Reklama

Polska

Poznań: modlitwa w 16. rocznicę śmierci abp. Stroby

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze w 16. rocznicę śmierci abp. Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego w latach 1978-1996. - Abp Jerzy Stroba walczył o dobre imię Kościoła w Polsce w trudnych latach komunizmu - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum "Kościoła nad Odrą i Bałtykiem"

W homilii ks. kan. Ryszard Rybak zaznaczył, że Duch Święty prowadził abp. Strobę po drogach ziemskiego życia. Przypomniał, że urodzony w Świętochłowicach na Śląsku abp Stroba przez osiemnaście lat posługiwał w Kościele poznańskim.

- Abp Stroba zabiegał o powstawanie nowych parafii i kościołów w diecezji, zwracał uwagę na aktywność grup duszpasterskich, zwołał i przewodniczył Synodowi Archidiecezji Poznańskiej, w latach 1986-1992 jako jedyny Polak brał udział w pracach dwunastoosobowej Komisji, powołanej przez papieża Jana Pawła II, w celu przygotowania Katechizmu Kościoła Katolickiego - zaznaczył oficjał Metropolitalnego Sądu Duchownego w Poznaniu.

Zwrócił uwagę, że metropolita poznański był człowiekiem Kościoła w każdym calu. - Kościół był jego pasją i jedyną miłością, której poświęcił całe życie - zauważył ks. Rybak.

Reklama

Po Mszy św. modlono się przy sarkofagu abp. Jerzego Stroby w podziemiach katedry.

Abp Jerzy Stroba urodził się w 1919 r. w Świętochłowicach na Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. we Wrocławiu z rąk niemieckiego kardynała Adolfa Bertrama. W 1958 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Gorzowie, a w 1972 r. ordynariuszem diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W latach 1978-1996 był arcybiskupem metropolitą poznańskim. Abp Jerzy Stroba zmarł w Poznaniu 12 maja 1999 roku w wieku 79 lat.

2015-05-12 20:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ofiary Katynia i Smoleńska nie mogą być zmarnowane

Niedziela przemyska 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

Małgorzata Młynarska

Zofia Rutkowska podzieliła się ze zgromadzonymi bolesnymi wspomnieniami rodzinnymi

Zofia Rutkowska podzieliła się ze
zgromadzonymi bolesnymi wspomnieniami
rodzinnymi

Ponad 250 ofiar NKWD oraz 96 osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem upamiętnia pomnik na dziedzińcu kościoła pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Tam 10 kwietnia br., w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy miasta uczcili pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek

Rodziny ofiar i cała Polska mają prawo do prawdy o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. – mówił w homilii bp Stanisław Jamrozek podczas uroczystości katyńsko-smoleńskich, jakie odbyły się 10 kwietnia br. w Jarosławiu.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję