Reklama

Niedziela w Warszawie

Co nas czeka

Wolę przewidywać najgorsze – mówi jeden z bohaterów Grahama Mastertona – niż dać się niemiło zaskoczyć. Co nas czeka w 2022 r.? Nie damy się zaskoczyć, według alfabetu!

Niedziela warszawska 1/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

zapowiedzi

przyszłość

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W 2022 r. odbędzie się X Forum Wieczystej Adoracji. Dokładny termin uzależniony jest od przebiegu pandemii

W 2022 r. odbędzie się X Forum Wieczystej Adoracji. Dokładny termin uzależniony jest od przebiegu pandemii

A jak wieczysta adoracja

Od 35 lat, bez przerwy, trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole. Ze względów sanitarnych nie w marcu, gdy adoracja ruszyła, lecz w maju-czerwcu, gdy wirus zelżeje – jak mówi proboszcz, ks. Zbigniew Godlewski – odbędzie się na Kole dziesiąte forum podobnie adorujących z całej Polski.

B jak s. Wanda Boniszewska

Prawdopodobnie w nowym roku zakończy się etap diecezjalny procesu beatyfikacji s. Wandy ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczki i mistyczki. Według relacji świadków, miała dar uzdrawiania. 6 lat spędziła w sowieckich więzieniach za niewinność. Teraz czeka na wyniesienie na ołtarze.

C jak cztery lata

Czwarta rocznica rządów Rafała Trzaskowskiego w stolicy, jesienią, na rok przed wyborami samorządowymi, może być czasem ostatecznych podsumowań. Jego ambicje sięgają poza Warszawę i pewnie nie wystartuje w wyścigu po władze w stolicy. A jeśli – i wygra – to nie pozostanie w ratuszu przez całą kadencję. Na bieżąco podsumowanie tych rządów prowadzi strona trzaskowskiwatch.pl.

D jak dark stores

„Ciemne sklepy” będą się rozwijać w kolejnych dzielnicach w Warszawie. W miejsce tradycyjnych sklepów powstają magazyny, z których kurierzy dowożą zakupy w dziesięć-piętnaście minut. Czy to przyszłość handlu? Na pewno to dystopia, zabijanie międzyludzkich relacji – przestrzegają specjaliści.

E jak etap diecezjalny synodu

Ta faza synodu na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” rozpoczęta w warszawskich diecezjach jesienią ub. r. potrwa do końca czerwca. Po konsultacjach synodalnych w parafiach, dekanatach i diecezjach zakończy się 17 kwietnia 2022 r. Spotkanie presynodalne w archidiecezji warszawskiej planowane jest na 24 czerwca 2022 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

F jak fundamenty katedry

Wiosną remont katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana wejdzie w zasadniczy etap. Polega na odkryciu fundamentów oraz ich oczyszczeniu i zabezpieczeniu. Czasowe wyłączenie katedry z użytkowania na wiosnę opłaci się: po zakończeniu prac zostanie ułożona nowa posadzka i zainstalowane ogrzewanie podłogowe.

Reklama

G jak Guns N’ Roses

Na początku lat 90. zespół będący u szczytu sławy ruszył w najdłuższą w historii rocka trasę koncertową Trwała 28 miesięcy; prawie 100 występów w 27 krajach obejrzało na żywo 7 mln osób. Kapela cięższej odmiany rocka, przeżywająca drugą muzyczną młodość, wystąpi w czerwcu na Stadionie Narodowym.

H jak hala wolnych lotów

W stołecznym ZOO zostanie otwarta nowa atrakcja: ptasia Indonezja. Odmieniona hala wolnych lotów – miejsce, gdzie zwiedzający mogą wejść do pomieszczenia, w którym swobodnie latają i spacerują różnorodne gatunki ptaków – to jedno z najciekawszych miejsc w tym ZOO.

I jak Instytut Zdrowia

Powstanie z połączenia szpitala „Inflancka” ze Szpitalem Bielańskim. Urzędnicy stołecznego ratusza przekonują, że takie rozwiązanie zapewni kobietom wszechstronną, całościową opiekę. W opinii radnych PiS połączenie placówek jest formą likwidacji zadłużonej jednostki pod pretekstem zwiększenia jakości usług.

J jak jubileusze

Jeden z nich dotyczy parafii św. Józefata. Na jej terenie leży Cmentarz Komunalny, założony w 1912 r. Parafię erygował 100 lat temu, w kwietniu 1922 r., kard. Aleksander Kakowski. Szczęść Boże na kolejnych 100 lat.

K jak kasa za Niepodległość

Prezydent Trzaskowski, który zrobił wszystko, żeby nie odbył się Marsz Niepodległości, będzie ciągał po sądach wojewodę o zwrot 416 tys. zł za przygotowanie trasy marszu, który się jednak odbył. Chodzi m.in. o usunięcie materiałów budowlanych z ronda Dmowskiego. – Sprawa została skierowana do sądu – oświadczył.

L jak Legia

Futbolowa drużyna Legii sięgnęła dna. Dosłownie: ubiegłoroczny mistrz Polski doznawał kolejnych porażek, aż spadł na ostatnie miejsce. I zaczął wygrywać, odbijając się z dużą siłą od dna, co raczej do zajęcia dobrego miejsca w tabeli nie wystarczy.

N jak Nowotko

Czy nazwisko bolszewika Nowotki wróci na mapy Warszawy? Taką obawę wyraził premier Mateusz Morawiecki po tym, gdy Rada Warszawy przyjęła petycję (co jest mocną deklaracją) dotyczącą zmiany nazwy ronda im. Romana Dmowskiego na Praw Kobiet. „Czego jeszcze możemy się spodziewać? Czy zamiast Al. Solidarności będzie znowu ul. Świerczewskiego?” – pytał Morawiecki. Ten rok może być czasem zaskoczeń.

Reklama

O jak Odolany

To możliwe, choć nie pewne, że w tym roku powstanie nowa parafia – na Odolanach na Woli, gdzie wyrosło osiedle mieszkaniowe. Zajęłaby m.in. część obecnej parafii św. Wawrzyńca. Patronem miałby być bł. Stefan kardynał Wyszyński, beatyfikowany we wrześniu ub.r.

R jak Rok Rodziny

Rok Rodziny „Amoris laetitia” (Radość miłości) ogłoszony przez Franciszka, a rozpoczęty w marcu 2021 r., zakończy się w czerwcu nowego roku. Miał służyć refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia. Wiemy, jak rok zakończy się w Rzymie – Światowym Spotkaniem Rodzin. Jak zakończy się w Warszawie? Pomysły są – wiemy nieoficjalne – interesujące.

S jak Ed Sheeran i Sting

Gwiazda brytyjskiego pop-u dwukrotnie wystąpi na Stadionie Narodowym w końcu sierpnia. Tydzień wcześniej w tym miejscu będzie można posłuchać Andrea’e Bocelliego, włoskiego tenora, uważanego za najlepiej sprzedającego się śpiewaka na świecie. Trzy tygodnie wcześniej na stadionie wystąpi Sting, który cienko śpiewa na nowej płycie Bridge.

V jak Varso

Zakończy się budowa kompleksu budynków biurowych obok dwora Centralnego, na rogu Chmielnej i Jana Pawła II. Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Na 46. piętrze zaprojektowano restaurację, gdzie z wysokości 180 m będzie można podziwiać panoramę miasta.

W jak wybory

Druga połowa 2022 r. upłynie na sprężaniu się przed wyborami samorządowymi przewidzianymi na 2023 r. Na Mazowszu jest o co powalczyć, bo jeśli wierzyć prognozie OGB („gdyby wybory odbyły teraz...”) w stolicy wynik jest niemal pewny. Niepewność dotyczy sejmiku województwa. PiS może przejąć Mazowsze. O wyniku – i np. losach marszałka Adama Struzika – może rozstrzygnąć kilkaset głosów.

Ż jak żurawie

W marcu odbędzie się zapuszczanie żurawia, czyli liczenie żurawi w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Może potwierdzić trend z poprzednich lat. Otóż, ptaki coraz mniej boją się ludzi. Czy to efekt zmian klimatycznych, koronawirusa, szczepień? Aż strach się bać, że zamieszkają w centrum miasta.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję