Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nie bój się rekolekcji powołaniowych

W ostatni weekend lutego w naszym diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym odbędą się rekolekcje powołaniowe.

Niedziela sosnowiecka 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje powołaniowe

Archiwum Seminarium

Uczestnicy rekolekcji w 2020 r. z abp. Wacławem Depo

Uczestnicy rekolekcji w 2020 r. z abp. Wacławem Depo

Do Częstochowy, gdzie przy ul. św. Barbary, u stóp Jasnej Góry, mieści się Wyższe Seminarium Duchowne naszej diecezji, zaproszona jest młodzież męska klas VII, VIII oraz szkół średnich. Zapisy przyjmowane są do dnia 20 lutego. Jak każde rekolekcje, także i te mają być przede wszystkim czasem wytężonego kontaktu z Panem Bogiem, ale i szansą na poznanie rzeczywistości seminarium.

No właśnie – poznanie i zobaczenie jak to jest. Udział w rekolekcjach nie musi być wstępem do zostania księdzem czy klerykiem! To szansa na spędzenie czasu w gronie wierzących rówieśników i zastanowienia się nad własnym życiem i przyszłością, oraz modlitwy, by Pan Bóg pokierował nami tak, jak chce. To okazja przyjrzenia się sobie i konfrontacji własnych wyobrażeń i nadziei z tym, co mówi do nas Jezus Chrystus, który pragnie naszego szczęścia. Zrobić możemy z tym później co chcemy, ale ważne, by dać Panu Bogu tę szansę!

Jak podkreśla ks. Paweł Krawczyk, prefekt alumnów WSD, wzorem w tym rozeznawaniu mają być bohaterowie Starego i Nowego Testamentu. Ich różne życiowe drogi znalazły swój finał w Panu Bogu. Rekolekcje odbędą się pod hasłem: „Oni spotkali Boga i poszli za nim”.

Reklama

Uczestnicy przyjadą do seminarium w piątkowy wieczór (do godz. 18.00), a ta niespełna trzydniowa przygoda zakończy się niedzielnym obiadem. Osoby chcące wziąć udział w rekolekcjach powinny zabrać ze sobą Pismo Święte, śpiwór, ciepłe ubrania oraz… dobry humor. Jak zawsze przy okazji rekolekcji będzie czas na spowiedź, adorację i Mszę św. oraz wspólne wyjście na Apel Jasnogórski w częstochowskim sanktuarium.

Ale rekolekcje to także czas wytężonych rozmów, poznania życia kleryków od kuchni – szansą na to będzie nie tylko zwiedzanie seminarium, ale także pytania i odpowiedzi… – i dobrej, wspólnej zabawy, gry w piłkę i planszówki, oglądania filmu.

Na rekolekcjach spotka się młodzież z diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. – Jeżeli odczuwasz głód i pragnienie spotkania z Chrystusem, jeśli pragniesz zobaczyć, jak wygląda życie w seminarium, to jest ten czas. Czekamy na Was! – zachęcają klerycy tym gorliwiej, że w zeszłym roku ze względu na pandemię rekolekcje odbyły się jedynie w formie zdalnej, która nigdy nie zastąpi żywego spotkania.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rokitno. Bohaterowie Boga

[ TEMATY ]

rekolekcje powołaniowe

Bohaterowie Boga

Katarzyna Krawcewicz

15 października w Rokitnie rozpoczęły się weekendowe rekolekcje dla chłopaków pt. „Bohaterowie Boga”.

To pierwsze rekolekcje z cyklu, w którym prezentowane będą postacie z kart Pisma Świętego. Uczestnicy poznają historię i przeżycia tych bohaterów oraz ich relację z Bogiem, a następnie próbują to skonfrontować ze swoim życiem. Postacią omawianą w październiku jest Noe – człowiek, który wybudował Arkę, bo całkowicie zaufał Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję