Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Radość, która wypływa z wiary

Uroczyste zawierzenie parafii opiece świętego patrona miało miejsce w kościele św. Józefa Rzemieślnika.

Niedziela wrocławska 1/2022, str. II

[ TEMATY ]

św. Józef

zawierzenie

Marzena Cyfert/Niedziela

Podczas Eucharystii odsłonięto obraz patrona parafii

Podczas Eucharystii odsłonięto obraz patrona parafii

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podczas Mszy św. odsłonięto obraz patrona parafii, poświęcony przez abp. Kupnego w Kaliszu. Proboszcz parafii ks. Andrzej Gerej podziękował ofiarodawcom i wykonawcom obrazu i podkreślił, że w minionym roku w parafialnym kościele jubileuszowym szczególną modlitwę zanoszono do św. Józefa w każdą środę tygodnia i każdego 19. dnia miesiąca.

W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do przeżywanego w Kościele czasu radości płynącej z Wcielenia Syna Bożego. – My się z tego cieszymy: Chrystus staje się jednym z nas, Chrystus przychodzi, aby nam okazać swoją miłość – mówił ksiądz arcybiskup. – Dzisiaj, kiedy odsłoniliśmy obraz św. Józefa, trzeba nam także wspomnieć o jego radości. Nie przeczytamy o niej wprost w Ewangelii. Ewangelia mówi raczej o jego smutku i cierpieniu. Bo jak miał się radować, kiedy nie potrafił znaleźć godnego miejsca dla swej małżonki, żeby mogła urodzić Dziecię Jezus? Jak miał się radować, kiedy Dzieciątko Jezus leżało w żłóbku? – pytał hierarcha i podkreślił, że pomimo tego św. Józef był człowiekiem radości, takiej, która jest związana z dotykiem Boga. – Kiedy Bóg nas dotyka, to wtedy odczuwamy radość. Św. Józef był człowiekiem takiej właśnie radości. Cieszył się z Wcielenia Syna Bożego, z tego, że wypełniło się proroctwo, że nastał dla wszystkich czas zbawienia – mówił arcybiskup Józef.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie Zawierzenie w Niepokalanowie

[ TEMATY ]

zawierzenie

Artur Stelmasiak/Niedziela

Przez ponad dwa sierpniowe tygodnie w Niepokalanowie będzie można zawierzyć Niepokalanemu Sercu Maryi siebie i ważne dla nas dziedziny życia. Pierwsze nabożeństwo już dziś 6 sierpnia.

To już trzecia edycja Wielkiego Zawierzenia Sercu Maryi. Idea oddania się pod opiekę Matki Bożej narodziła się z okazji 100. rocznicy Objawień Fatimskich, ale ich popularność sprawiała, że ojcowie franciszkanie kontynuują to przedsięwzięcie. - Skoro ludzie przyjeżdżają do nas zarówno z okolic Warszawy, jak i odległych części Polski, to znaczy, że jest to im potrzebne - mówi o. Mirosław Kopczewski, pomysłodawca i animator Wielkiego Zawierzenia w Niepokalanowie.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję