Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Muzyczne zakończenie roku

Czwarty koncert w ramach całorocznego projektu odbył się w kościele św. Wojciecha w Szczecinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2022, str. IV

[ TEMATY ]

koncert

Adam Szewczyk

Zespół wokalny Agniculi oraz instrumentaliści z Orchester für Alte Musik Vorpommern

Zespół wokalny Agniculi oraz instrumentaliści z Orchester für Alte Musik Vorpommern

Koncert Zima był ostatnim z cyklu, a przypomnijmy, że rozpoczął go w maju koncert Wiosna. Śpiewacy z towarzyszeniem instrumentalistów pod kierunkiem Łukasza Popiałkiewicza wystąpili w kościele św. Mikołaja w Szczecinie. Partie solowe zagrali: Tomasz Dąbrowski (trąbka) oraz Michał Kocot (organy).

Drugi koncert – Lato, odbył się w czerwcu, w kościele św. Kazimierza w Szczecinie. Wystąpili wówczas: Agata Porczak (solo), Zespół Wokalny Agniculi oraz Kameraliści Szczecińscy także pod kierunkiem Łukasza Popiałkiewicza.

Trzeci, jesienny występ w ramach tego cyklu miał miejsce w październiku. Artyści gościli w parafii św. Kazimierza w Szczecinie. Wystąpili soliści: Marzena Wiencis-Mamrot, Aleksandra Wojtachnia, Marcin Scech i Adam Kuliś, Zespół Wokalny Agniculi oraz Kameraliści Szczecińscy.

Reklama

Koncert Zima zamknął cykl Cztery pory roku z muzyką baroku w sposób okazały. Wybrzmiały pierwsze trzy kantaty Johanna Sebastiana Bacha Weihnachtsoratorium. Wykonali je soliści: Anna Maria Schmidt, Marlen Bieber, Stephan Gähler, Gerry Zimmermann oraz zespół wokalny Agniculi, którym towarzyszyli instrumentaliści z Orchester für Alte Musik Vorpommern. Artyści także tym razem występowali pod kierunkiem Łukasza Popiałkiewicza.

Zimowy koncert stanowił ogromne wyzwanie dla artystów z uwagi na ograniczony skład występującego zespołu – zarówno śpiewaków jak i instrumentalistów, z którym jednak poradzili sobie w imponującym stylu. Ich kunszt artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami publiczności będącej pod wrażeniem, jak wiele może tak niewielka grupa muzyków.

Pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów Cztery pory roku z muzyką baroku był Łukasz Popiałkiewicz, muzyk, dyrygent, pedagog na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrektor Studium Organistowskiego w Szczecinie, organista w parafii św. Kazimierza w Szczecinie oraz prezes zarządu Stowarzyszenia „Pro Musica Sacra”, a także liturgiczny pasjonat, propagujący powszechną troskę o właściwe i godne stosowanie muzyki w utrwalonej tradycją Świętej Liturgii Kościoła. Zapytany, czy udało się zrealizować planowane zamierzenia artystyczne tego trwającego rok projektu, z właściwym sobie uśmiechem, pewnie też z dozą artystycznego spełnienia odpowiada: – Tak, choć do ostatniego koncertu towarzyszyła mi wielka niepewność. W pandemii wiele rzeczy jest niewiadoma, ustalenia z wyprzedzeniem bardzo utrudnione. W wielu sprawach trzeba ryzykować, a jeśli w grę wchodzą dodatkowo duże zobowiązania, to wiąże się to z naprawdę sporym stresem.

Publiczność gromadząca się na każdym z koncertów zdawała się potwierdzać, jak wielu łaknie sztuki, piękna – nawet w tej napiętnowanej pandemią rzeczywistości. Ufam, że w obliczu wszelkich związanych z nią utrudnień, tak organizatorzy jak i występujący artyści odczuwają dodatkową satysfakcję. Prawdziwie mają ku temu powód!

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: koncert z okazji 95. rocznicy urodzin Jana Pawła II

[ TEMATY ]

koncert

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Utwory muzyczne do słów Karola Wojtyły, teksty prozatorskie papieża, a także utwory instrumentalne Ennio Morricone złożą się m.in. na koncert z okazji 95. rocznicy urodzin Jana Pawła II w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Koncertem tym, którego światowa premiera odbyła się kilka miesięcy temu na Wzgórzu Kapitolińskim w Rzymie, wadowickie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II uczci 18 maja urodziny papieża Polaka.

W koncercie wystąpi krakowska artystka Agnieszka Chrzanowska, która wykona utwory własnej kompozycji do słów Karola Wojtyły oraz Michała Zabłockiego, Włodzimierza Dulemby, Krzysztofa Sikory, Kamila Śmiałkowskiego. Wrocławski aktor Michała Chorosiński odczyta teksty prozą autorstwa Jana Pawła II oraz włoskiego dziennikarza watykanisty Franco Bucarellego. Publiczność usłyszy również utwory instrumentalne Ennio Morricone i Astora Piazzoli.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję