Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Parlamentarzyści u tronu Matki

Z modlitwą za Ojczyznę, ofiary COVID-19 i w intencji dobrego rozwiązania trudnych spraw ważnych dla narodowej wspólnoty na Jasną Górę tradycyjnie 2 lutego przybyła 33. Pielgrzymka Parlamentarzystów RP. Uczestniczyli w niej posłowie i senatorowie różnych ugrupowań politycznych na czele z marszałek Sejmu. – Jasna Góra to sanktuarium narodu. Przybywamy tu, by podziękować za otrzymane łaski, ale też prosić w tym trudnym czasie, by Maryja nam pomogła. Ona jest naszą Matką, tu przybywamy po wiarę, nadzieję i miłość – powiedziała Elżbieta Witek.

W kazaniu podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że do tronu Królowej Polski pielgrzymi przynoszą zmaganie o to, „byśmy nie dali sobie narzucić mitu tzw. neutralności światopoglądowej, według którego przestrzeń publiczna miałaby być pozbawiona odniesień do wiary religijnej, a zwłaszcza chrześcijaństwa”. Jak wyjaśnił, w ten sposób nie buduje się społeczeństwa nie tylko demokratycznego, ale przede wszystkim normalnego w odniesieniach moralnych. – Nie wiadomo bowiem, dlaczego polityk katolik miałby zawieszać swoją wiarę w działalności politycznej, podczas gdy polityk ateista może się opierać na swoim ateizmie. Wszak ateizm czy też obojętność religijna wcale nie są bardziej demokratyczne niż wiara chrześcijańska – przekonywał.

Polscy parlamentarzyści złożyli Akt Zawierzenia Maryi, który odczytała marszałek Sejmu. Są w nim m.in. słowa: „Królowo Polski, wyproś nam, posłom i senatorom, mądrość i odpowiedzialność w podejmowanych decyzjach, czyń wrażliwymi nasze sumienia, byśmy mieli na względzie dobro wspólne, bez wyjątku, każdego człowieka”.

Uczennice Boskiego Mistrza

Są świadkami wielu cudów i łask zdziałanych za przyczyną Matki Bożej, troszczą się o godne zewnętrzne przygotowanie kapłanów do Eucharystii, o czystość i piękno szat, ołtarzy. Siostry uczennice Boskiego Mistrza na Jasnej Górze posługują już 50 lat. Do współpracy, głównie w jasnogórskiej zakrystii, zaprosił je śp. o. Jerzy Tomziński, ówczesny generał Zakonu Paulinów.

Reklama

Siostra Maria Agnieszka, która posługuje w sanktuarium od pierwszych dni pracy uczennic Boskiego Mistrza w tym miejscu, zauważa, że widok sióstr zakonnych w jasnogórskiej zakrystii był sporym zaskoczeniem. – Niektórzy ojcowie byli zdziwieni obecnością niewiast w zakrystii. Przed nami przez 40 lat byli tu tylko panowie. To było wielkie przedsięwzięcie ojca generała, który okazał nam duże zaufanie – wspomina. Pracę w zakrystii siostry rozpoczynają każdego dnia o 5.30 i kończą późnym wieczorem. Codziennie „wyprawiają do ołtarza” wielu kapłanów; w uroczystości i święta bywa, że i kilkuset. Czasem przygotowania szat liturgicznych trwają wiele dni. Tak było np. podczas pielgrzymki papieża Franciszka, gdy przez tydzień prasowały 500 ornatów. – Ta praca to nasza modlitwa, to realizacja naszego zakonnego charyzmatu – podkreśla s. Maria Barbara. Wyjaśnia, że zgodnie z wolą założyciela zgromadzenia – bł. ks. Jakuba Alberionego, siostry realizują duchowość eucharystyczno-kapłańsko-liturgiczną. – To wszystko dzieje się w jasnogórskiej zakrystii: posługa kapłanom, przygotowanie do Mszy św., dbanie o bieliznę kielichową, o wszystko, co jest związane ze sprawowaniem Eucharystii. Ale mamy też czas na adorację Jezusa i spotkanie z Matką – mówi siostra.

– Posługa sióstr tutaj jest bardzo ważna, dlatego dziś dziękujemy za tę łaskę, którą Pan Bóg wyświadczył Jasnej Górze – stwierdza o. Samuel Pacholski, przeor sanktuarium, podczas jubileuszowej Mszy św. Zaznacza, że siostry „mają wielką miłość do kapłaństwa realizowanego w kruchości ludzkiej kondycji i dają temu świadectwo”.

Jasnogórski flesz

Relikwie św. Walentego, patrona zakochanych, są też na Jasnej Górze. W bocznej kaplicy bazyliki, wśród wielu innych zgromadzonych tam relikwii, znajdują się obraz świętego i fragment jego ręki, błogosławiącej prawdziwą i czystą miłość.

• 16 lutego – rozpoczęcie 7-tygodniowych Rekolekcji Odnowy Wiary (w każdą środę) – godz. 18 – bazylika.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Watykan przypomina o roli biskupa procesie synodalnym

2023-01-30 12:21

[ TEMATY ]

synod

Episkopat News

O roli biskupa w trwającym procesie synodalnym przypominają w opublikowanym dzisiaj liście do wszystkich biskupów katolickich sekretarz generalny Synodu, kardynał Mario Grech, oraz relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jak podkreślono ukazuje się on tuż przed obchodami Zgromadzeń Kontynentalnych. Zaznaczają, że zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele.

Obaj kardynałowie przypominają o odpowiedzialności Pasterzy, „widzialnego źródła i fundamentu jedności świętego Ludu Bożego”(LG 23), w odniesieniu do procesu synodalnego. Zaznaczają, że „nie ma sprawowania synodalności kościelnej bez sprawowania kolegialności biskupiej”, a obydwa te wymiary życia Kościoła nie są w opozycji, lecz jeden nie może istnieć bez drugiego. Pragnąc uniknąć wszelkich nieporozumień, list mocno powtarza główny temat - temat synodalności - wybrany przez papieża Franciszka dla prac synodalnego zgromadzenia biskupów w październiku bieżącego roku. „Są bowiem są tacy, którzy zakładają, że już wiedzą, jakie będą wnioski zgromadzenia synodalnego. Inni chcieliby narzucić Synodowi agendę, z zamiarem kierowania dyskusją i określenia jej wyniku. Jednak temat, który Papież wyznaczył XVI Zwyczajnemu Zgromadzeniu Ogólnemu Synodu Biskupów, jest jasny: «Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja». Jest to zatem jedyny temat, do którego zgłębienia jesteśmy wezwani na każdym z etapów w ramach tego procesu. Oczekiwania wobec Synodu 2021-2024 są liczne i różnorodne, ale zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele” – stwierdzają kardynałowie Grech i Hollerich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję