Reklama

Porady

Kuracje na suchy kaszel

Kaszel można skutecznie leczyć w domowych warunkach przez podawanie choremu miodu, inhalacje miodem oraz aplikowanie środków napotnych.

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 47

[ TEMATY ]

choroba

Adobe Stock

Do leczenia suchego kaszlu, który pozostaje np. po grypie lub występuje przy nieżycie dróg oddechowych, stosuje się kuracje wziewne, trwające od 7 do 14 dni w zależności od przebiegu i stopnia zaawansowania choroby. Kuracje wziewne są łatwe w stosowaniu i przynoszą bardzo dobre efekty.

W jaki sposób należy je przeprowadzać?

Do 1/2 l wrzącej wody dodaje się łyżkę skrystalizowanego miodu. Z gorącego, parującego roztworu uwalniają się, unoszące się z parą z rozpuszczającego się miodu, olejki eteryczne, które łatwo rozpoznać po zapachu. Te wdychane olejki pobudzają i ułatwiają wydzielanie śluzu. Aby wchłaniać je wraz z wydzielającą się parą, należy pochylić się nad naczyniem i zakryć szczelnie ręcznikiem całą głowę oraz naczynie w taki sposób, aby w jak największej ilości przenikały do układu oddechowego. W tym czasie roztwór można mieszać i dolewać do niego wody w miejsce tej, która zdążyła wyparować. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu wydostawały się wywołujące wykrztuszanie olejki. Sam miód ma tu o tyle znaczenie, że w jego składzie znajdują się olejki. Należy jednak pamiętać, by przy dychawicy oskrzelowej, rozedmie płuc i wysokiej gorączce tej metody nie stosować.

Często suchy kaszel jest objawem stanu zapalnego gardła, tchawicy i krtani. Do leczenia tego rodzaju dolegliwości stosuje się miksturę sporządzoną z miodu, cebuli i czosnku. Najistotniejszym czynnikiem leczącym są tu fitoncydy.

Przepis na miksturę

W słoiku dającym się szczelnie zamknąć wieczkiem układamy na przemian warstwy rozdrobnionego czosnku, plasterków cebuli i skrystalizowanego miodu. Wypełniony i zamknięty słoik stawiamy na kaloryferze. Po ok. 3 godzinach w naczyniu wytworzy się syrop, skuteczny właśnie w leczeniu stanów zapalnych gardła, tchawicy i krtani, którym towarzyszy suchy kaszel. Syrop ten podajemy i dzieciom, i dorosłym. Dzieciom – co 2 godziny łyżeczkę od herbaty, dorosłym – po łyżce od zupy. Zwykle wkrótce następuje poprawa zdrowia i kaszel ustępuje.

2022-01-11 08:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Takie mam zwykłe marzenia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

pomoc

dawca szpiku

choroba

Archiwum Oli Patron

Ostra białaczka limfoblastyczna. Z tym wyrokiem walczy Aleksandra Patron. Walczy o życie. 34-letnia piękna, radosna kobieta, żona i matka. Pochodzi z Zamościa. Wciąż szuka dawcy szpiku. Może jesteś nim Ty?

– Jestem psychologiem i od kilkunastu lat mieszkam w Krakowie. Zamość to moje rodzinne miasto. Tam wracam, kiedy tylko mogę. Teraz czuję się wyłączona i z życia zawodowego, i towarzyskiego. W zasadzie moje życie obraca się wokół rodziny i szpitala.
Aleksandra Patron

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję