Reklama

Aspekty

Upragniony dom

Na kanale YouTube od kilku tygodni można zobaczyć niezwykły teledysk. Niezwykły, bo jest wyrazem wielkiego pragnienia posiadania pełnego ciepła domu.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Petra

Stowarzyszenie „Petra”

Zachęcamy do oglądania teledysku z piosenką „Upragniony dom” i udostępniania go dalej

Zachęcamy do oglądania teledysku z piosenką „Upragniony dom” i udostępniania go dalej

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną bardzo często nie są w stanie żyć samodzielnie. To nie znaczy, że są bezradne w każdej dziedzinie życia. Wiele codziennych czynności są w stanie wykonać z powodzeniem. – Jednak samodzielne mieszkanie, gdzie w grę wchodzi płacenie rachunków, różne naprawy i wiele innych spraw, które nam wydają się proste, leży poza ich możliwościami – mówi Justyna Misztal ze Stowarzyszenia „Petra” działającego w Zielonej Górze.

Prawdziwy dom

W praktyce wygląda to tak, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną dużą część życia mieszkają z rodzicami. Gdy jednak rodziców zabraknie, w większości przypadków ich los wygląda podobnie – trafiają do domu pomocy społecznej. I to do takiego, w którym akurat znajdzie się wolne miejsce, więc równie dobrze bardzo daleko od ich rodzinnej miejscowości. Wyrwani ze środowiska, w którym żyli całe lata, w którym mieli swoich przyjaciół, swoje ulubione miejsca, bardzo cierpią.

Istnieje alternatywa dla DPS. To domy rodzinne, w których mieszka mała grupa osób wraz z opiekunem. Nie jest to żadna nowość, coraz głośniej mówi się o tym, by odejść od dużych placówek – domów dziecka, domów samotnej matki, domów dla osób starszych, dla osób z niepełnosprawnością – które nigdy nie staną się prawdziwym domem, bo nie da się tak nazwać dużego ośrodka, w którym mieszka kilkadziesiąt osób. Dom rodzinny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną daje możliwość pozostania w rodzinnej miejscowości lub w pobliżu, dalszego uczęszczania na warsztaty terapii zajęciowej i po prostu bycia z przyjaciółmi. A jednak domów rodzinnych w Polsce jest niewiele. Nie ma na nie pieniędzy.

Szczególna piosenka

Teledysk do piosenki „Upragniony dom” powstał w Zielonej Górze, by zwrócić uwagę na próbę zbudowania domu rodzinnego – podjęło się tego Stowarzyszenie „Petra”. – Praca nad teledyskiem trwała bardzo długo – mówi Justyna Misztal, która jest autorką słów piosenki. – Zaczęło się od tego, że zmarła mama Anetki. Tekst powstał na zasadzie wczucia się w jej sytuację, w to, co Anetka przeżywa.

Reklama

Powstała piosenka i zaczęto szukać kogoś, kto mógłby ją zaśpiewać. Znalazła się chętna osoba: Monika Bartkowicz-Krzysztof. – Okazało się, że Monika ma przepiękny głos i jest chętna do pomocy. To ona dalej szukała kolejnych osób potrzebnych do zrealizowania teledysku. Potrzebny był ktoś do zajęcia się dźwiękiem, do wyreżyserowania całości – opowiada Justyna. – Te wszystkie przygotowania trwały rok, aż w końcu udało się nam spotkać i wszystko nagrać. Ale już samo nagranie trwało bardzo krótko. A to dlatego, że występujące w teledysku osoby są tak bardzo otwarte, tak bardzo prawdziwe, nie boją się pokazać siebie. Kamerzysta, a jednocześnie reżyser, był pod ogromnym wrażeniem ich pracy i zaangażowania. Nie potrzebował wielu powtórzeń, po prostu nagrywał ich bardzo spontanicznie i był zachwycony, że będzie mógł z tego materiału zrobić coś tak szybko. Wreszcie dostaliśmy gotowy film. Oglądanie go za każdym razem powoduje, że mamy ciarki.

Pomóc może każdy

Marzenie o wybudowaniu domu rodzinnego w Zielonej Górze od lat pozostaje niezrealizowane. Teledysk powstał, by pokazać, z jakimi emocjami, z jakimi lękami muszą mierzyć się ludzie z niepełnosprawnością i jak bardzo są bezradni, gdy dotyka ich tragedia śmierci rodzica. Link do piosenki można znaleźć na stronie facebook.com/StowarzyszeniePetra. Tam również zamieszczone są informacje, jak można wesprzeć budowę domu. – Pomóc może każdy: wpłacając pieniądze albo oglądając i przekazując dalej, by jak najwięcej osób poznało nasze stowarzyszenie i naszych podopiecznych.

Więcej relacji z działalności stowarzyszenia znajdziecie na stronie aspekty.niedziela.pl oraz na naszym profilu facebookowym.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. „Witki” po raz piąty

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

seniorzy

Stowarzyszenie Petra

archiwum Stowarzyszenia "Petra"

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

28 grudnia odbył się piąty Zielonogórski Przegląd Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki”. Mimo formy online nie zabrakło emocji i wrażeń. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Petra”.

- W tym roku bardzo dużo ośrodków odpowiedziało na nasze zaproszenie. Bardzo się cieszymy, że chcecie w nim uczestniczyć, zdobywać nagrody i pokazywać to, co robicie na co dzień – powiedziała Krystyna Pustkowiak, prezes Stowarzyszenia „Petra”, otwierając przegląd.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Cicha i wierna obecność. „Siostry dzielą się tym, co najcenniejsze”

2023-02-02 09:20

[ TEMATY ]

siostry

Karol Porwich/Niedziela

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez kampanię „Cicha i wierna obecność”, obejmuje wsparciem wszystkie żeńskie zakony kontemplacyjne w Polsce. „Siostry dają nam to, co najcenniejsze; modlitwę, którą chcą objąć każdego: ludzi przytłoczonych codziennymi obowiązkami, ciężko pracujących, by utrzymać rodziny, oraz cierpiących, którym często nie starcza sił, by unieść różaniec” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Rezygnują z życia, jakie znamy, by całkowicie poświęcić się modlitwie i pracy. Postawiły miłość do Boga ponad wszystkim. Nie żyją w smutku. Są szczęśliwe, bo na drodze, jaką wybrały, odkrywają, że Pan jest miłością. One tej miłości uwierzyły. O tej miłości świadczą. Nie potrzebują do tego mediów społecznościowych. Ich życie jest świadectwem; wybór, w którym trwają mimo upływu kolejnych lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję