Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Samorząd i duszpasterze dla dobra społeczności

Ekumeniczne spotkanie odbyło się w bielskim magistracie.

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2022, str. I

[ TEMATY ]

ekumenizm

PB

Prezydent Bielska-Białej informuje o działaniach podjętych przez samorząd

Prezydent Bielska-Białej informuje o działaniach podjętych przez samorząd

W sali sesyjnej 13 stycznia spotkali się włodarze Bielska-Białej i kilkudziesięciu duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych parafii w stolicy Podbeskidzia i okolic. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Okrzesika i prezydenta Jarosława Klimaszewskiego przybyli: bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskup Adrian Korczago i biskup senior Paweł Anweiler.

Witając przybyłych, przewodniczący rady podkreślił, że odbywające się od lat spotkania wpisują się w chrześcijańską tradycję polskiej kultury. Prezydent Jarosław Klimaszewski przedstawił duszpasterzom sprawozdanie z ubiegłorocznych inicjatyw oraz przybliżył wyzwania i plany, przed którymi staje samorząd. Podziękował duchownym za współpracę na rzecz całej społeczności Bielska-Białej.

Noworoczne życzenia złożyli biskupi. Bp Greger przypomniał, że należy do grona nielicznych duszpasterzy mieszkających w stolicy Podbeskidzia. W tym kontekście ukazał wielowymiarowy rozwój Bielska-Białej. – Na własne oczy dostrzegałem, jak to miasto w szybkim tempie doznawało licznych przemian. Jestem mieszkańcem Bielska-Białej nieprzerwanie od 1989 r., a prezydent Jarosław Klimaszewski jest – za ten okres – szóstym włodarzem naszego miasta. Wszystkie zauważalne zmiany są owocem wysiłku wielu ludzi: władz miasta, ludzi wykonujących pracę, a także zasilających budżet miasta chociażby z tytułu odprowadzanych podatków – mówił. Przypomniał, że przed władzą świecką stoi moralna powinność służby wobec wszystkich mieszkańców miasta, przed duszpasterzami wszystkich wyznań pojawia się – jako zadanie – konieczność gorliwej posługi, mającej zadbać o rozwój ludzkiego ducha. – Nasza codzienna służba jest naznaczona wzajemnym przenikaniem, domagającym się kooperacji i szczerej współpracy, w obszarach wyznaczonych przez własne kompetencje i posiadane możliwości – dodał, podkreślając również owocną współpracę z innymi wyznaniami. – Niech każdy podjęty wysiłek będzie motywowany troską o dobro człowieka, jego wymiar cielesny i duchowy, doczesny i wieczny – życzył bp Piotr Greger.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza jedność, to jedność różnych...

[ TEMATY ]

ekumenizm

Legnica

nabożeństwo

jedność chrześcijan

ks. Piotr Nowosielski

W niedzielę 24 stycznia, w godzinach popołudniowych w Legnicy, tym razem w świątyni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, z udziałem przedstawicieli Kościołów: Rzymskokatolickiego i Prawosławnego. Nabożeństwo odprawiono w ramach obchodzonego Tygodnia Modlitw o Jedność chrześcijan.

Przebiegał on pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński o błogosławionym małżeństwie: Oni mieli strategię jak dostać się do nieba

Oni mieli strategię jak pełnić wolę Bożą i jak dostać się do nieba. To jest takie piękne modelowe małżeństwo, pierwsze wspólnie wyniesione do chwały ołtarzy – powiedział w rozmowie z portalem polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, komentując przesłanie bł. Marii i bł. Ludwika Beltrame Quattrocchich.

W niedzielę 26 czerwca rodziny całego świata spotkały się z papieżem Franciszkiem wraz z ogółem wiernych na cotygodniowej południowej modlitwie Anioł Pański. Natomiast sobota 25 czerwca była właściwie ostatnim dniem X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: św. Jan Chrzciciel był sobą

– Dzisiaj czcimy św. Jana Chrzciciela, bo był sobą według woli Boga i miał odwagę być innym oraz znakiem sprzeciwu wobec świata – powiedział abp Wacław Depo. 26 czerwca metropolita częstochowski wizytował parafię Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Myszkowie i przewodniczył Sumie odpustowej, podczas której dokonał poświęcenia kościoła. Ofiarował również dla parafii relikwie jej patrona.

W homilii abp Depo przypomniał, że zadaniem św. Jana Chrzciciela „było wskazać na Mesjasza, przygotowując i prostując ludzkie drogi dla Jezusa”. – Jan nie tylko wskazał na Jezusa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”, ale on do Niego ciągle prowadzi. Nie zatrzymywał na sobie, mówił prawdę: „Ja nie jestem Mesjaszem. Ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandałów” – wyjaśnił celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję