Reklama

Niedziela Kielecka

Upamiętnili dobrego kapłana

Gromadzimy się, aby wyrazić wdzięczność Bogu za dar dobrego kapłana – ks. kan. Józefa Żółtaka – mówił biskup Marian Florczyk.

Niedziela kielecka 7/2022, str. VI

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

upamiętnienie

TER

Bp Marian Florczyk święci tablicę

Bp Marian Florczyk święci tablicę

Podczas Mszy św. została odsłonięta tablica upamiętniająca byłego proboszcza parafii Brzezinki.

– Dziękujemy Bogu za życie księdza kanonika, który był budowniczym tego kościoła. To, że się dzisiaj tu tak licznie gromadzimy, to wyraz waszej pamięci o ks. Żółtaku – mówił bp Florczyk. Następnie biskup poświęcił tablicę, która została wmurowana obok drzwi wejściowych do świątyni. Odsłonięcia dokonali bp Marian oraz wójt gminy Tomasz Lato. Homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Kądziela. Przypomniał w niej postać poprzedniego proboszcza, który był bardzo szanowany przez wszystkich mieszkańców parafii. Mówił o potrzebie posiadania dobrego przewodnika, w swoim ziemskim pielgrzymowaniu.

– Wędrówka, pielgrzymowanie, poszukiwanie drogi w naszym życiu jest wpisane w naszą egzystencję, w nasze wczoraj, dziś i jutro. Skąd wyszedłem, w jakiej formie jestem, dokąd zmierzam, jaką drogą mam iść? To prawda, raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę. Oby tylko mądrze – mówił. Jak podkreślił, w życiu potrzebujemy dobrego przewodnika. Bez przewodnika nie jesteśmy w stanie przejść przez ten świat. Zachęcał, aby dokonywać dobrych życiowych wyborów i iść za ludźmi, którzy pokierują nas do Boga. – Takim przewodnikiem dla nas był ks. kan. Józef Żółtak, którego rocznicę odejścia do wieczności dziś przeżywamy – powiedział ks. Kądziela. Na zakończenie Eucharystii bp Marian podziękował wszystkim za wspólną modlitwę za śp. ks. Żółtaka.

Reklama

Inicjatorami ufundowania tablicy byli sołtysi: Mirosław Piwko – Brzezinki, Roman Kołomański – Ciekoty, Stanisław Białowąs – Barcza, Katarzyna Kaczor – Mąchocice Scholasteria, Marzena Ksel – Klonów, Tomasz Lato, parafianin i wójt, oraz proboszcz ks. Zbigniew Kądziela. Tablice zamontował parafianin Marek Kmieć.

Ks. kan. Józef Żółtak

Urodzony 1 stycznia 1932 r. w Stopnicy. W 1945 r. musiał przeprowadzić się do Buska-Zdroju i tam zamieszkał przez dłuższy czas. Po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w Niższym Seminarium w Kielcach, tam też zdał egzamin dojrzałości w 1952 r. Po ukończeniu tej szkoły wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Mimo prześladowań Kościoła i uwięzienia bp. Czesława Kaczmarka, ukończył studia seminaryjne. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1958 r. z rąk bp. Kaczmarka. Posługiwał kolejno na wikariatach: Imielno, Leszczyny, Szydłów, Pierzchnica, Słaboszów, Małogoszcz, Nowy Korczyn, Jerzmanowice, Gnojno. Doświadczony pracą na wikariatach przyjął nominację na proboszcza w Brzezinkach. Od razu rozpoczął tworzenie parafii. Dbał o rozwój duchowy i materialny powierzonej parafii przez 36 lat jako proboszcz i przez 12 lat jako rezydent. Pierwsza inwestycja to ogrodzenie wokół jeszcze drewnianego kościoła, następnie budowa budynku gospodarczego wraz z salką katechetyczną, w której uczył religii do 1990 r. Wspólnym wysiłkiem parafian została wybudowana kaplica na cmentarzu, ks. proboszcz poczynił ogromne starania o powiększenie i ogrodzenie cmentarza. Następne wyzwanie to systematyczne gromadzenie kamienia przez parafian pod budowę plebanii i nowego kościoła. W 1987 r. podczas wizyty Jana Pawła II w Tarnowie został poświęcony kamień węgielny pod budowę kościoła. Budowa trwała od 1988 r., a w 2000 r. bp Kazimierz Ryczan dokonał poświęcenia świątyni. Ks. Żółtak na terenie parafii, wraz z mieszkańcami, wybudował nie tyko kościół, ale także trzy kaplice: w Barczy, w Ciekotach i w Klonowie. Ks. Żółtak dwa lata przed śmiercią spędził w Busku-Zdroju. Zmarł 22 stycznia 2021 r.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowogardzka pamięć o Orlętach Lwowskich

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2018, str. I-II

[ TEMATY ]

odpust

tablica pamiątkowa

100‑lecie niepodległości

Orlęta Lwowskie

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczysta Msza św. odpustowa sprawowana przez bp. prof. Henryka Wejmana

Uroczysta Msza św. odpustowa sprawowana przez bp. prof. Henryka Wejmana

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspominamy bohaterów narodowych, którzy z heroizmem walczyli o wolność, przypieczętowując ją nierzadko męczeństwem, gehenną zsyłki, długoletnim przebywaniem w łagrach i więzieniach. Wspominamy ich ofiarę życia, bo stworzyła ona fundament budowania niepodległej Polski. W sposób szczególny w naszej archidiecezji miejscem, do którego przybywają od lat ci, którzy w życiorysach swoich i rodziców wpisane mają tak fundamentalne słowa, jak: Syberia, Wołyń, Katyń, Kresy Wschodnie, jest Nowogard i funkcjonujące tutaj sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję