Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica

Kolejne spotkanie synodalne

W Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się synodalne spotkanie świeckich.

Niedziela legnicka 3/2022, str. III

[ TEMATY ]

synod

Ks. Waldemar Wesołowski/ Niedziela

Uczestnicy spotkania synodalnego

Uczestnicy spotkania synodalnego

Spotkaniu przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a moderował je koordynator ds. synodu ks. Bogusław Drożdż. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, katecheci, nauczyciele oraz osoby niezrzeszone. Oprócz wspólnej modlitwy był czas na słuchanie i dzielenie się swoimi doświadczeniami dotyczącymi Kościoła, jego obecnej sytuacji oraz przyszłości.

Koordynator synodu ks. Bogusław Drożdż podkreślił na początku, że w tych spotkaniach chodzi głównie o otwarcie się na to, czym rzeczywiście żyje Kościół i co każdy wierny może włożyć ze swojej strony w jego życie i misję.

Uczestnicy dzielili się nie tylko swoimi obserwacjami, ale przedstawiali także konkretne przykłady rozwiązywania problemów współczesności, zarówno na poziomie małych wspólnot, parafii czy diecezji. Podkreślano potrzebę słuchania Słowa Bożego, modlitwy indywidualnej i wspólnotowej, formacji liturgicznej, która ma umożliwiać wiernym głębsze i świadome przeżywanie tajemnic Chrystusa. Zwrócono uwagę na fakt, że synodalność, jeśli ma odnieść swój pozytywny skutek, musi być oparta na Słowie i nauczaniu Kościoła, w przeciwnym razie będzie dążeniem do forsowania ludzkich pomysłów, które mogą być dalekie od Chrystusowej wizji Kościoła.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: podano skład komisji przygotowującej dokument Synodu dla Amazonii

[ TEMATY ]

Watykan

synod

Synod dla Amazonii

Bożena Sztajner/Niedziela

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś wieczorem nazwiska członków komisji, której powierzono przygotowanie dokumentu Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii.

Przewodniczącym został kard. Cláudio Hummes, OFM, emerytowany arcybiskup São Paulo, przewodniczący Episkopalnej Komisji ds. Amazonii Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii (C.N.B.B.), Prezydent Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) (Brazylia)

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję