Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

Jasnogórskie Pawełki

Jasnogórskie Pawełki

Eremityzm serca

Choć są znani głównie z posługi na Jasnej Górze, to są także duszpasterzami w wielu miejscach na świecie. Paulini, zwani białymi mnichami, 15 stycznia obchodzą swoje święto patronalne. Wspominają św. Pawła Pustelnika, który jest patriarchą zakonu i od którego pochodzi nazwa wspólnoty: Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). 16 stycznia świętują wraz z wiernymi, zwłaszcza z dziećmi, którym rozdają pawełkowe prezenty. To tzw. uroczystości zewnętrzne.

W paulińską duchowość wpisane są: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej; szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej; sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.

Jak zauważa przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przechowując duchowy depozyt św. Pawła, mnisi starają się rozwijać ideał życia kontemplacyjnego we wciąż zmieniających się warunkach, przy równoczesnym otwieraniu się na potrzeby współczesnego człowieka. – To, co jest wezwaniem dla każdego paulina, niezależnie w którym kraju posługuje, to „eremityzm serca”. Drogi mniszego stylu życia we wspólnocie i w aktywności duszpasterskiej nie mogą się rozchodzić, to jest moc paulińskiego charyzmatu – wyjaśnia o. Chrapkowski.

Kolebką Zakonu Paulinów są Węgry, gdzie uformował się on w XIII wieku. Mimo burzliwych dziejów i trudnej historii, zwłaszcza podczas najazdów tureckich na Węgry, paulini nie tylko przetrwali, ale i przeżywali swój rozwój. Od 1382 r. zakon sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych sanktuariów świata – Jasną Górą. To właśnie dlatego postrzegany jest w Kościele i przez wiernych jako zakon maryjny. W ciągu wieków wzbogacił swoje przesłanie o działalność duszpasterską. Od XV wieku paulini obejmują parafie, sprawują także opiekę nad ruchem pielgrzymkowym. Często biskupi, którzy zapraszają „białych mnichów” do posługi w swoich diecezjach, powierzają im opiekę nad lokalnymi sanktuariami maryjnymi.

Reklama

Prawie 500 paulinów służy Bogu i ludziom w ponad siedemdziesięciu klasztorach na czterech kontynentach. Ojciec Michał Lukoszek, wikariusz generalny zakonu, zwraca uwagę na coraz bardziej widoczny aspekt międzynarodowy wspólnot paulińskich. – Międzynarodowość widać szczególnie w Afryce, Australii czy Ameryce Północnej. Paulińscy kapłani wnoszą do zakonu swój charakter kulturowy, który zawsze niezmiernie wzbogaca – podkreśla.

Do patronalnych uroczystości zakonnicy przygotowywali się przez 9 dni, odprawiając we wszystkich swych wspólnotach Pawełki. To nabożeństwo na Jasnej Górze nie ma sobie równych, klasztor jest bowiem największym paulińskim domem z siedzibą przełożonego generalnego.

Jasnogórski flesz

• 16 stycznia – tzw. zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika: godz. 11 – Suma odpustowa, godz. 16.15 – nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa;

• 20 stycznia – wspomnienie bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów: godz. 7 – Msza św.; • 21-23 stycznia – pielgrzymka hospicjów polskich;

• 22 stycznia – oratorium o św. Janie Pawle II: godz. 17.

2022-01-11 08:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję