Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecińskie Betlejem

Przy stajence w drewnianych zagródkach kicają króliki, nad nimi gruchają gołębie. Kucyk, koziołek i owce: Mela, Zela i Giza leniwie przeżuwają siano.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2022, str. III

[ TEMATY ]

kolędowanie

żywa szopka

Archiwum prywatne

Wspólne kolędowanie ze scholą parafialną

Wspólne kolędowanie ze scholą parafialną

Boże Narodzenie to przeżywanie tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Jezus Chrystus przyjmuje ludzkie ciało, aby naszą upadłą naturę wynieść na wyżyny nieba. Radość z przyjścia Zbawiciela wyrażamy na różne sposoby m.in. uczestnicząc w liturgii, składając sobie życzenia, śpiewając kolędy, a także odwiedzając szopki bożonarodzeniowe. Według tradycji pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami.

Idąc śladem św. Franciszka od wielu już lat jako duszpasterze staramy się pomagać w głębszym przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia przez stawianie żywej szopki przy naszym kościele. Nie zabrakło w niej postaci Maryi, św. Józefa i dziecięca Jezus złożonego w żłobie. Całość szczecińskiej betlejemskiej groty, dopełniały wypożyczone zwierzaki: kuc, kozioł, liczne owce, króliki, gęsi, gołębie, i wiele innych, a także dekoracje wykonane przez dzieci w czasie Adwentu.

Przez okres świąt Bożego Narodzenia naszą stajenkę odwiedziły tysiące ludzi, którzy chcieli zaczerpnąć miłości, która objawiła się światu w osobie Jezusa Chrystusa. Staraliśmy się, aby atmosfera tych spotkań przy żywej szopce była jak najbardziej radosna i rodzinna. Nie zabrakło śpiewu tradycyjnych polskich kolęd, ciepłej herbaty i wyrażania sobie wzajemnej życzliwości.

Reklama

W tym miejscu chcielibyśmy jako duszpasterze parafii św. Ottona z Bambergu w Szczecinie wyrazić naszą wdzięczność wszystkim budowniczym tegorocznej szopki, szczególnie lektorom i ministrantom, wypożyczającym zwierzaki, i ludziom dobrej woli, którzy nas wspierali w tym wielkim przedsięwzięciu. Na koniec dziękujemy wszystkim, którzy wybrali się jak pasterze do naszego szczecińskiego Betlejem, za Wasze świadectwo wiary i entuzjazm, który wypływa z przyjścia Pana.

Jaki byłby zysk, gdyby Chrystus narodził się w Betlejem tysiąc razy, jeśli nie narodziłby się w sercu człowieka? W Nowym Roku życzymy nieustannego rodzenia się Chrystusa w naszych sercach.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Żywa Szopka także w ZOO

[ TEMATY ]

Kraków

ZOO

żywa szopka

Karol Porwich /Niedziela

W stolicy Małopolski Żywą Szopkę będzie można obejrzeć nie tylko u franciszkanów. Do spotkania ze Świętą Rodziną i zwierzakami zaprasza w świąteczne dni także krakowskie ZOO.

Żywą Szopkę w krakowskim ogrodzie zoologicznym będzie można odwiedzić 25 i 26 grudnia w godz. 12:00-14:00. Odświętna szopka stanie jak w latach poprzednich w Mini-ZOO.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję