Reklama

Aspekty

Głos młodzieży

W parafii św. Stanisława Kostki odbyło się spotkanie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej. W jego trakcie bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety członkom rady w nowej kadencji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

Młodzieżowa Rada Duszpasterska

Maciej Krawcewicz

Chcę, żeby na forum diecezjalnym wybrzmiał głos młodych – mówił bp Tadeusz Lityński

Chcę, żeby na forum diecezjalnym wybrzmiał głos młodych – mówił bp Tadeusz Lityński

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu. W trakcie sesji rozmawiano o duszpasterstwie młodzieży – biskup wysłuchał opinii młodych ludzi. Podsumowano prace I semestru DDM. Planowano prace Synodu Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Rozmawiano również o Diecezjalnych Dniach Młodzieży 2022 i wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w 2023 r.

– Jako duszpasterze nieraz szukamy inspiracji, szukamy wsparcia. Odwołujemy się oczywiście do Ducha Świętego, odwołujemy się do doświadczenia Kościoła, ale myślę, że młodzi ludzie także mogą tu bardzo pomóc, poprzez swoje metody działania, poprzez swoją aktywność – podkreślił bp Lityński. – Chcę, żeby na forum diecezjalnym wybrzmiał również głos młodych. I nie tylko był usłyszany, ale też żeby to przełożyło się na konkretne zaangażowanie.

Aktualny skład Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej wygląda następująco: ks. Łukasz Malec (przewodniczący), ks. Damian Drop, ks. Marcin Bobowicz, ks. Norbert Lasota, Kornelia Banaszkiewicz, Mateusz Kowalik, Jakub Kusiowski, Agnieszka Maik, Maria Martin, Jakub Mielcarz, Zuzanna Moręgiel, Tamara Murzyńska, Julia Rekut, Mateusz Ryszawy, Bogna Sobańska, Julia Szabunia, Bartłomiej Śliwiński.

– Chcemy motywować młodych do działania, pomóc im odnaleźć Pana Jezusa, pomóc im odnaleźć się w Kościele. Wiadomo, że nie jest to łatwa misja, bo różne statystyki pokazują, że tych młodych ludzi jest coraz mniej. Ale będziemy się starać szukać takich dróg, którymi uda się jak najlepiej dotrzeć do młodzieży – mówi Jakub Kusiowski. – Chcemy też motywować księży, by zakładali młodzieżowe wspólnoty w swoich parafiach, bo jest jeszcze dużo miejsc, gdzie takich grup nie ma. A na pewno znajdzie się tam młodzież, która chciałaby się w coś takiego włączyć. Ci młodzi mogą później pociągnąć za sobą innych.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

W piątek w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów. Jednym z nich będzie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii. Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję