Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wielki mały bohater

O 11-letnim Maksymilianie zrobiło się ostatnio głośno, a to za sprawą jego bohaterskiego czynu.

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

bohater

Archiwum Radosława G. Ostałkiewicza

Maksymilian z wójtem gminy Jaworze

Maksymilian z wójtem gminy Jaworze

Na co dzień Maksymilian Szoblik uczy się w V klasie Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. broni Stanisława Maczka w Jaworzu. A niedawno pełnił funkcję kapitana drużyny, która zwyciężyła w kategorii ministrantów na turnieju piłki nożnej Bosko Cup. Gdy pewnego mroźnego dnia wracał do domu z treningu, zobaczył na przystanku autobusowym siedzącą kobietę, która miała opuszczoną głowę. Uwagę chłopca zwróciła jej skulona postawa, mokry ubiór i buty. Postanowił sprawdzić, co się stało kobiecie. Gdy się do niej zbliżył, zobaczył że jest ona już w stanie hipotermii, czyli takiego wychłodzenia organizmu, w którym temperatura ciała człowieka spada poniżej 36 stopni Celsjusza, co stanowi poważne zagrożenie życia.

Wrażliwość na ludzkie potrzeby chłopiec wyniósł z domu rodzinnego, w którym rodzice uczyli go, że trzeba pomagać. Zapamiętał także z lekcji udzielania pierwszej pomocy w szkole, że do osoby w stanie hipotermii trzeba głośno mówić, dlatego zapytał ją, czy ona go słyszy. Gdy próbował udzielać pomocy, podjechała znajoma osoba. Maksymilian poprosił o koc termiczny i okryli zmarzniętą kobietę, czekając na karetkę. Kobietę udało się uratować, a ratownicy medyczni podkreślali, że jego postawa jest wzorcowa.

Słów uznania nie szczędzili również nauczyciele i wójt gminy Jaworze Radosław G. Ostałkiewicz, który określił chłopca mianem jaworzańskiego superbohatera. – Nasz młody bohater wykazał się dużą odwagą, postawą godną naśladowania i tak bardzo potrzebną dzisiaj empatią! Przede wszystkim pokazał, że potrafi zachować się w tak trudnej i dramatycznej sytuacji. Cieszę się, że jaworzańska młodzież posiada wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy i potrafi z niej korzystać. Nauczenie właściwych zachowań i wyrobienie nawyków w sytuacji zagrożenia życia już od najmłodszych lat będzie procentowało. Maksa stawiamy jako przykład godny do naśladowania nie tylko przez kolegów ze szkolnej ławki, ale i przez dorosłych – podkreślił wójt. Zapewnił, że będą chcieli wdrożyć w gminie projekt mający na celu edukowanie ludzi w zakresie uwrażliwiania na osoby będące w potrzebie.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Jeżach pochowano 14-letniego Ernesta, który utonął ratując żaglarzy

W Jeżach koło Pisza pochowano 14-letniego Ernesta Banacha, który utonął we wtorek ratując dwóch porażonych prądem żeglarzy. Bohaterskiego chłopca prezydent pośmiertnie odznaczył medalem „Za ofiarność i odwagę”. Biskup pomocniczy ełcki Adrian Glabas powiedział, że czyn chłopca jest wzorem dla każdego.

Tłumy ludzi - zarówno tych, którzy znali Ernesta, jak i zupełnie obcych, poruszonych tragedią chłopca - uczestniczyły w piątek w pogrzebie. Ludzi było tak wielu, że nie zmieścili się w kościele, a auta były ustawione wzdłuż drogi przez całą miejscowość. Wiele osób przyniosło białe kwiaty i znicze.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję