Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pod opieką Matki Kościoła

Rok 2022 jest dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej czasem jubileuszy: 50-lecia istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej, 30-lecia archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz 35-lecia pobytu Jana Pawła II w Szczecinie.

Diecezję erygował papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae coitius 28 czerwca 1972 r., a do godności metropolii podniósł ją papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus 25 marca 1992 r.; w jej skład weszły obok archidiecezji – diecezje: koszalińsko-kołobrzeska i zielonogórsko-gorzowska. Katedrą został kościół św. Jakuba Apostoła w Szczecinie (od 3 maja 1983 r. bazylika mniejsza), a konkatedrą kościół św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Patronami diecezji zostali: Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła – głównym i św. Otton z Bambergu – drugim.

W tym czasie Kościół szczecińsko-kamieński zaznaczył się bardzo wyraźnie w religijności, mentalności i w krajobrazie pomorskiego ludu. Obecnie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej istnieją wszystkie urzędy centralne, seminarium duchowne i Wydział Teologiczny, kapituła katedralna i 4 kolegiackie oraz 19 sanktuariów Maryjnych, Pańskich i Świętych. Wierni modlą się w 716 kościołach (258 parafialnych i 458 filialnych), 36 kaplicach i 70 innych miejsc kultu w ramach 36 dekanatów i 273 parafii. O ich życie duchowe troszczy się 504 kapłanów diecezjalnych, 190 zakonnych (ojcowie zakonni, z 10 zakonów i zgromadzeń zakonnych, pracują w 38 parafiach) i 10 z innych diecezji, wspomaganych przez 226 zakonnice, w tym 64 siostry ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, ale niestety w seminarium duchownym kształci się tylko 16 alumnów.

Obecne oblicze archidiecezji to zasługa ordynariuszy diecezji, ale także gorliwych kapłanów, którzy tak pięknie i mądrze budowali tutejszy Kościół. Diecezją rządzili: bp Jerzy Stroba (1972-78, zm. 12 maja 1999 r. i został pochowany w katedrze poznańskiej), bp Kazimierz Majdański (1979-92, od 25 marca tegoż roku arcybiskup ad personam, zm. 29 kwietnia 2007 r. i został pochowany w kaplicy Instytutu św. Rodziny w Łomiankach k. Warszawy), abp Marian Przykucki (1992-99, zm. 16 października 2009 r. i został pochowany w bazylice katedralnej w Szczecinie), abp Zygmunt Kamiński (1999-2009, zm. 1 maja 2010 r i został pochowany w bazylice katedralnej w Szczecinie), a od 2009 r. przewodzi jej abp Andrzej Dzięga. W pasterskiej posłudze ordynariuszom pomagali i pomagają biskupi: Jan Gałecki (1974-2007, od tegoż roku emeryt, zm. 27 kwietnia 2021 r.), Stanisław Stefanek (1980-96; zm. 17 stycznia 2020 r.), Marian Błażej Kruszyłowicz (1990-2013, od tegoż roku przeszedł na emeryturę) i Henryk Wejman (od 2014).

Reklama

Święty Jan Paweł II mówił do nas na Jasnej Górze 18 czerwca 1983 r.: „Wiele dokonał Kościół na tych terenach po ich powrocie w granice współczesnego państwa polskiego. Ogromnie wielki wkład pracy w odbudowę, w rozwój, w zakorzenienie. Wielka praca nad tym, by wszyscy byli u siebie i wśród swoich. Pozwólcie, że jednym zdaniem wspomnę tu wszystkich, którzy często heroicznie pracowali nad zadomowieniem się w wierze i polskości na tych terenach. Żywym i zmarłym mówię w imię Kościoła «Bóg zapłać», a żywym i tym, co przyjdą, mówię jeszcze «odwagi»”.

Obecnie na terenie archidiecezji mieszka ponad 1 milion 66 tys. osób. Udział wiernych w życiu Kościoła – dominicantes i communnicantes – niestety jest jednym z najniższych w Polsce. Dlatego tak ważne są słowa Jana Pawła II wypowiedziane do kapłanów i wiernych w szczecińskiej katedrze, z odwołaniem do osoby bł. Michała Kozala: „W ręce Boże złożyłem los mego życia – i z tym bardzo mi dobrze”. One stanowią wektor dla przyszłości archidiecezji, w myśl których, aby plany nie legły w gruzach, Stróżem ich musi być Stwórca, gdyż „Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika”, jak głosi Sobór Watykański II w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym, Gaudium et spes, nr 36.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królewskie celebracje

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

jubileusze

Archiwum Zbigniewa Paciorka

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Biskup Piotr Greger odprawił Mszę św. w Rajczy z okazji 4. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej i 352. rocznicy przekazania go miejscowym góralom przez króla Jana II Kazimierza Wazę.

W akcie koronacji Kościół docenia rolę Maryi, jaką spełniła w życiu swojego Syna i nadal pełni we wspólnocie ludzi wierzących jako Matka. Całe Jej życie, od nazaretańskiego zwiastowania aż po wieczernikowy dzień Pięćdziesiątnicy, jest doskonałą szkołą wiary, jest czasem uczenia się wypełniania woli Bożej – mówił w kazaniu bp P. Greger.

CZYTAJ DALEJ

Cudowna Pani z Łukawca

2022-08-03 09:55

Niedziela na lato 32/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Matka Boża

Henryk Bielamowicz/commons.wikimedia.org

Kościół w Łukawcu

Kościół w Łukawcu

Kiedy w dniach 9-24 marca 1765 r. z oczu Maryi popłynęły łzy, jedni uważali, że Matka Boża płacze nad upadkiem moralnym w Polsce, inni zapowiadali nadchodzące nieszczęścia.

Łukawiec to duża i rozległa wieś, odległa o 12 km od Lubaczowa. Leży przy drodze z tego miasta do Wielkich Oczu. Po jednej stronie drogi stoi zabytkowy drewniany kościółek, ostatnio gruntownie odnowiony. Naprzeciw, po drugiej stronie, wybudowano murowany z cegły duży kościół. W nim umieszczony jest obecnie cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, który w 1965 r. został przekazany do Łukawca przez ks. prof. Jana Nowickiego, przyszłego administratora apostolskiego archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupa.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona przez Krzyż. Eucharystia w 80. rocznicę śmierci Edyty Stein

2022-08-09 20:30

Marzena Cyfert

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża koncelebrowana Msza św. miała miejsce w salezjańskim kościele św. Michała Archanioła, świątyni, do której Edyta Stein często przychodziła na modlitwę.

– Dzisiaj przypada 80. rocznica jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz, tam odbyły się już uroczystości ogólnopolskie, ale również w naszym kościele chcemy się modlić, ponieważ św. Teresa Benedykta jest bardzo z nim związana. Po przyjęciu chrztu św., kiedy przyjeżdżała odwiedzać rodzinę, zawsze przychodziła do naszego kościoła. Tutaj się modliła, tutaj uczestniczyła we Mszy św. – mówił w słowie powitania ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii. Przypomniał, że każdego 9. dnia miesiąca św. Teresa Benedykta od Krzyża jest wspominana w kościele, zwłaszcza na Mszy św. o godz. 18, po której odprawiana jest wieczysta nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję