Reklama

Niedziela Świdnicka

Księża na studiach

Jedenastu księży, którzy na uczelniach w kraju i za granicą podjęli specjalistyczne studia doktoranckie, spotkało się z biskupem świdnickim.

Niedziela świdnicka 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie świąteczne

Ks. Mirosław Benedyk /Niedziela

Świąteczno-noworoczne spotkanie księży studentów z bp. Markiem Mendykiem i bp. Adamem Bałabuchem

Świąteczno-noworoczne spotkanie księży studentów z bp. Markiem Mendykiem
i bp. Adamem Bałabuchem

Biskup, kierując kapłanów na studia, daje tych najlepszych, których często po prostu brakuje w duszpasterstwie. Jednak jest to inwestycja na przyszłość, która wiąże się także z wielkimi nadziejami na jeszcze efektywniejszą pracę.

Studenci z Wiecznego Miasta

Aktualnie w Rzymie kształci się trzech naszych kapłanów. Pierwszym z nich jest ks. Kamil Pawlik, który od dwóch lat jest studentem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wkrótce rozpocznie etap pisania pracy doktorskiej, której temat musi najpierw przejść procedury zatwierdzenia przez uczelnianą komisję. Na tym samym uniwersytecie na wydziale Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kulturowych kształci się ks. Łukasz Bankowski, przed którym jest jeszcze półtora roku nauki. Trzecim kapłanem jest ks. Arkadiusz Harbar, który kończy doktorat na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Jego praca naukowa porusza temat tendencji homoseksualnych jako przeszkody do przyjęcia święceń w Kościele i ma na celu pokazać figurę księdza, osoby duchownej, jako kandydata do seminarium, czy do święceń. Planowany czas obrony to październik br.

Studenci krajowi

Kolejnych ośmiu księży jest na różnym etapie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ksiądz Michał Buraczewski szósty rok studiuje filozofię. Za sobą ma już obroniony po angielsku licencjat. Obecnie przygotowuje pracę doktorską z historii filozofii średniowiecznej zatytułowaną: Problem jedności i wielości u Acharda ze św. Wiktora. – Pierwszy rozdział już powstał, ale praca idzie wolniej niż myślałem – relacjonuje. Ksiądz Łukasz Kopczyński studiuje muzykologię. Jest na trzecim roku studiów licencjackich i przygotowuje pracę o zabytkowych organach w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Przed ks. Łukaszem jeszcze dwuletnie uzupełniające studia magisterskie. Ksiądz Krzysztof Augustyn jest na trzecim roku studiów magisterskich z psychologii. – Bardzo dobrze się czuję i odnajduję na tych studiach, które są trudne i wymagające, ale ja to lubię i nie mam z tym większych trudności – mówi. Ksiądz Mariusz Maluszczak to pastoralista. W przyszłym semestrze będzie zdawał egzamin licencjacki. Obecnie przygotowuje się do pracy nad magisterium, w którym zajmie się zagadnieniem formacji osób świeckich we Wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Równolegle ks. Mariusz uczęszcza do Szkoły Duszpasterzy Młodzieży w Warszawie. Ksiądz Mateusz Grzegorczyk pierwszy rok studiuje prawo kanoniczne. Przed nim wiele semestrów nauki, które będą prowadzić do zdobycia licencjatu, magisterium, a zwieńczeniem ma być doktorat. Ks. Tomasz Kula, który studiuje teologię moralną, ma za sobą pierwsze miesiące nauki. – Poznaję uczelnię i swoich profesorów. Przede mną licencjat, na który mam półtora roku – mówi. Grono studentów zamykają: ks. Tomasz Gwizdek, który finalizuje pracę doktorską z liturgiki oraz ks. Mateusz Zając, który rozpoczął studiowanie katechetyki.

Wielu kapłanów równocześnie kształci się w językach obcych. Realizują oni różnorakie kursy językowe, nie tylko na uczelniach macierzystych, ale i w wybranych miejscach w Europie. Część z nich zdobywa certyfikaty, potwierdzające znajomość języka na odpowiednim poziomie.

2022-01-11 08:40

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg czasu nie liczy, ale go waży

Niedziela przemyska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

caritas archidiecezji przemyskiej

spotkanie świąteczne

Archiwum Caritas

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Przełom starego i nowego roku dla wielu jest okazją do namysłu nad dniami, których biegu już nigdy nie odwrócimy. W perspektywie minionych miesięcy warto obiektywnie ocenić „wagę czasu” w kontekście dokonanego dobra przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Nie sposób zaprezentować wszystkich przestrzeni codziennej posługi tej kościelnej agendy, tym niemniej warto zauważyć przynajmniej niektóre. Uzasadnione jest, by w sposób szczególny eksplorować te inicjatywy i działania, które miały miejsce w czasie pandemii i dynamicznie zmieniającej się sytuacji, jaka była udziałem wielu z nas.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję