Reklama

Niedziela Łódzka

Wybrani i powołani

Życie zakonne oznacza kroczyć bliżej Jezusa – powiedział o. Ernest Zielonka, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Kościół katolicki 2 lutego obchodzi 26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który w 1997 r. ustanowił Jan Paweł II. Tym samym zachęcił każdego człowieka do głębokiej refleksji nad darem życia poświęconego Panu Bogu. Tradycja, którą wprowadził papież Polak, ma niesamowite znaczenie, gdyż przypada w święto Ofiarowania Pańskiego. Matka Boża ofiarowała Panu Bogu największy Dar – swojego Syna Jezusa Chrystusa, składając w ofierze również samą siebie. Warto przy tym zacytować św. Jana Pawła II, który w posynodalnej adhortacji Vita consecrata pisał: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne «charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo»”. I tak podobnie każda osoba konsekrowana ofiaruje swoje całe życie Bogu.

W archidiecezji łódzkiej na apostolską misję Chrystusa odpowiedziało wiele osób. Obecnie w 7 zakonach męskich przebywa 217 zakonników. 56 domów zakonnych liczy 435 sióstr zakonnych, a 3 zakony klauzurowe zamieszkuje 48 mniszek. Jednak pisząc o wybranych i powołanych, nie należy pominąć 121 osób świeckich. – W naszej diecezji łódzkiej jesteśmy protagonistami, mamy bardzo wiele osób świeckich konsekrowanych i powiedziałbym wręcz, że w diecezji łódzkiej chyba bardziej aktywnie rozwija się świeckie życie konsekrowane niż nawet to typowo zakonne, bo mamy bardzo wiele wdów czy dziewic konsekrowanych – wyjaśnia o. Ernest Zielonka.

W tym roku mija 20 lat, kiedy abp Władysław Ziółek dokonał pierwszej konsekracji 5 wdów: Danuty Adamus, Ireny Baranowskiej, Barbary Elsner, Izabeli Gerstmann i Bogusławy Kowalczyk – podkreśla s. Lucyna Witczak. Można wnioskować, że 773 osoby konsekrowane to dość imponująca liczba, ale czy rzeczywiście należy tak twierdzić? Raczej warto pytać: Czy każdy odpowiada na to szczególne wezwanie Pana do nowego życia? W dzisiejszych czasach odnotowuje się spadek zainteresowania życiem duchowym. Ludzie rezygnują z przebywania z Bogiem, aby żyć wygodnie, według nawyku robienia tylko tyle, ile się da. Życie konsekrowane to bycie bliżej Boga, a nie samotność. To wierne posłuszeństwo, a nie czas przetrwania.

W 26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – 2 lutego zgromadzenia zakonne spotkają się o godz. 12 na Mszy św. w archikatedrze łódzkiej, a o godz. 17 na wspólnej celebracji Liturgii Godzin w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi (ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 6).

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Budowanie z Chrystusem jest i będzie zawsze znakiem sprzeciwu

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Dzień Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

„Uczymy się z dzisiejszego święta, że budowanie z Chrystusem i dla Niego, było, będzie i jest zawsze znakiem sprzeciwu” - powiedział abp Wacław Depo, który 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była połączona z 5. rocznicą ingresu metropolity częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję