Reklama

Niedziela Lubelska

Niewinne ofiary szatańskich ideologii

Dla mieszkańców naszego regionu i diecezji obecny rok jest czasem szczególnie bolesnych rocznic.

Niedziela lubelska 5/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Majdanek

Państwowe Muzeum na Majdanku

Mauzoleum na Majdanku kryje ziemię zmieszaną z prochami ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego

Mauzoleum na Majdanku kryje ziemię zmieszaną z prochami ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego

Ziemia lubelska nasiąknięta jest krwią wielu niewinnych ofiar, także dzieci. Na pewno ponad 50 narodów może tu opłakiwać swoich synów i córki, niekiedy w nieznanych miejscach albo nawet bez konkretnych imion i nazwisk ofiar.

Zaczęło się od Tatarów

Pierwsi najeźdźcy plądrujący i mordujący ludność Lubelszczyzny pojawili się w XIII wieku. Po Tatarach pozostały jedynie nazwy niektórych miejsc (np. lubelska dzielnica Tatary). Szwedzki potop pamięta do dziś choćby zrujnowany zamek Firlejów w Dąbrowicy, obecnie ośrodek naszej Caritas. Od czasu, gdy zmarłych zaczęto grzebać na cmentarzach znanych dzisiaj, pojawiają się nagrobki żołnierzy walczących na ziemi lubelskiej i tutaj poległych. Stąd na wielu starszych nekropoliach znajdziemy nazwiska napoleońskich wojaków, pruskich i austriackich kawalerzystów z I wojny światowej, tablice rosyjskich i radzieckich żołnierzy ginących za czasów carskich czy w czasie ostatniej wojny. Najwięcej znajdziemy Polaków, którzy od Kościuszki począwszy, przez powstania listopadowe i styczniowe, aż po Legiony Piłsudskiego życiem przypłacili walkę o wolną Polskę. Każdy z tych zrywów popierali hierarchowie, wśród których świetlaną postacią, choć dziś zapomnianą, jest trzeci w kolejności ordynariusz naszej diecezji bp Walenty Baranowski, ranny w powstaniu listopadowym.

Ocalała tylko Donia

Najbardziej bolesną kartą jest czas II wojny światowej. Przyniósł śmierć ponad miliona ludzi na Lubelszczyźnie, głównie Żydów, obywateli polskich, ale i z czterdziestu innych krajów. Od niedawna 27 stycznia – w dzień wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz (1945 r.) – wielu ludzi zapala świeczki w oknach, ONZ nadał tej dacie miano Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. 80 lat temu, na początku marca 1942 r. ruszyły pierwsze transporty Żydów z getta w Lublinie do obozów śmierci w Bełżcu i Sobiborze. Przerażającą rocznicą jest 24 marca, w tym dniu 1942 r. niemieccy policjanci w asyście kilku ukraińskich wachmanów bestialsko zamordowali ponad setkę żydowskich sierot z ochronki na starym mieście. Starsze ginęły od kul w głowach, młodsze oprawcy dobijali pałkami, oszczędzając naboje. Niemcy, niszcząc lubelskie getto, spalili całą dokumentację; jakimś cudem ocalało imię jednej dziewczynki: Donia.

Reklama

Na początku XXI wieku abp Józef Życiński zainicjował „Opłakiwanie Żydów”, cykl modlitw katolików i Żydów w miasteczkach, gdzie przed wojną większość stanowili wyznawcy religii Mojżeszowej. Odbyły się m.in. w parafiach w Piaskach, Trawnikach, Łęcznej i Kazimierzu Dolnym.

Pamięć i modlitwa

Historia dopisała na listę niewinnych ofiar członków podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez sowieckie NKWD i polską bezpiekę na lubelskim Zamku i w Krzesimowie. Obława na „białych Polaków” – określenie absolwenta KUL prof. Grzegorza Motyki – trwała aż do 1963 r., kiedy komunistyczne kule dosięgły we wsi na terenie parafii w Piaskach ostatniego „żołnierza wyklętego” Józefa Franczaka. Najnowszą postacią wśród niewinnych bohaterów jest Józef Giza, górnik pochodzący z Tarnogrodu, zastrzelony przez ZOMO podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. Jego grób na tarnogrodzkim cmentarzu zawsze zdobią świeże kwiaty i płonące znicze.

Pamięć o niewinnych kobietach, mężczyznach i dzieciach jest obowiązkiem nas wszystkich, żyjących tu i teraz na Lubelszczyźnie, ziemi przesiąkniętej ich krwią. Świeczka w oknie to piękny gest, bardziej jednak potrzebna jest modlitwa.

2022-01-25 11:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz Majdanka

Niedziela lubelska 42/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Majdanek

odsłonięcie pomnika

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie pomnika

Poświęcenie pomnika

W Lublinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, greckokatolickiego duchownego, męczennika niemieckiego obozu zagłady na Majdanku.

Uroczystości z udziałem wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz Kościoła rzymskokatolickiego odbyły się 4 października. Najpierw w archikatedrze lubelskiej abp Światosław Szewczuk przewodniczył Boskiej Liturgii, następnie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną odsłonięto monument. Z tej okazji okolicznościowe listy wystosowali papież Franciszek i prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Do końca maja rodzice mogą starać się o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku

2022-05-27 15:46

[ TEMATY ]

rodzina

Facebook

Złożenie wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku w terminie 1 kwietnia - 31 maja br. to gwarancja przyznania dofinansowania od 1 stycznia 2022 r. - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

MRiPS przypomniało, że wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku można składać wyłącznie przez internet za pośrednictwem: portalu Emp@tia, portalu PUE oraz bankowości elektronicznej. Złożenie wniosku do 31 maja 2022 r. daje gwarancje przyznania dofinansowania od 1 stycznia 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję