Reklama

Niedziela Rzeszowska

W obronie życia

W liturgiczne święto Świętych Młodzianków ulicami Rzeszowa przeszedł kolejny Marsz za życiem.

Niedziela rzeszowska 3/2022, str. VII

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Archiwum Rycerzy Kolumba

Marsz rozpoczął się przy symbolicznym grobie dzieci nienarodzonych na Starym Cmentarzu

Marsz rozpoczął się przy symbolicznym grobie dzieci nienarodzonych na Starym Cmentarzu

To już tradycja diecezji rzeszowskiej, że w święto Świętych Młodzianków 28 grudnia obrońcy życia gromadzą się na wspólnej modlitwie, aby prosić Boga w intencji zagrożonego życia niewinnych dzieci, które poczęły się pod sercem matek. Marsz zorganizowany został przez rzeszowskich obrońców życia i Wydział Duszpasterstwa Rodzin.

Dzień modlitwy w intencji życia i jego świętości nie jest przypadkowy. Nawiązuje do naznaczonego cierpieniem dnia, w którym król Herod, przerażony wieścią o nowo narodzonym królu żydowskim, w obawie przed utratą władzy, kazał wymordować w Betlejem wszystkich chłopców do lat dwóch. Prawda o tym wydarzeniu wiąże się z prawdą o narodzinach Syna Bożego. Oto bowiem niewinne dzieci – święci Młodziankowie – oddają swoje życie z powodu Chrystusa, co staje się powodem cierpienia wielu osób. Bóg jednak potrafi nawet z największego zła wyprowadzić dobro. Chrystus, przez swoją śmierć na krzyżu, wysłużył dzieciom z Betlejem zbawienie i chwałę życia wiecznego.

Męczennicy Młodziankowie zostali przez tradycję nazwani pierwiosnkami męczeństwa, jako że pierwsi przelali krew za Chrystusa i rozpoczęli orszak męczenników, którzy na przestrzeni wieków oddali życie w imię Syna Bożego.

Reklama

Święto Świętych Młodzianków i dzień modlitwy w obronie życia ludzkiego w szczególny sposób przypominają nam treść piątego przykazania Dekalogu: „Nie zabijaj”. W przykazaniu tym Pan Bóg stawia przed człowiekiem nieprzekraczalną granicę, broniącą ludzkiego życia. Życie ludzkie jest święte, ponieważ od początku domaga się stwórczego działania Boga. Życie ludzkie jest święte, ponieważ człowiek powołany został do świętości i zamysłem Boga jest, by przebywał z Nim na wieki w chwale nieba. Wreszcie życie ludzkie jest święte, bo sam Bóg stał się człowiekiem.

Jak co roku modlitwa w intencji życia rozpoczęła się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie, gdzie na symbolicznym grobie dzieci nienarodzonych złożono czerwone róże. Następnie uczestnicy marszu udali się do bazyliki Ojców Bernardynów, gdzie sprawowana była Msza św. w intencji żyjących i zmarłych obrońców życia oraz w intencji wszystkich, którzy odrzucili dar życia i dopuścili się haniebnego czynu jego przerwania jeszcze w łonach matek.

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Modlitwie obrońców życia towarzyszyły relikwie ziemi z Betlejem przesiąkniętej krwią niewinnych Młodzianków, które na co dzień znajdują się w sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni w świątyni otrzymali indywidualne błogosławieństwo relikwiami Świętych Młodzianków.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: młodzież zdominowała Marsz dla Życia w Paryżu

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Adobe Stock

Młodzież zdominowała Marsz dla Życia w Paryżu. W niedzielę 16 stycznia ulicami stolicy Francji przeszło 4,5 tys. według policji, a według organizatorów – 20 tys. uczestników 15. edycji tego dorocznego wydarzenia.

W sposób szczególny protestowali oni przeciwko projektowi ustawy, przedstawionemu przez niezrzeszoną deputowaną Albane Gaillot. Przewiduje on wydłużenie z 12 do 14 tygodni okresu ciąży, w którym można legalnie dokonać aborcji, a także w praktyce likwiduje klauzulę sumienia w tej dziedzinie, gdyż zobowiązuje lekarza lub położną odmawiających wykonania aborcji do natychmiastowego wskazania innych uprawnionych osób, które się tego podejmą.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję