Reklama

Tygodnik

Digitalizacja historii

Socjolog prof. Jacek Kurzępa uważa, że Niedziela pełni bardzo ważną funkcję kulturotwórczą i tożsamościową w dialogu ze współczesnym pokoleniem Polaków.

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 36

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Studio Graficzne „Niedzieli”

Tygodnik Katolicki Niedziela jest jednym z najstarszych pism katolickich w Polsce. Odegrał bardzo ważną rolę we współczesnej historii Polski i Kościoła. O roli i misji tygodnika dyskutowano podczas wirtualnej konferencji on-line. – To spotkanie jest dla mnie doskonałą okazją, by powiedzieć Niedzieli „dziękuję” – za wiarygodność, obiektywizm i prawdziwy profesjonalizm. Bardzo dobrze wskazuje sprawy, którymi żyją Kościół i nasza ojczyzna, Polska – powiedział bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Niedziela ma mocno ugruntowaną i rozpoznawalną pozycję na rynku medialnym w Polsce. – Ta pozycja wynika z merytoryczności, rzetelności i obiektywizmu przekazu. Kolejnym atutem jest wysoka kultura słowa, umiejętność posługiwania obrazem i staranną szatą graficzną – podkreślił poseł prof. Jacek Kurzępa, socjolog i psycholog społeczny.

Profesor docenia również tożamościową rolę tygodnika w polskiej debacie publicznej. – Niedziela bardzo celnie wskazuje na dziedzictwo przodków, które powinno być także współcześnie zagospodarowane. W nowoczesny sposób wyciąga kotwicę katolickich wartości i polskiej tożsamości z przeszłości, by pokazać je współczesnemu pokoleniu Polaków – zaznaczył Kurzępa.

Rolą mediów katolickich jest nie tylko informowanie, ale także formowanie ludzi. We współczesnym świecie najwięcej jest złych treści – o skandalach, przestępstwach i korupcji. – Na tym tle Niedziela jest wyjątkowa, bo przekazuje dobre informacje i wskazuje na ważne tematy. Jest posłańcem Dobrej Nowiny – stwierdził ks. prof. Witold Ostafiński z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Tygodnik Niedziela nie stroni również od tematów społecznych, politycznych i sporów aksjologicznych. Zawsze opowiadał się za ochroną rodziny i życia dzieci nienarodzonych. Tak było też w ostatnich latach, gdy toczyła się ostra dyskusja w Polsce. – Niedziela nie tylko informowała, ale kreowała debatę na temat aborcji eugenicznej. Naszą rolą jest bowiem jasne i klarowne pokazywanie nauki Kościoła niezależnie od tego, czy się to politykom podoba, czy nie – zauważał ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.

Reklama

Także poseł PiS Jacek Kurzępa powiedział, że misja mediów katolickich w świecie polityki jest bardzo ważna. Jego zdaniem, w kluczowych momentach sporu aksjologicznego i kulturowo-cywilizacyjnego Niedziela musi być obecna. – Jako przedstawiciel partii władzy oczekuję od tygodnika katolickiego, że nie będzie uprawiał serwilizmu, ale będzie z nami merytorycznie dyskutował, upominając się o katolickie wartości. Niedziela musi być obecna w debacie politycznej, bo politycy często ulegają pokusie zbytniego samozadowolenia – podkreślił prof. Kurzępa.

Nasz tygodnik ma długą, bo 95-letnią historię. Od międzywojnia jego misją zawsze było podejmowanie tematów ważnych w aspekcie społecznym, politycznym, religijnym i kształtowanie sumień Polaków – katolików. Publikowane materiały stanowią ciekawe źródło do badań prowadzonych m.in. przez historyków, socjologów, teologów i medioznawców. – Dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasoby naszego tygodnika są digitalizowane. Pierwsza partia wydań z lat 1981-92 jest już dostępna na stronie: www.niedzielaonline.pl . Mamy nadzieję, że w kolejnych etapach zdigitalizujemy także numery powojenne i z okresu międzywojnia – podsumował Mariusz Książek, dyrektor generalny zarządu Niedzieli.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

2022-01-11 08:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarze katoliccy z pielgrzymką na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Marian Sztajner

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję