Reklama

Głos z Torunia

Na straży pamięci i honoru

Co pozostanie po nas? Prawdopodobnie – w dobie kultury materialnej – niezbyt często się nad tym zastanawiamy. Jednak są miejsca i osoby, dla których realizacja testamentu poprzednich pokoleń pozostaje aktualnym kierunkiem wyznaczającym działania.

Niedziela toruńska 6/2022, str. II

[ TEMATY ]

uroczystości patriotyczne

Archiwum Aleksandry Wojdyło

Młodzi z Łasina tworzą historię

Młodzi z Łasina tworzą historię

Pamięć historyczna to dziedzictwo. Kierując się poczuciem odpowiedzialności, dorośli muszą dbać o kształtowanie pamięci wśród młodego pokolenia. Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Łasinie daje temu doskonałe świadectwo.

Ferie, wakacje, dni wolne? – nie są istotne, jeśli czuje się obowiązek realizacji złożonego przyrzeczenia: „Stać na straży pamięci i honoru poprzednich pokoleń i dać świadectwo miłości Ojczyzny”. Dobrze realizowana współpraca z władzami samorządowymi i oświatowymi owocuje w działania, które całej społeczności miasteczka przynoszą korzyści. Dlatego w przedostatni weekend stycznia młodzież spotkała się na wyjątkowych uroczystościach.

Wdzięczność

Oddział Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Jeske, wchodzący w skład Frontu Pomorskiego gen. Józefa Hallera, wkroczył do Łasina 22 stycznia 1920 r. Po 148 latach zaboru niemieckiego miasto było znowu polskie. 102 lata później – 22 stycznia 2022 r. – w samo południe młodzież Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z przedstawicielami władzy samorządowej, członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz rodziców zgromadziła się w ważnych dla pamięci narodowej i tożsamości lokalnej miejscach, to jest przy pomniku poległych i pomordowanych „na Magdalence”, a następnie przy pomniku w Parku Miejskim, aby złożyć hołd i zapalić znicze pamięci. Tym szczególnym światłem pamięci oświecono rocznicowy dzień polskim żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę na frontach I wojny światowej i tym, którzy przynieśli ponownie nam do Łasina w 1920 r. pełną polskość. Pamiętano o łasinianach, którzy po 1920 r. budowali na nowo to miasteczko oraz o tych, którzy w pierwszych miesiącach II wojny światowej zginęli z rąk Selbstschutzu tylko dlatego, że byli Polakami i patriotami. Złożone biało-czerwone kwiaty i światło pamięci to symbole wdzięczności za wolność i niepodległość.

Reklama

Tworzymy historię

Z kolei 21 stycznia 2022 r. dla uczczenia setnej rocznicy urodzin płk. Zbigniewa Dębskiego ps. Zbych, Prawdzic (powstańca warszawskiego pochodzącego z Łasina) w Urzędzie Miasta i Gminy Łasin odbyło się nadanie proporca Klubowi Historycznemu. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Rafał Kobylski, wiceburmistrz Renata Janczak, dyrektor SP w Łasinie Elżbieta Zakierska, Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Toruń Joanna Kowalska, członek Zarządu ZŻ NSZ Alicja Siałkowska, kierownik referatu edukacji Maria Ewertowska, przedstawiciele JS1909 Toruń Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, członkowie klubu oraz ich rodzice. Na początku kandydaci złożyli przyrzeczenie i zostali włączeni do społeczności klubowej. Następnie burmistrz przekazał klubowi proporzec.

– Proporzec jest znakiem wyróżniającym, a jednocześnie łączącym ludzi, którzy wokół niego się gromadzą. Opiekujcie się nim i strzeżcie go. Niech będzie symbolem tradycji, odwagi, umiłowania Ojczyzny. Jednoczcie się wokół niego z powagą i honorem. Kultywujcie hasła z wojennych sztandarów: Bóg – Honor – Ojczyzna. Pielęgnujcie pamięć o bohaterach Armii Krajowej. Niech patron wskazuje wam wartości, którymi macie kierować się w codziennym życiu, jak nauka, służba drugiemu człowiekowi, sumienna praca i umiłowanie Ojczyzny – mówił burmistrz, przekazując proporzec młodzieży. Na jego awersie widnieje logo Klubu Historycznego, na rewersie wizerunek patrona płk. Zbigniewa Dębskiego. Fundatorem proporca jest prezes klubu.

Dyrektor Elżbieta Zakierska wręczyła członkom klubu identyfikatory jako znak wyróżniający tę społeczność oraz pamiątkowe medale i okolicznościową publikację o mieście. Pamiątki otrzymali także goście. Zaprezentowane zostały nowe reklamy poświęcone patronowi klubu płk. Dębskiemu oraz samemu klubowi jako jednostce podległej Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej. Na koniec, podkreślając, że także my tworzymy historię, wykonano wspólną fotografię tego historycznego wydarzenia.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gołębie pokoju

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2021, str. II

[ TEMATY ]

pieśni patriotyczne

uroczystości patriotyczne

Ks. Marcin Miczkuła

Wiersze i patriotyczne pieśni zakończyły uroczystości

Wiersze i patriotyczne pieśni zakończyły uroczystości

Organizatorem gminnych obchodów Święta Niepodległości była Biblioteka Publiczna.

Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył woliński dziekan ks. kan. Leszek Konieczny. Na modlitwę przybyły władze samorządowe, prezesi i dyrektorzy firm i instytucji, służby mundurowe, uczniowie gminnych szkół oraz mieszkańcy gminy Wolin. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych, którym przewodził poczet 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego Wojska Polskiego z Dziwnowa. Modlitwę zakończył śpiew hymnu Boże, coś Polskę. Hymn państwowy rozpoczął montaż słowno-muzyczny Do kraju tego… ułożony na podstawie twórczości Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego. Słowo podziękowań i życzeń skierowała burmistrz Ewa Grzybowska. Po uroczystościach w kościele uczestnicy udali się na skwer przed biblioteką. Patriotyczny piknik rozpoczęło słowo podziękowań dyrektor biblioteki Agnieszki Peplińskiej-Kot oraz wypuszczenie gołębi pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję