie parafialnej.

Fenomenem budującym i umacniającym wspólnotę są, zdaniem naszego rozmówcy, comiesięczne pielgrzymki autokarowe. Wśród nich coroczna pielgrzymka na Jasną Górę w ostatnią sobotę przed Wigilią – „Opłatek u Matki”. Uczestnicy biorą udział we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu a następnie w spotkaniu opłatkowym w Domu Pielgrzyma.

2021-12-28 11:17

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia na bursztynowym szlaku

Niedziela częstochowska 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Robert Zawisza ma dobry kontakt z młodymi

Ksiądz Robert Zawisza ma dobry kontakt z młodymi

Przychodzimy do świątyni, bo Bóg jest w naszym codziennym życiu – deklaruje Sylwia Sandak.

Przyszedłem z córką do kościoła, żeby podtrzymać tradycję, przekazać to, co otrzymaliśmy od naszych dziadków i rodziców; to wszystko, co jest najważniejsze w samej wierze: bycie szczerym i życie w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Dekalog to jest przecież świętość. Moje dziecko jest wychowywane tak, jak ja byłem wychowywany. Śpię spokojnie i nie wyobrażam sobie na razie, aby moja córka odeszła z Kościoła. Przekazuję jej to, w co sam głęboko wierzę – tłumaczy ojcowską troskę Paweł Dura.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Powstańczy duch księży z Bodzentyna

2023-02-08 09:03

Agnieszka Dziarmaga

„Ten piekielny kler katolicki doprowadzi mnie do pasji” – pisał w 1861 r. namiestnik Michał Gorczakow. To właśnie księżom odpowiedzialnym za rozbudzenie ducha patriotycznego na ziemi bodzentyńskiej, nieco zapomnianym, poświęcone były obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Przypomniano postaci: proboszcza ks. Antoniego Chłudy i wikariuszy ks. Antoniego Omińskiego i ks. Izydora Ciąglińskiego. Baner przy wejściu na plac kościelny głosił: „Tu zaczęło się postanie styczniowe”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję